начало

Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години

Тръст

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тръст

Мнениеот ea_vulcheva » 16 Юли 2023, 01:10

Здравейте,
Ако някой може да отговори на следните въпроси ще бъда много благодарна:

1. Съществува ли закон за Тръстовете в България? Ако да, къде може да се намери?
2. Признат ли е субектът на Тръста от българското правителство?
3. Какъв е статутът на Тръста в България?
4. Българското правителство признава ли правото на българи да бъдат попечители или бенефициенти на Тръста?
5. Това ли е БГ еквивалента на Тръст? https://www.fsc.bg/wp-content/uploads/2 ... 9_file.pdf / ЗАКОН за дружествата със специална инвестиционна цел?

Благодаря предварително.
Еа
ea_vulcheva
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 03 Юли 2023, 19:12

Re: Тръст

Мнениеот bozyo » 16 Юли 2023, 14:38

Чл. 19. (1) Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива.
(2) Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 274
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Тръст

Мнениеот endzhov » 20 Юли 2023, 14:26

Здравейте!

Хайде първо да изясним какво разбирате под тръстово дружество, защото да не се окаже, че си говорим за различни неща.

По въпросите Ви:
1. Съществува такъв закон и той се нарича Закон за дружествата със специална инвестиционна цел (този, който Вие сте посочили е отменен - има нов действащ от 2021г.)

2. Признати са от българското право като субекти под формата на АД (ацкионерно дружество).

3. Статусът* (статут означава друго) на дружествата е посочен в едноименния закон, както и реда и условията за учредяване на такова, както и лицензите, които трябва да получи. Процедурата е усложнена в сравнение с обикновените АД (те така или иначе не са лесни за учредяване и менажиране). Има изисквания по отношение на броя учредители, както и по отношение на минималния капитал. Вече споменах за задължението за лиценз.

4. Какво разбирате под "попечители" и "бенефициенти" (има разлика между бенефициент и бенефициер)?

5. Не, това е отмененият закон. Ето линк към сега действащият: - https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2137210497

Поздрави!
endzhov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 14 Апр 2022, 16:17

Re: Тръст

Мнениеот hristev » 21 Юли 2023, 08:57

Като чета авторът как борави с чужди думи, предполагам, че говори за долното:

A trust is a legal relationship created (in lifetime, or on death) by a settlor when assets are placed under the control of a trustee for the benefit of a beneficiary, or for a specified purpose.

Намеквам, че авторът не пита за юридическо лице със специална инвестиоционна цел /между другото препоръчвам да се инвестира в АДВАНС ТЕРАФОНД/, а за съвсем друг вид доверителство. Според мен авторът иска да знае, дали в България съществува правна възможност за физическите лица - приживиле, или за след смърта, да прехвърлят на друго лице имущество, което имущество да се управлява по посочен от първия начин за някакъв срок.

Това си мисля аз. Нека авторът да потвърди.

В тоя ред на мисли считам, че ако това пита авторът - има такава правна възможност съгласно ЗЮЛНЦ - чрез учредяване на фондация. Същата може да се учреди приживе ли при случай на смърт. Може и да се учреди и за определен срок. Повереното имущество, в този случай, се управлява от представляващия фондацията, доколкото това е уговорено с учредителния акт. Няма пречка трето лице да има права върху повереното на фондацията имущество.

Раздел II.
Фондации


Учредяване

Чл. 33. (1) Фондация се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел.
(2) За учредяване на фондацията приживе е необходимо актът да бъде с нотариално заверени подписи.
(3) Когато се прехвърлят вещни права върху недвижим имот, учредителният акт се вписва от съдията по вписванията при районния съд по местонахождението на имота.
(4) Имуществото, предоставено с учредителния акт, се счита за имущество на фондацията при нейното възникване от датата на извършване на учредителния акт приживе или на откриване на наследството по случай смърт.
(5) Учредителят има право да отмени учредителния акт до възникване на фондацията, като това право не преминава върху наследниците.


Съдържание на учредителния акт

Чл. 34. (1) В учредителния акт се посочва:
1. наименованието;
2. седалището;
3. целите;
4. видът на дейност съгласно чл. 2;
5. предоставеното имущество;
6. органите на фондацията;
7. клоновете;
8. правилата относно правомощията на органите;
9. правилата относно начина на представляване;
10. срокът, за който е учредена фондацията.
(2) За да има действие учредителният акт, достатъчно е да са спазени изискванията на ал. 1, т. 3 и 5.
(3) Искането за вписване се прави от учредителя или овластено от него лице или орган, изпълнителя на завещанието, наследника или от някое от лицата, които биха се ползвали от дейността на фондацията съобразно учредителния акт.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г.) Ако са нужни действия за изменение или допълнение на учредителния акт и не е възможно те да бъдат извършени от учредителя или по установен от него или от закона ред, по искане на заинтересуваните заявители окръжният съд по седалището на фондацията извършва промените. Съдът е длъжен да извърши действията в съответствие с волята, изразена с учредителния акт. Решението на съда за промени и актуалният учредителен акт се изпращат на Агенцията по вписванията за вписване в регистъра и за обявяване по служебен път.


Органи

Чл. 35. (1) Фондацията има управителен орган, който може да бъде едноличен или колективен.
(2) Когато учредителният акт предвижда повече от един орган, правилата за общото събрание и управителния съвет на сдружение се прилагат съответно и за другите органи.
(3) Органите на фондацията могат да вземат решения за попълване на състава си. Ако те не са в състояние да сторят това, всяко лице от състава им, както и всяко лице, което би се ползвало от дейността на фондацията, може да поиска от окръжния съд по седалището ѝ да попълни състава на органите си в съответствие с волята, изразена с учредителния акт.
(4) Когато в учредителния акт не са посочени органи на фондацията, те се определят от окръжния съд по местоучредяването ѝ при условията и по реда на чл. 34, ал. 4.


Запазени права

Чл. 36. (1) Запазените права за учредителя или определено от него трето лице преминават върху съответния орган на фондацията, в случай че учредителят или лицето почине, бъдат обявени за отсъстващи или поставени под запрещение, съответно ако бъдат прекратени.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г.) Ако лицата по ал. 1 не упражняват правата си с необходимата грижа или са в трайна невъзможност да ги упражняват, окръжният съд по седалището по искане на управителния орган може да постанови техните правомощия да бъдат предоставени на съответния орган на фондацията за известен период или завинаги.


Друга възможност е да се направи завещание под условие. Ама нека авторът да каже по-точно какво иска да постигне.
hristev
Потребител
 
Мнения: 453
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Тръст

Мнениеот dimist » 21 Юли 2023, 12:13

В България легално определение на понятието "тръст" няма.
Обикновено се определят като Обща собственост на група от хора, с която трети лица се разпореждат като със своя, със съгласие и в полза на оригиналните й собственици. Доверителна собственост. Или висша форма на монополистично обединение, при която предприятията загубват своята самостоятелност и се подчиняват на единно управление като собствениците им стават акционери на тръста. По отношение на второто от повече от сто години действа антитръстово законодателство в много страни, сега под формата на защита на конкуренцията.
Та , изяснете какъв правен и фактически резултат желаете да постигнете, за да получите отговор.
dimist
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Тръст

Мнениеот drewbinsky » 26 Юли 2023, 04:34

Статутът на тръста в България е на нестопанско правно лице с нестопанска цел. Тези организации се създават с основната цел да удовлетворяват обществени, благотворителни, културни, образователни или други обществени интереси, а не с цел да извличат печалба My Singing Monsters
drewbinsky
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2023, 09:38

Re: Тръст

Мнениеот victorpatrick » 01 Авг 2023, 10:36

Здравейте,

В България има закон за тръстовете. Този закон се нарича "Закон за юридическите лица с нестопанска цел" и е приет през 2000 година. Можете да го намерите в "Държавен вестник" на Република България, брой 94 от 2000 година.
Да, субектите на тръстовете са признати от българското правителство.
Статутът на тръста в България е юридическо лице с нестопанска цел. Тя е намислена да събира средства и да ги използва за подкрепа на определени дейности или обекти, които са от обществена или благотворителна полза. Dave The Diver
victorpatrick
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Юни 2023, 10:29

Re: Тръст

Мнениеот wavertempt » 09 Авг 2023, 12:24

България е живяла под различни владения и е запазила вярата си и благодарение на предаността си към Дева Мария connections game
wavertempt
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2023, 05:10

Re: Тръст

Мнениеот ea_vulcheva » 20 Авг 2023, 13:37

Здравейте,

Благодаря на всички за енергията, труда и вниманието, което са отделили на въпросите!
Някой от вас ме питаха какво търся, ето обяснението на това, което търся в българското законодателство и отговор на въпроса "Какво разбирате под "попечители" и "бенефициенти" (има разлика между бенефициент и бенефициер)?": https://www.investopedia.com/terms/t/trust.asp (на английски).

За сега предложенията за еквивалента на тръст в България са:

1. ЗАКОН ЗА ДРУЖЕСТВАТА СЪС СПЕЦИАЛНА ИНВЕСТИЦИОННА ЦЕЛ И ЗА ДРУЖЕСТВАТА ЗА СЕКЮРИТИЗАЦИЯ
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2137210497

2. ЗАКОН ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
https://lex.bg/laws/ldoc/2134942720

Практиката ще покаже. Като стигнем до там ще пиша.
Еа
ea_vulcheva
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 03 Юли 2023, 19:12

Re: Тръст

Мнениеот ea_vulcheva » 16 Ное 2023, 20:43

Да допълня към темата. Намерих тази информация, все още не съм я прегледала обстойно, но мисля, би помогнала за изясняване.

"Commercial Trusts European Private Law"
MICHELE GRAZIADEI isProfessorofComparativePrivateLaw, Facolta di giurisprudenza, Universita` del Piemonte orientale.
U G O M A T T E I is Professore Ordinario di Diritto Civile at the University of Turin; Alfred and Hanna Fromm Professor of International and Comparative Law at the University of California, Hastings College of Law.
LIONEL SMITH is James McGill Professor of Law, Faculty of Law and Institute of Comparative Law, McGill University.

Не ми дава да прикача файла, ако някой има интерес да ми пише на лично.
ea_vulcheva
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 03 Юли 2023, 19:12


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron