Страница 1 от 1

съсобственици апартамент

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 17:15
от marinabg
Апартамент с петима съсобственика с идеални части в него.
Апартаментът се отдава под наем.Имат писмен договор с наемател за пет години.На третата година умира единия от съсобствениците. Двамата му наследника искат да развалят договора и да ощетят другите съсобственици,които не искат да се развали договора.
Имат ли правна възможност новите наследници да развалят договора под наем?
Договорът не е вписан.Останалите четирима съсобственика имат над 1/2 от апартамента.Новите наследници на единия дял имат намерение да продават идеалния си дял и от тук също да попитам - дали новия собственик ако се намери такъв купувач може също да развали договора?

Благодаря за съдействието!

Re: съсобственици апартамент

МнениеПубликувано на: 09 Май 2011, 20:19
от kirile
Ако смятат да продават първо трябва да предложат на Вас , ако откажете , тогава имат право да продадат на друг.

Re: съсобственици апартамент

МнениеПубликувано на: 10 Май 2011, 20:43
от namakak
Зависи как е написано предложението за покупка в нотариалната покана и как ще бъде отразено неявяването на търговците.Ако трябва и свидетели,то адвокат ще ви обясни по обстойно.
При положение ,че вие сте купувачите,задължително на такава сделка с адвокат,защото си има своите преимущества.Той ще ви ги напише срещу нотариуса.Всъщност адвоката ще изиска от нотариуса всички надлежни документи,които самият адвокат пожелае,за да докаже и стойностите си като истински защитник щом сте го наели за своя защита на интересите.

Re: съсобственици апартамент

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 11:10
от marinabg
Извинявайте ,но явно не съм била ясна.
Въпросът ми беше могат ли новите съсобственици /наследници/ да развалят съществуващия договор за наем след като не са подписвали този договор? Благодаря!

Re: съсобственици апартамент

МнениеПубликувано на: 12 Май 2011, 18:28
от danielid
Закон за задълженията и договорите :arrow: Чл. 237. (Ал. 1 доп. – ДВ, бр. 34 от 2000 г., в сила от 01.01.2001 г.) При прехвърляне на недвижим имот договорът за наем остава в сила спрямо приобретателя, ако е бил вписан в имотния регистър.

Договорът за наем,сключен преди прехвърлянето на имота, ако има достоверна дата, е задължителен за приобретателя до предвидения в него срок, но не за повече от една година от прехвърлянето. Ако няма достоверна дата и наемателят е във владение на имота, договорът е задължителен за приобретателя като договор за наем без определен срок.

Наемодателят дължи обезщетение на наемателя, ако последният бъде лишен от ползуването на наетия имот преди изтичане на наемния срок поради прехвърляне на имота.