начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Размер на обезщетение по чл. 221, ал.1 от КТ при уволнение п

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Размер на обезщетение по чл. 221, ал.1 от КТ при уволнение п

Мнениеот aleksandard » 09 Ное 2016, 01:30

Съгласно разпоредбата на чл.221, ал.1 КТ при прекратяване на трудовото
правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.

Няма пречка обаче страните по трудовия договор да уговорят размер на посоченото обезщетение, по-голям от този, който законът предвижда – Във връзка с тази хипотеза задавам следни въпрос:

- Задължително ли в уговореното между страните обезщетение в по-голям размер от този, който законът предвижда трябва да се посочи, че става въпрос за обезщетение по чл. 221, ал.1 от КТ при уволнение по чл. 327, ал.1, т.2 от КТ? – т.е. конкретно и недвусмислено индивидуализиране на основанието

или

- достатъчно е да се пише, че при прекратяване на трудовия договор по „ВИНА“ на работодателя, същия се задължава да изплати на служителя обезщетение в размер например на 12 брутни месечни възнаграждения?

Ако считате, че втората хипотеза е достатъчно основание, то такава позиция не е ли оборима с аргумента, че обстоятелството „ВИНА“ в диспозицията на уговорения текст от трудовия договор не е настъпило? – както знаем, за да се прекрати договора на основание чл. 327, ал. 1, т. 2 КТ от работника, е необходимо обективно да е налице забава в плащането на трудовото възнаграждение, т.е. закона изтъква ПРИЧИНА за прекратяване на договора без да изисква „ВИНА“ на работодателя.
aleksandard
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron