начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

Закон за кадастър и комасация

Казуси за недвижими имоти


Закон за кадастър и комасация

Мнениеот julia » 20 Юли 2008, 05:37

Някой знае ли реда за изработване и одобрение на кадастр. планове по този закон и кой орган ги е одобрявал ?
И още нещо: В чл.79 от ЗПИНМ /всила от 1950г./е записано: Редът за извършване и одобрение на кадастъра по ЗКК, не се прилага за кадастр. планове в стр. граници на НМ. ППЗПИНМ е в сила от 1960г., ЗЕК -от 1980г.,а ЗТСУ от 1973г.
Въпросите са ми .Кой е органа , одобряващ кадастър в 1959г., 1973, 1970г. Става въпрос за населено място-град и селищно образувание /махала/, включено после в града. Къде могат да се намерят копия на тези стари кадастр. планове- на кого предадоха архивите си териториалните кадастри и какъв е достъпа до тях. Аз лично съм питала в централен кадастър и ДА -отричат да има при тях.
Ако някой може и желае да даде някаква насока, предварително бпагодаря.
julia
Потребител
 
Мнения: 131
Регистриран на: 04 Май 2006, 13:50

Мнениеот daris » 21 Юли 2008, 16:11

ЗАКОН за единния кадастър на Народна република България
Обн., ДВ, бр. 35 от 4.05.1979 г., в сила от 1.01.1980 г., изм., бр. 102 от 29.12.1981 г., бр. 45 от 8.06.1984 г., изм. и доп., бр. 104 от 6.12.1996 г., в сила от 7.01.1997 г., отм., бр. 34 от 25.04.2000 г., в сила от 1.01.2001 г.
Библиотека закони - АПИС, т. 1, р. 4, № 420

Глава трета

Изработване, одобряване и поддържане на единния кадастър

Чл. 10. Плановете, картите, книжата и другите материали на единния кадастър се изработват в съответствие с административно-териториалното деление на страната по програма на Министерството на строителството и селищното устройство:

1. за централния кадастър - от службите по кадастъра към Министерството на строителството и селищното устройство;


2. за териториалните кадастри - от службите по кадастъра към окръжните народни съвети;


3. за ведомствените кадастри - от службите на съответните ведомства.

Чл. 11. Плановете и картите по предходния член се одобряват за централния кадастър от Министерския съвет, а за териториалните и ведомствените кадастри - от министъра на строителството и селищното устройство.
Чл. 12. Органите по кадастъра отразяват своевременно в плановете, картите, книжата и другите материали на единния кадастър промените в данните и периодично обновяват материалите.
Чл. 13. (1) Държавните органи и социалистическите организации са длъжни в едномесечен срок да изпращат на службите по териториалните кадастри препис от акта, с който се извършва промяна на вещните права върху недвижимите имоти, на техните граници и на използуването на природните ресурси, както и препис от разрешението за строеж и от акта за завършване и приемане на построения обект.

(2) Извън случаите по предходната алинея гражданите са длъжни в едномесечен срок да уведомяват службите по териториалните кадастри за изградените или премахнати от тях строежи и други съоръжения.


(3) По искане на службите по единния кадастър държавните органи и социалистическите организации по ал. 1 са длъжни да предоставят необходимите документи за имота.


(4) По искане на службите по единния кадастър гражданите са длъжни да предоставят необходимите документи за притежаваните или ползуваните от тях имоти, когато в съответните държавни органи няма данни за тях.


(5) По искане на службите по единния кадастър държавните органи, социалистическите организации и гражданите са длъжни:


1. да означават на свои разноски с трайни знаци границите на имотите, които притежават или ползуват;


2. да осигуряват свободен достъп в имотите си за извършване на необходимите проучвания, измервания и проверки.

Чл. 14. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 104 от 1996 г.) Службите по вписванията, службите при народните съвети и ведомствата са длъжни да изпращат на службите по териториалния кадастър препис от всеки нотариален акт, договор или друг акт, с който се прехвърля право на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижим имот, в едномесечен срок от деня на вписването им, съответно от деня на издаването им.

(2) Съдилищата са длъжни да изпращат на службите по териториалния кадастър препис от съдебния акт, с който се прехвърля право на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижим имот, в едномесечен срок от влизането му в сила.

Чл. 15. Редът за изработване, одобряване и поддържане на единния кадастър и за поправяне на допуснати грешки и непълноти се определя с правилника за прилагане на закона.
Глава четвърта

Органи за управление на единния кадастър

Чл. 16. (1) Централният кадастър се организира към Министерството на строителството и селищното устройство, а териториалните кадастри - към окръжните народни съвети.

(2) Ведомствени кадастри се организират към Националния аграрнопромишлен съюз, Министерството на горите и горската промишленост и Комитета за опазване на природната среда. Ведомствени кадастри могат да се организират и към други ведомства, определени от Министерския съвет.

Чл. 17. (1) Дейността по изработване, поддържане и използуване на единния кадастър се ръководи и контролира от Министерството на строителството и селищното устройство.

(2) Указанията на Министерството на строителството и селищното устройство, дадени в рамките на предоставената му компетентност, са задължителни за министерствата, другите ведомства и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и за службите по кадастъра към тях.

Чл. 18. Службите на окръжните народни съвети по изработването, поддържането и използуването на териториалните кадастри са подчинени и на Министерството на строителството и селищното устройство.
Чл. 19. (1) Службите на министерствата и другите ведомства по изработването, поддържането и използването на ведомствените кадастри извършват своята дейност под методическото ръководство на Министерството на строителството и селищното устройство.
Чл. 20. (1) Към Министерството на строителството и селищното устройство има съвет по единния кадастър, който е съвещателен орган. Той обсъжда основните проблеми и прави препоръки по изработването и поддържането на единния кадастър и по координиране дейността между централния, териториалните и ведомствените кадастри.

(2) Утвърдените от министъра на строителството и селищното устройство предложения на съвета са задължителни за държавните органи, стопанските и обществените организации и гражданите, за които се отнасят.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
daris
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 06 Апр 2005, 22:26

Мнениеот julia » 21 Юли 2008, 20:33

Благодаря много за отговора ,но аз питам за едно по-далечно време, преди влизане в сила на ЗЕК и ПП му-1959г.;1970г.;1973г.
julia
Потребител
 
Мнения: 131
Регистриран на: 04 Май 2006, 13:50

Re: Закон за кадастър и комасация

Мнениеот inganev » 23 Юли 2008, 15:44

julia написа:Някой знае ли реда за изработване и одобрение на кадастр. планове по този закон и кой орган ги е одобрявал ?
И още нещо: В чл.79 от ЗПИНМ /всила от 1950г./е записано: Редът за извършване и одобрение на кадастъра по ЗКК, не се прилага за кадастр. планове в стр. граници на НМ. ППЗПИНМ е в сила от 1960г., ЗЕК -от 1980г.,а ЗТСУ от 1973г.
Въпросите са ми .Кой е органа , одобряващ кадастър в 1959г., 1973, 1970г. Става въпрос за населено място-град и селищно образувание /махала/, включено после в града. Къде могат да се намерят копия на тези стари кадастр. планове- на кого предадоха архивите си териториалните кадастри и какъв е достъпа до тях. Аз лично съм питала в централен кадастър и ДА -отричат да има при тях.
Ако някой може и желае да даде някаква насока, предварително бпагодаря.

Във всеки областен център има "Служба по кадастъра". Ако е за района на София - може да намерите кадастрални планове от онова време в "Софийски кадастър", който се намира зад банята, в сграда, известна под името "Архитектура и градоустройство". Шефът на този кадастър, инж. Румен Янков, е рядко компетентен и коректен, а и неговите служители са перфектни. :lol:
inganev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Юли 2008, 10:32

Мнениеот julia » 25 Юли 2008, 16:18

Благодаря Ви много inganev,
Не става дума за София , а за района на Пловдив, където нещата не стоят така и можем само да завиждаме на гражданите на района на София за компетентните,коректни и перфектни служители, които ги обслужват, в което не се и съмняваме. Тези служби по кадастър и АБ би следвало да са предали плановете на Агенцията по Геодезия и Картография към МРРБ съгласно ЗКИР. А териториалните й служби съхраняват /според ЗКИР / само материалите от геодез. заснемания/. Не съм сигурна дали в областните служби СК и АБ, а и в Общините са останали копия на кадастр. и регул. планове от преди 1973г. , но при устно поискване на справка отричат да имат такива.
Самия ЗКИР -чл.41 ако не се лъжа ,има впредвид само планове , одобрени по ЗЕК и ЗТСУ /отменени/. А мен ме интересува кой е одобрявал кад. планове преди влизане в сила на ЗТСУ/1973г./ и ЗЕК /1980г./и каква е юридическата стойност на неодобрен план от 1959г.
Всъщност кадастралния план по смисъла на ЗПИНМ/1950г/ е задължителна основа на ПИНМ и се е изработвал по програма ,която е придружавала самия ГУП и може би с утвърждаване на самия градоустройствен план се е считал за одобрен. А ГУП са се утвърждавали от МС или от ДКСА към него. Така си отговарям на въпроса. Не знам дали съм права.Ето ,дори и по ЗЕК това са органите , одобряващи кадастр. планове-МС и МССУ /бившДКСА/
julia
Потребител
 
Мнения: 131
Регистриран на: 04 Май 2006, 13:50


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron