начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

Договор за изработка

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор за изработка

Мнениеот albenadencheva » 04 Фев 2011, 23:49

Колеги, моля Ви за мнение по следния казус : възложител по договор за изработка плаща предварително на изпълнителя цялата дължима сума. Изпълнителят не изпълнява цялата работа. Възложителят завежда дело. Върху кой лежи доказателствената тежест - възложителят ищец ли трябва да докаже, че изпълнителят не е изпълнил цялата работа на основание чл. 154 от ГПК : "Всяка страна е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения" или изпълнителят трябва да доказва какво е извършил на основание практика на ВКС, че по договор за изработка изпълнителят трябва да доказва, че е изпълнил задълженията си по договора.
albenadencheva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 29 Юни 2009, 16:07

Re: Договор за изработка

Мнениеот paruchev_ » 04 Фев 2011, 23:54

интересно
paruchev_
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 21 Ное 2008, 18:34

Re: Договор за изработка

Мнениеот albenadencheva » 05 Фев 2011, 00:17

"При договора за изработка изпълнителят трябва да докаже изпълнение на поръчаната работа, съобразно договореното, а поръчващият трябва да заплати възнаграждението за приетата работа/чл.266, ал.1 ЗЗД/." Това е извадката от решение № 586/3.11.2008 на ВСК по т.д. 282/2008 г. I ТО.
albenadencheva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 29 Юни 2009, 16:07

Re: Договор за изработка

Мнениеот Melly » 05 Фев 2011, 01:25

albenadencheva написа:Колеги, моля Ви за мнение по следния казус : възложител по договор за изработка плаща предварително на изпълнителя цялата дължима сума. Изпълнителят не изпълнява цялата работа. - от което следва, че все пак има нещо изработено, така ли е? Възложителят завежда дело.


Важно е да се докаже коя е причината за недовършване на работата. Ако сте в хипотезата на чл.266 ЗЗД, тогава изпълнителят дължи връщане на сумата за неизработената част. Ако възложителят е този, който е отказал поради основателна причина довършане на работата, тогава нищо не следва да му бъде репарирано - чл.268 ЗЗД. В тази втора хипатеза практката е доста семпла. Законодателят е употребил термина "основателна" причина и нищо не е казал за случаи при неоснователна причина за отказ от довършване.
Имам подобен казус и съм внесла касационна жалба. В нея поставям този въпрос, като такъв от значение за развитието на правото. Ако КЖ бъде допусната до разглеждане по същество, ще пиша. Но това ще е факт в обозримото бъдеще.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор за изработка

Мнениеот Pause » 05 Фев 2011, 10:42

Ами да ,дайте ощи малко инфо за изработеното в какво се състой причината на неизпълнението?Все пак няма да учим „майстора” как да го направи.А приемането става ,освен с получаването на фактическата власт върху изработеното и нейното одобряване.Също така, може да е в хипотезата на 267 изр.2-ро. :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Договор за изработка

Мнениеот albenadencheva » 05 Фев 2011, 12:53

Договорът е за СМР. Предметът на договорът е формулиран много общо и в отговора на исковата молба ответникът твърди, че претенцията на ищеца е неоснователна, защото, това което се претендира като неизпълнено не е част от предмета на договора. Назначена е СТЕ, според която в предмета на договора се включват и претендираните от ищеца СМР. Втората инстанция обаче отхвърля иска, защото ищецът не бил доказал, че ответникът не е изпълнил претендираните СМР. Работата не е приета, защото изпълнителят не се явява да съставят приемо - предавателни протоколи. Нотариусът е съставил контативен протокол за неявяването на изпълнителя. Но според съда възложителят и надзорникът на строежа е трябвало да съставят протоките и да ги подпишат те като отбележат, че изпълнителят не се е явил. Но след като работата не е приета. Както се изисква по закон какво излиза. Моля за някаква практика на ВКС.
albenadencheva
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 29 Юни 2009, 16:07

Re: Договор за изработка

Мнениеот Pause » 05 Фев 2011, 14:01

albenadencheva написа: Както се изисква по закон какво излиза.


Не разполагам със съдебна практика на ВКС.Но мнението ми е теоретично за случая и предмета на договора е едно то съществените условия на договора ,дължимата престация.След като ,не се е явил да предаде надлежно изработеното се прилагат общите правила на ЗЗД Чл84 и е в забава,което ме подтиква към друго алтернативно на това ,че изпълнителя има оперативна самостоятелност и съгласно Чл73 ЗЗД може да се изпълни от друг ,освен ако договорът е с оглед личността, или някои нормативен акт го изисква.Както и че поръчващият е длъжен да приеме изработеното.Но по принцип изпълнителя си остава отговорен.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron