начало

Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна

пълномощно с нотариална заверка

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот freedom » 30 Юни 2003, 22:45

Колеги, имах интересен казус. При мен дойде непълнолетен с изрично пълномощно с нотариална заверка, упълномощен от родител да извършва действия по управление.Пример: да изтегли пари от банка.
Първата ми реакция беше - той е частично недееспособен и не може, но на второ четене се замислих, той не сключва договор от свое име, не се разпорежда с права на 3 ти лица, а правата и задълженията настъпват директно за представлявания, т.е. пълномощника просто изразява волята на представлявания за което не е нужно да е дееспособен.
Бих искал да чуя и други мнения. Благодаря.
freedom
 

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот МСМ » 01 Юли 2003, 07:31

Пълномощникът е нужно да е дееспособен. Освен волята на представлявания има значение и неговата, макар и изразена в рамките на пълномощието.
Би могло да се помисли друго: непълнолетният се нуждае при действията си от одобрение на родителя, а щом родителят го е упълномощил, значи вече е дал одобрениието си. Но одобрението се дава при извършване на действието или след, а не предварително. Така че според мен не става.
МСМ
 

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот Imperator » 01 Юли 2003, 11:31

Няма норма, която да указва как да се постъпи "следварително". След като няма засегнати лица, следователно няма нужда и от одобрение на някаква сделка.
Imperator
Потребител
 
Мнения: 739
Регистриран на: 19 Окт 2001, 13:12
Местоположение: Варна

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот freedom » 01 Юли 2003, 17:35

Интересно и аз смятам, че към всеки случай трябва да се подхожда индивидуално.
Не виждам и номативна пречка за извършване на споменатите действия.Благодаря.
freedom
 

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот МСМ » 02 Юли 2003, 17:58

Като се замислих, може и да не съм била права за това, че съгласието се дава след сделката.
МСМ
 

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот alex_dinev » 18 Юли 2003, 13:57

Колеги, смятам, че за да упълномощиш определено физическо лице, то трябва да е дееспособно, т.е. само да извършва определени действия, защото непълнолетния не може да разбира свойството и значението на действията си и не може да ръководи постъпките си, а и от тук следва, че той не може да действа от чуждо име и за чужда сметка. Дееспособният родител не може, чрез упълномощаването на непълнолетното си дете да го "направи" дееспособно, т.е. да го "еманципира".
Поне това е мoeто мнение.
alex_dinev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 17 Юли 2003, 10:23

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот Петров » 18 Юли 2003, 14:41

Колеги, считам че няма законова пречка непълнолетният да бъде упълномощен от своя родител за извършване на действия по управление, включително и тегленето на пари от банка. Това е така, защото въпросът тук е: може ли непълнолетният да извършва правни действия? - Да, може - казва текста на чл.4 ал.2 от ЗЛС - само със съгласието на своите родители. А щом има пълномощно за това - явно е че съгласието е налице. Не виждам пречка също да бъдат извършвани сделки и на разпореждане от пълномощника, стига да бъде изрично упълномощен за това от двамата розители. Ограничението във втората част на цитираната разпоредба е само за сделки, които непълнолетните сключват сами, т.е. без да има изрично изразено съгласие за това от техните родители. В случая няма да е необходимо никакво потвърждаване на извършените правни действия и сделки, защото такова е необходимо когато лицето няма представителна власт в момента на извършването им, а случая е различен.
Петров
 

Re: пълномощно с нотариална заверка

Мнениеот МСМ » 21 Юли 2003, 12:11

Така е. Щом има пълномощно, има и съгласие. Първо написах, че то се дава при или след сделката, но всъщност няма такова изискване.
МСМ
 


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron