начало

Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години

Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собственост?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собственост?

Мнениеот krastinko » 18 Авг 2023, 16:21

Здравейте, казусът е следният:
В нашия вход решихме да сменим фирмата - професионален домоуправител. Свикахме събрание, някой се беше обадил на такава фирма и дойде неин представител, който на практика водеше събранието. Явиха се 6 човека - предтсвители на по-малко от 25% от собствеността. Отначало ни помоли да се подпишем на един списъчен лист, за който ни каза, че е само присъствен - удостоверява нашето присъствие. Говорихме каквото говорихме и решихме да направим ново събрание, като вече осигурим достатъчно присъстващи, за да е легитимно и тогва да вземем окончателно решение. Сега обаче на информационното табло на входа цъфна "Протокол от общото събрание", първи лист от който е въпросният списъчен лист, а след него има добавени още три, оформени наистина като протокол. В този протокол изрично пише, че на въпросното ОС са присъствали представители на 75 цяло и нещо процента от собствеността и наистина на първият лист има толкова подписи. Пише, че сме взели решение да сключим договор с въпросната фирма. Накрая има подписи на протоколчик и управител на УС. Някои от неприсъствалите съседи, с които разговарях, казаха, че са ги спрели като са влизали или излизали и са им тикнали листа за подпис.
Имам два върпроса:
1. Кой е най-удачният начин да се оспори този протокол?
2. Самото му съставяне не представлява ли престъпление? Това неистински документ ли е или документ с невярно съдържание?
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собствено

Мнениеот nikodim77 » 19 Авг 2023, 01:34

Здравейте,
На поставения от Вас конкретен въпрос, отговорът е даден в нормата на чл. 16, ал. 9 от ЗУЕС.
Оспорването пред управителя (легитимният - действащ такъв) следва да направите в относително кратък срок, който е 7-дневен, като в определен случай е 30-дневен.
Досежно последните Ви два въпроса, много е относително да се намесва НК…, но ако го разглеждаме в тази насока, то той не е неистински документ, а такъв с невярно съдържание.
Ще добавя (ако това донякъде би Ви успокоило), че реш. на ОС на ЕС-ст, с което не сте съгласен, все още не представлява подписан договор с новия управител…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1289
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собствено

Мнениеот hristev » 23 Авг 2023, 08:52

Считам, че няма място за притеснение.

В ЗУЕС пише, че общото събрание взима решение с което може да възложи правомощията на управителя/управителния съвет на външна фирма. Ок, взели сте решение за последното (макар и да не сте). Добре, но фактическият състав е сложен. Не може току-така някой да Ви стане управител.

За да възникнат правата и задълженията на външната фирма е необходимо да се сключи договор между етажната собственост и юридическото лице. Подписването на договора се извършва от упълномощено от общото събрание лице. Същият е необходимо и да бъде одобрен от общото събрание.

В тая връзка... подписващото договора лице, освен че трябва да е посочено в протокола, то трябва да притежава и пълномощно. Пълномощното, разбира се, трябва да изхожда от настоящия управител/управителен съвет, последните действащи като законни представители на етажната собственост, и то с мандат на общото събрание.

Тук може да се спори дали е законосъобразно пълномощното да се обективира в протокола от общо събрание. Аз считам, че не е законосъобразно. Това е така, защото чл. 36 ЗЗД казва, че едно лице може да представлява друго по волята на представлявания. В тая връзка намирам за безспорно, че представляваният е етажната собственост. По закон тя действа чрез управител/управителен съвет. Доколкото е императивно заложено, че протоколът от общо събрание изразява волята на всички собственици, а не на управителя/управителния съвет, то считам, че е не законосъобразно в протокола от общо събрание да се обективира правна сделка - каквото е упълномощаването. Допълнителна подкрепа на последното намирам и в съдебната практика, която казва, че протоколите от общо събрание на етажната собственост не са сделки, а просто изразяват волята на собствениците в сградата - не на управителя или на управителния съвет, а на участвалите в събранието.

Решението е просто и елегантно - нека посоченото във "фалшивия" протокол лице да НЕ подпише договора, с който етажната собственост възлага управлението на фирмата домоуправител.

Готово, проблемът Ви е решен.

Ако цъфне договор, без да имаме надлежно взето решение за одобрението и сключването му, или същият е подписан от лице без представителна власт, просто ще ги опукате в съда, защото договорът ще бъде нищожен поради липса на съгласие.

По втория въпрос - не се занимавайте. Няма смисъл. Ако искате да Ви се даде отговор и на него е необходимо значително по-задълбочено да разкажете фактическата обстановка. Престъпленията имат обективна и субективна страна. От преразказа Ви е невъзможно да се направят каквито и да е правни изводи за наличие на престъпно деяние.
hristev
Потребител
 
Мнения: 453
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собствено

Мнениеот dimist » 23 Юли 2024, 11:50

nikodim77 написа:Здравейте,
На поставения от Вас конкретен въпрос, отговорът е даден в нормата на чл. 16, ал. 9 от ЗУЕС.
Оспорването пред управителя (легитимният - действащ такъв) следва да направите в относително кратък срок, който е 7-дневен, като в определен случай е 30-дневен.


Да добавя, че разполагате и с иска за отмяна на незаконосъобразно решение на етажната собственост по член 40 от ЗУЕС, срокът е 30 дневен след обявяване на решението на общото събрание. Иска е подава пред Районния съд по местонахождение на имота.
dimist
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собствено

Мнениеот nikodim77 » 24 Юли 2024, 00:40

Здравейте
Здравейте dimist,
Преди да постна свои аргументи, ще вметна, че темата е „събудена” вчера, но предполагам, че от т. нар „chatbot”… :roll: Така че, дискусията ни няма да е полезна за автора на темата, но пък за нас, а и външни читатели с подобен казус, защо не… :)
Принципно отдавна вече се стремя да отговарям по-кратко, но и по-конкретно само на зададени от питащите въпроси. В случая питащият е поставил на дневевен ред опорочен протокол и търси вариант за оспорването му, и като допълнение навежда и данни за престъпен състав. Основният въпрос е, кой е най-удачният начин да се оспори този протокол.
Да, прав сте че на разположение имаме разписаното в чл. 40 от ЗУЕС, но все пак продължавам да мисля, че отговорът е в чл. 16, ал. 9. Мотивите ми за това мое мнение са в това, че едната норма указва възможността да бъде оспорено съдържанието на протокола, включително достоверността на отразените в него решения, а другата норма указва отмяна на решение на ОС. Според описаното от питащия (осланяме се на него, нямаме документи и друго мнение) случаят касае именно опорочен протокол, който следва да бъде атакуван пред управителя и в съответния срок. Разбира се, че може и да се действа директно по чл. 40, но цялата доказателствена тежест остава за оспорващия (ищеца). Докато при проведена процедура по – 16 / 9, а в последствие и по – 40, то считам, че малко или много шансовете са по-големи за оспорващия. Нещо повече, - ако при оспорване по чл. 40, претенцията се гради само и единствено на опорочения протокол, то вероятно съдът би задал въпроса, а провдено ли е оспорване по чл. 16, ал. 9…
Но пък предвид това, че срокът по 16 / 9 е едва 7-дневен, а този по – 40 е 30-дневен, то последният се явява алтернатива по отношение на пропуснатия по-къс срок…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1289
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собствено

Мнениеот hristev » 24 Юли 2024, 08:04

Доказателствената тежест на иска по чл. 40 се разпределя основно върху ответника.

Все пак, нали, ищецът твърди, че не е проведено законосъобразно събрание, в частност - не е имало кворум, не е била поставена покана, това което е поставено и се твърди, че е покана не е поставено най-малко седем дни преди събранието, събранието не е свикано от когото трябва, дневният ред не е съобщен, участващите лица не са пълномощници, гласувалите не са притежавали описания в протокола процент идеални части, не са гласували повече от половината присъстващи, не са положени подписите от лицата, посочени за участвали, участвалите не са собственици, не е съставен протокол, взетите решения не са от компетенцията на общото събрание, и прочие и прочие...

Все отрицателни факти, които ответникът трябва да докаже с обратните положителни.

Ищецът тряба да докаже само, че не е пропуснал срока по чл. 40 и че има правен интерес. Ако твърди нали положителен факт - и съответния положителен, но съм забелязал, че много много положитлени факти не твърдят ищците по такива дела. Поне по мои наблюдения.
hristev
Потребител
 
Мнения: 453
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Как се оспорва фалшив протокол от ОС на етажна собствено

Мнениеот nikodim77 » 24 Юли 2024, 15:14

Здравейте отново,
Здравейте hristev,
Абсолютно сте прав и мисля, че е време да намаля среднощите писания, особено когато съм се прибрал от поредното пътуване, защото това ме доближава до нивото на форумен трол… :oops:
Да, в случая наистина в тежест на ответника ще бъде доказване на изложените факти.
Няма да трия поста си, така или иначе е наличен, а и останалата част относно чл. 16, ал. 9, предполагам, не спада към недомислената такава от моя страна… :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1289
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron