уникално решение на ВКС по §4 ПЗР ЗСПЗЗ
Публикувано на: 25 Юни 2009, 00:22
решението е свежо и уникално - осмисля всички усилия на лицата с реституционни претенции /без значение дали са основателни - достатъчно е да са заявени/ , да водят отрицателни установителни искове.
....независимо че се водят от невладеещо имота лице ,..... и независимо от това че при незавършена реституционна процедура - за тях не е възникнало право на собственост, която и не могат да придобият-по различен от специалния законов ред .... така .... достатъчно еда заявиш "дядо ми имаше нива"... и да оспориш собствеността - наприемр на парка Враня .... а да решението :
Р Е Ш Е Н И Е
№496
гр. София, 21.05.2009год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд, първо гражданско отделение, в публичното заседание на деветнадесети май две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Костадинка Арсова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Бонка Дечева
2. Велислав Павков
при секретаря Даниела Никова в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 905 по описа за 2008 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.218а, б.”а” от ГПК /отм./ във вр. с пар.2, ал.3 от ПЗР на ГПК.
С решение от 22.11.2007 година, постановено по гр.д. №799/2007 година, Варненски окръжен съд е отменил решението на Варненски районен съд, постановено по гр.д. № 4753/2006 година, като вместо него е постановил друго, с което е отхвърлил предявения от Д. С. Д., А. Д. Д. и К. Д. Р. против М. А. К. и М. Х. К. отрицателен установителен иск с правно основание чл.97, ал.1 от ГПК /отм./, за признаване за установено по отношение на ищците, че ответниците не са собственици на недвижим имот.
Така постановеното решение е обжалвано от ищците по делото с касационна жалба, в която се излагат доводи за неправилност.
Ответниците по касационната жалба не взимат становище.
Касационната жалба е допустима, подадена е в срок, а разгледана по същество е основателна.
За да приеме, че отрицателния установителен иск е неоснователен, въззивния съд е счел за основателно възражението на ответниците за придобиване на процесния имот по давност. Съдът е приел, че макар и да са придобили имота от несобственик, основанието за това – договор за замяна, е годно да ги направи собственици и по отношение на осъществяваното от тях владение на имота следва да се приеме че е добросъвестно, като са налице предпоставките за придобиването на основание чл.79, ал.2 от ЗС, с изтичането на кратката петгодишна придобивна давност.
По делото е установено, че с решение на ОС”ЗГ” №1202/17.02.2005 година, на наследниците на С. Д. Д. е признато правото на възстановяване на собствеността в съществуващи стари реални граници на нива от 13,600 дка, находящ се в терен по пар.4 от ПЗР на ЗСПЗЗ, в землището на кв. Виница, м.”П”. С представения по делото нотариален акт от 03.08.1995 г., Маргарита А. С. е призната на основание пар.4а от ПЗР на ЗСПЗЗ за собственик на недвижим имот, представляващ дворно място, цялото с площ от 600 кв.м., представляващо имот пл. № 309 от КП”П”, в землището на кв. Виница на гр. В.. Б. се установява от приетото като доказателство заключение на съдебно-техническата експертиза, че имота с пл. №309 от КП”П” на кв. Виница попада по площ и граници в имота, за който е признато правото на възстановяване на собствеността с посоченото по-горе решение на ОС”ЗГ”. С договор за замяна, сключен с нотариален акт №160, т. ХV, по нот.д. №1209/1997 г. на 28.01.1997 година, М. А. С. е прехвърлила правото на собственост върху описания по-горе недвижим имот на М. Х. К., който към момента на сделката се е намирал в брак с втория ответник – М. А. К. – обстоятелство, за което не се спори между страните. Не се спори, че към датата, на която на основание пар.4а от ПЗР на ЗСПЗЗ, така и към настоящия момент, в имота, предмет на сделката не е построена сграда.
Правния интерес на ищците от предявяването на отрицателния установителен иск произтича от обстоятелството, че по отношение на тях не е приключила реституционната процедура по ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ и те не биха имали правен интерес от предявяването на положителен установителен или ревандикационен иск с правно основание чл.108 от ЗС към момента на предявяването на настоящия иск, така и към настоящия момент. Горното се обуславя от обстоятелството, че се касае за земеделски имот, включен в терен по пар.4 от ЗСПЗЗ, в които хипотези фактическия състав на реституционния закон включва решение по чл.14, ал.1 ЗСПЗЗ, с което се признава правото на собственост върху заявени земеделски земи в реални граници, но не се посочват конкретни граници на имота, до издаване на заповед на кмета на съответната община по пар.4к, ал.7 от ЗСПЗЗ, в която се описват местоположението, границите, съседите на възстановения имот и към която се прилага скица на имота. Между страните е възникнал спор, доколкото по делото съществуват данни, че по отношение на имота, правото на собственост е възстановено в полза на ищците, на ответниците се легитимират като собственици на имота по силата на правна сделка. Горните данни сочат до наличие на спор между страните, на първо място, дали са налице предпоставките за трансформиране на правото на ползване на праводателя на ответниците в право на собственост, предвид предпоставките за това на пар.4а от ЗСПЗЗ, респ. за продължаване на процедурата по възстановяване на правото на собственост в полза на ищците по делото с издаване на заповед по пар.4к от ЗСПЗЗ на кмета на общината и скица на имота, която да го индивидуализира, така и по основния спор по делото, касаещ наличието на основанията за придобиването на имота въз основа на изтичането на кратката придобивна давност, съгласно разпоредбата на чл.79, ал.2 от ЗС от ответниците по делото.
Наличието на горния спор обуславя и наличието на правен интерес от предявяването на отрицателния установителен иск с правно основание чл.79, ал.1 от ГПК /отм./, с който е сезиран районния съд и въззивния съд, чието решение е предмет на настоящото касационно обжалване.
Безспорно е, че към момента, в който прехвърлителите на правото на собственост по договора за замяна за се снабдили с нотариалния акт, удостоверяващ придобиването на имота на основание наличието на предпоставките на пор.4а от ПЗР на ЗСПЗЗ, имота не е бил застроен, поради което правилни и законосъобразни са изводите на въззивния съд, относно липсата на предпоставки за придобиването на собствеността върху имота от М. А. С. Макар в полза на М. С. да е било налице предоставено по предвидения законов ред на право на ползване върху имота, представляващ земя по пар.4 от ЗСПЗЗ, но липсва следващата предпоставка – застрояване на имота със сграда и то към 01.03.1991 година.
Ответниците твърдят, че са придобили собствеността въз основа на договора за замяна, но доколкото техния праводател не е бил собственик, то той не би могъл да им прехвърли правото на собственост върху имота, тъй като не го е притежавал.
Ответниците са направили възражение, че са придобили имота въз основа на изтекла в тяхна полза придобивна давност, на основание чл.79, ал.2 от ЗС. Придобиването на имот, който е бил земеделска земя и правото на собственост върху който подлежи на възстановяване по реда на ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ по давност, е изключено, до приключването на административната процедура по възстановяването на собствеността върху земеделската земя. До приключването на административната процедура, индивидуализацията на имота не е в състояние да се осъществи, което, съпоставено с елементите на владението, като част от фактическия състав на придобиването на имот по давност, прави невъзможно прилагането на института на придобвната давност. Намерението да се свои вещта /animus/, както и осъществяването на фактическата власт по отношение на вещта фактическа власт /korpus/ от страна на ответниците, при липсата на индивидуализация на недвижимия имот до приключването на административната процедура по отношение на ищците, води до липса на предпоставките за текла придобивна давност по отношение на ищците, на които е признато правото на възстановяване в реални граници на имота. По отношение на собствениците на имота, признати за такива с решение на ОС”ЗГ” не може да се приеме, че е осъществявано владение /без значение добросъвестно или не/, доколкото по отношение на тях не е индивидуализирана вещта, правото на собственост върху която е признато.
Като е приел противното, въззивния съд е постановил решение в противоречие с материалния закон, като доколкото при постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения и не се налага събирането на нови доказателства, следва да се постанови ново, с което се уважи предявения от ищците отрицателен установителен иск.
С оглед изхода на спора, в полза на ищците следва да се присъдят направените по делото пред всички инстанции съдебни и деловодни разноски, на основание чл.64 от ГПК /отм./, общо в размер на 888,40 лева.
Водим от горното, Върховен касационен съд
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ изцяло решението на Варненски окръжен съд, гражданско отделение, постановено на 22.11.2007 година, по гр.д. № 799/2007 година, като вместо него постановява:
ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Д. С. Д. от с. К., общ.гр. Аксаково, А. Д. Д. от гр. В., бул.”Х” №17а, ет.3, ап.6 и К. Д. Р. от гр. В., кв. Владиславово, бл.21, вх.5, ет.2, ап.7, че М. Х. К. и М. А. К. и двамата от гр. В., бул.”С”, бл.16, вх. А, ап.34, не са собственици на следния недвижим имот: място с площ от 600 кв.м., представляващо имот пл. №309 по помощния КП към ПНИ на селищно образувание „М”, одобрен със заповед № РД-1-7706/382/19.09.2002 г. на Областен управител – в землището на с. В., общ. Варна, местността „П”, при граници по плана: имоти пл. №№ 3* и път.
ОСЪЖДА М. Х. К. и М. А. К. и двамата от гр. В., бул.”С”, бл.16, вх. А, ап.34 да заплатят на основание чл.64 от ГПК /отм./ на Д. С. Д. от с. К., общ.гр. Аксаково, А. Д. Д. от гр. В., бул.”Х” №17а, ет.3, ап.6 и К. Д. Р. от гр. В., кв. Владиславово, бл.21, вх.5, ет.2, ап.7 сумата 888,40 лева съдебни разноски за всички инстанции.
Решението е окончателно.
Председател: Членове: 1. 2.
ІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІ
Не е ясно при при липсата на индивидуализация на недвижимия имот – за кой имот е признато правото на възстановяване в реални граници на имота – в полза на ищците…а корпус и анимус следва да са налични - не за ищците , а за ответниците – те си владеят конкретно парче земя и за него придобиват по давност собственоста – АБСОЛЮТНО СУБЕКТИВНО ПРАВО – спрямо ВСИЧКИ ..... и независимо от административните процедури……………………….така става като не е имало адекватна защита да оспори правния интерес – сега спешно трябва да се води установителен отрицателен иск спрямо реститутите – що пък е трябвало съда да следи служебно и да се занимава с допустимост – нали "съществуват данни" – що трябва да се доказва че е възстановено правото на собственост /пък то се възстановявало по специална процудура … /
считам че решението е в стила Стани Да Седна...
надявам се нещо да не съм схванал , и мненийцето ми да бъде оборено....ще се радвам на дискусийка ....
все пак , по мои данни , решението е наистина уникално и константната практика на ВКС е различна
....независимо че се водят от невладеещо имота лице ,..... и независимо от това че при незавършена реституционна процедура - за тях не е възникнало право на собственост, която и не могат да придобият-по различен от специалния законов ред .... така .... достатъчно еда заявиш "дядо ми имаше нива"... и да оспориш собствеността - наприемр на парка Враня .... а да решението :
Р Е Ш Е Н И Е
№496
гр. София, 21.05.2009год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд, първо гражданско отделение, в публичното заседание на деветнадесети май две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Костадинка Арсова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Бонка Дечева
2. Велислав Павков
при секретаря Даниела Никова в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 905 по описа за 2008 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.218а, б.”а” от ГПК /отм./ във вр. с пар.2, ал.3 от ПЗР на ГПК.
С решение от 22.11.2007 година, постановено по гр.д. №799/2007 година, Варненски окръжен съд е отменил решението на Варненски районен съд, постановено по гр.д. № 4753/2006 година, като вместо него е постановил друго, с което е отхвърлил предявения от Д. С. Д., А. Д. Д. и К. Д. Р. против М. А. К. и М. Х. К. отрицателен установителен иск с правно основание чл.97, ал.1 от ГПК /отм./, за признаване за установено по отношение на ищците, че ответниците не са собственици на недвижим имот.
Така постановеното решение е обжалвано от ищците по делото с касационна жалба, в която се излагат доводи за неправилност.
Ответниците по касационната жалба не взимат становище.
Касационната жалба е допустима, подадена е в срок, а разгледана по същество е основателна.
За да приеме, че отрицателния установителен иск е неоснователен, въззивния съд е счел за основателно възражението на ответниците за придобиване на процесния имот по давност. Съдът е приел, че макар и да са придобили имота от несобственик, основанието за това – договор за замяна, е годно да ги направи собственици и по отношение на осъществяваното от тях владение на имота следва да се приеме че е добросъвестно, като са налице предпоставките за придобиването на основание чл.79, ал.2 от ЗС, с изтичането на кратката петгодишна придобивна давност.
По делото е установено, че с решение на ОС”ЗГ” №1202/17.02.2005 година, на наследниците на С. Д. Д. е признато правото на възстановяване на собствеността в съществуващи стари реални граници на нива от 13,600 дка, находящ се в терен по пар.4 от ПЗР на ЗСПЗЗ, в землището на кв. Виница, м.”П”. С представения по делото нотариален акт от 03.08.1995 г., Маргарита А. С. е призната на основание пар.4а от ПЗР на ЗСПЗЗ за собственик на недвижим имот, представляващ дворно място, цялото с площ от 600 кв.м., представляващо имот пл. № 309 от КП”П”, в землището на кв. Виница на гр. В.. Б. се установява от приетото като доказателство заключение на съдебно-техническата експертиза, че имота с пл. №309 от КП”П” на кв. Виница попада по площ и граници в имота, за който е признато правото на възстановяване на собствеността с посоченото по-горе решение на ОС”ЗГ”. С договор за замяна, сключен с нотариален акт №160, т. ХV, по нот.д. №1209/1997 г. на 28.01.1997 година, М. А. С. е прехвърлила правото на собственост върху описания по-горе недвижим имот на М. Х. К., който към момента на сделката се е намирал в брак с втория ответник – М. А. К. – обстоятелство, за което не се спори между страните. Не се спори, че към датата, на която на основание пар.4а от ПЗР на ЗСПЗЗ, така и към настоящия момент, в имота, предмет на сделката не е построена сграда.
Правния интерес на ищците от предявяването на отрицателния установителен иск произтича от обстоятелството, че по отношение на тях не е приключила реституционната процедура по ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ и те не биха имали правен интерес от предявяването на положителен установителен или ревандикационен иск с правно основание чл.108 от ЗС към момента на предявяването на настоящия иск, така и към настоящия момент. Горното се обуславя от обстоятелството, че се касае за земеделски имот, включен в терен по пар.4 от ЗСПЗЗ, в които хипотези фактическия състав на реституционния закон включва решение по чл.14, ал.1 ЗСПЗЗ, с което се признава правото на собственост върху заявени земеделски земи в реални граници, но не се посочват конкретни граници на имота, до издаване на заповед на кмета на съответната община по пар.4к, ал.7 от ЗСПЗЗ, в която се описват местоположението, границите, съседите на възстановения имот и към която се прилага скица на имота. Между страните е възникнал спор, доколкото по делото съществуват данни, че по отношение на имота, правото на собственост е възстановено в полза на ищците, на ответниците се легитимират като собственици на имота по силата на правна сделка. Горните данни сочат до наличие на спор между страните, на първо място, дали са налице предпоставките за трансформиране на правото на ползване на праводателя на ответниците в право на собственост, предвид предпоставките за това на пар.4а от ЗСПЗЗ, респ. за продължаване на процедурата по възстановяване на правото на собственост в полза на ищците по делото с издаване на заповед по пар.4к от ЗСПЗЗ на кмета на общината и скица на имота, която да го индивидуализира, така и по основния спор по делото, касаещ наличието на основанията за придобиването на имота въз основа на изтичането на кратката придобивна давност, съгласно разпоредбата на чл.79, ал.2 от ЗС от ответниците по делото.
Наличието на горния спор обуславя и наличието на правен интерес от предявяването на отрицателния установителен иск с правно основание чл.79, ал.1 от ГПК /отм./, с който е сезиран районния съд и въззивния съд, чието решение е предмет на настоящото касационно обжалване.
Безспорно е, че към момента, в който прехвърлителите на правото на собственост по договора за замяна за се снабдили с нотариалния акт, удостоверяващ придобиването на имота на основание наличието на предпоставките на пор.4а от ПЗР на ЗСПЗЗ, имота не е бил застроен, поради което правилни и законосъобразни са изводите на въззивния съд, относно липсата на предпоставки за придобиването на собствеността върху имота от М. А. С. Макар в полза на М. С. да е било налице предоставено по предвидения законов ред на право на ползване върху имота, представляващ земя по пар.4 от ЗСПЗЗ, но липсва следващата предпоставка – застрояване на имота със сграда и то към 01.03.1991 година.
Ответниците твърдят, че са придобили собствеността въз основа на договора за замяна, но доколкото техния праводател не е бил собственик, то той не би могъл да им прехвърли правото на собственост върху имота, тъй като не го е притежавал.
Ответниците са направили възражение, че са придобили имота въз основа на изтекла в тяхна полза придобивна давност, на основание чл.79, ал.2 от ЗС. Придобиването на имот, който е бил земеделска земя и правото на собственост върху който подлежи на възстановяване по реда на ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ по давност, е изключено, до приключването на административната процедура по възстановяването на собствеността върху земеделската земя. До приключването на административната процедура, индивидуализацията на имота не е в състояние да се осъществи, което, съпоставено с елементите на владението, като част от фактическия състав на придобиването на имот по давност, прави невъзможно прилагането на института на придобвната давност. Намерението да се свои вещта /animus/, както и осъществяването на фактическата власт по отношение на вещта фактическа власт /korpus/ от страна на ответниците, при липсата на индивидуализация на недвижимия имот до приключването на административната процедура по отношение на ищците, води до липса на предпоставките за текла придобивна давност по отношение на ищците, на които е признато правото на възстановяване в реални граници на имота. По отношение на собствениците на имота, признати за такива с решение на ОС”ЗГ” не може да се приеме, че е осъществявано владение /без значение добросъвестно или не/, доколкото по отношение на тях не е индивидуализирана вещта, правото на собственост върху която е признато.
Като е приел противното, въззивния съд е постановил решение в противоречие с материалния закон, като доколкото при постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения и не се налага събирането на нови доказателства, следва да се постанови ново, с което се уважи предявения от ищците отрицателен установителен иск.
С оглед изхода на спора, в полза на ищците следва да се присъдят направените по делото пред всички инстанции съдебни и деловодни разноски, на основание чл.64 от ГПК /отм./, общо в размер на 888,40 лева.
Водим от горното, Върховен касационен съд
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ изцяло решението на Варненски окръжен съд, гражданско отделение, постановено на 22.11.2007 година, по гр.д. № 799/2007 година, като вместо него постановява:
ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Д. С. Д. от с. К., общ.гр. Аксаково, А. Д. Д. от гр. В., бул.”Х” №17а, ет.3, ап.6 и К. Д. Р. от гр. В., кв. Владиславово, бл.21, вх.5, ет.2, ап.7, че М. Х. К. и М. А. К. и двамата от гр. В., бул.”С”, бл.16, вх. А, ап.34, не са собственици на следния недвижим имот: място с площ от 600 кв.м., представляващо имот пл. №309 по помощния КП към ПНИ на селищно образувание „М”, одобрен със заповед № РД-1-7706/382/19.09.2002 г. на Областен управител – в землището на с. В., общ. Варна, местността „П”, при граници по плана: имоти пл. №№ 3* и път.
ОСЪЖДА М. Х. К. и М. А. К. и двамата от гр. В., бул.”С”, бл.16, вх. А, ап.34 да заплатят на основание чл.64 от ГПК /отм./ на Д. С. Д. от с. К., общ.гр. Аксаково, А. Д. Д. от гр. В., бул.”Х” №17а, ет.3, ап.6 и К. Д. Р. от гр. В., кв. Владиславово, бл.21, вх.5, ет.2, ап.7 сумата 888,40 лева съдебни разноски за всички инстанции.
Решението е окончателно.
Председател: Членове: 1. 2.
ІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІ
Не е ясно при при липсата на индивидуализация на недвижимия имот – за кой имот е признато правото на възстановяване в реални граници на имота – в полза на ищците…а корпус и анимус следва да са налични - не за ищците , а за ответниците – те си владеят конкретно парче земя и за него придобиват по давност собственоста – АБСОЛЮТНО СУБЕКТИВНО ПРАВО – спрямо ВСИЧКИ ..... и независимо от административните процедури……………………….така става като не е имало адекватна защита да оспори правния интерес – сега спешно трябва да се води установителен отрицателен иск спрямо реститутите – що пък е трябвало съда да следи служебно и да се занимава с допустимост – нали "съществуват данни" – що трябва да се доказва че е възстановено правото на собственост /пък то се възстановявало по специална процудура … /
считам че решението е в стила Стани Да Седна...
надявам се нещо да не съм схванал , и мненийцето ми да бъде оборено....ще се радвам на дискусийка ....
все пак , по мои данни , решението е наистина уникално и константната практика на ВКС е различна