начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

Несъстоятелност - възможности за действие

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Несъстоятелност - възможности за действие

Мнениеот leator » 24 Яну 2011, 23:40

Здравейте,
Има ли някаква идея как може да се процедира, ако разберете, че лице, което не си е изпълнило задължение по договор за изработка е с открито производство по несъстоятелност? (Открито разбира се след неизпълненито).
Иск срещу лицето не е подаван...
Доколкото чета ТЗ май нищо не може да се направи...освен да се чака оздравяване на предприятието :D
leator
Потребител
 
Мнения: 267
Регистриран на: 03 Апр 2006, 17:25

Re: Несъстоятелност - възможности за действие

Мнениеот hidden » 25 Яну 2011, 01:35

Защо да не може нищо да се направи? Ако не са изтекли все още сроковете по чл. 685 и чл. 688 ТЗ (които текат след откриване на производството по несъстоятелност), значи все още можете да предявите вземанията си.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Несъстоятелност - възможности за действие

Мнениеот leator » 25 Яну 2011, 09:49

Да, едномесечният по 685 не е изтекъл.
Аз четох, четох и видях, че вземанията се предявяват в едномесечния и по изключение в срока по 688.
Въпросът ми е какво е "вземане". Ясно за установените със сила на пресъдено нещо. Или за онези, за които е налице спогодба.
А дали е вземане това, което според мен ми се дължи, но търговецът в производството по несъстоятелност нито го посочва като задължение, нито дори аз не съм си го поискал до момента.

Така - мога ли да си предявя "вземането" за обезщетение за лошо изпълнен договор пред синдика, той да откаже да ме включи в списъка и тогава да вървим по 694....
leator
Потребител
 
Мнения: 267
Регистриран на: 03 Апр 2006, 17:25

Re: Несъстоятелност - възможности за действие

Мнениеот hidden » 25 Яну 2011, 22:44

Предявявате си вземането, независимо дали е установено по съдебен ред или не. Ако прецени, че вземането е основателно, синдикът ще го включи в списъка на приетите вземания. Най-вероятно това ще се случи, ако вземането Ви е включено в баланса на дружеството-длъжник. Този списък може да се оспорва от другите кредитори. Ако прецени, че е неоснователно, синдикът го включва в списъка на неприетите вземания, което Ви поставя в позицията са оспорвате невключването Ви в списъка на приетите вземания (692 ТЗ). Ако съдът не уважи възраженията Ви, едва тогава можете да предявите установителен иск по 694 ТЗ.
При всички положения трябва да предявите вземанията си най-късно в срока по 688 ТЗ, в противен случай губите възможността да се удовлетворите. Ползата от предявяването на вземането е, че дори да не бъде одобрено от синдика и съда, при разпределяне на суми, постъпили от осребряване на масата на несъстоятелността, се заделят суми и за неприетите, но оспорени вземания. Едва ако Вашият установителен иск по 694 бъде отхвърлен, едва тогава бивате изключени окончателно от списъка на кредиторите, които могат да бъдат удовлетворени.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron