начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

Прекратяване на договор за наем

Казуси за недвижими имоти


Прекратяване на договор за наем

Мнениеот wasiwas » 03 Авг 2008, 14:28

Здравейте,
Дал съм помещение под наем със срочен договор.Преди 4 години подписах договора с наемателя без много да мисля.Срокът изтича след 4 месеца, а отношенията ни с наемателя се влошиха.Притеснявам се какви претенции може да има той към мен след изтичането на договора при следните точки включени в него:
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
11. Срокът на договора се прекратява при неговото изтичане, освен ако страните не се споразумеят за нов срок, като наемателя се ползва с предимство пред евентуални нови кандидати.
12. При предсрочно прекратяване на договора по вина на наемодателя, :) включително и по реда на т. 11, същия дължи на наемателя стойността на извършените подобрения за изминалия период, и пропуснати ползи и загуби по този договор.

Какво би могло да значи това което съм подчертал.Трябва ли да се чувствам задължен отново да сключа договор с него?
wasiwas
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Авг 2008, 17:54

Мнениеот law_master » 03 Авг 2008, 15:03

Естествено че НЕ!

1). Договорът за наем сключен под определен срок, се прекратява с изтичането му. Ако наемателят Ви продължи да използва помещението след изтичането на срока, с Ваше знание и безВашето противопоставяне, то договорът за наем се счита продължен за неопределен срок и може да бъде прекратен с едномесечно предизвастие от която и да е от двете страни.
2). По отношение на подобренията, те ако съществуват и се считат за необходими разноски по поддържането на имота за неговото обикновно или предвидено в договора предназначение, то те НЕ се дължат от наемодателя, тъй като те тежат в/у наемателя. Ако са полезни разноски ( увеличават ползвателната стойност на имота) и са направени с Вашето съглсие, то вие дължите тези разходи по силата на принципа, който забранява неоснователното обогатяване.
3). Загубите се дължат АКО договорът е прекратен в случая по вина на наемодателя, което тук не е налице поне до момента.
4). За пропуснати ползи обещеение се дължи ако са налице 2 предпоставки: 1). Виновно неизпълнение и 2). кредиторът (наемателят) да е нправил небходимото да реализира сигурна печалба, ако не съществуваше неизпълнение, което тук също липсва.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот wasiwas » 03 Авг 2008, 19:06

Съжалявам ако звуча като селски тарикат,но съм обикновен гражданин позагубил доверие в правораздаването и споделил проблема си в този форум.Нормално е да се притеснявам.Договора ми
не е заверен нотариално и не е вписан.Има и технически грешки-
адреса на имота е грешен.От прокуратурата ми отговориха ,че договора е валиден ,но унищожаем в съд.
Благодаря за нормалния отговор на law_master!
wasiwas
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Авг 2008, 17:54

Мнениеот wasiwas » 04 Авг 2008, 17:45

Иначе искам да попитам ако след изтичане на срока на договора наемателя не се изнесе доброволно и въпреки и срока в предизвестието какво следва?
wasiwas
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Авг 2008, 17:54


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron