Здравейте колеги, ще опиша казуса за тези които се занимават с тази материя и предвид масовата практика да се правят подобни маймунджалъци, но с акъл, а не така профански, мисля, че ще е интересно за всички.Ето моя казус:
І.На 01.01.06 се сключва предварителен договор между Детето, чрез неговия законен представител Майката, и Купувач за апартамент № Х, при цена Ц. Уговарят:
- предаване на владение в деня на нотариалното изповядване.
- капаро К
- заплащане на остатъка от продажната цена след прехвърляне на собствеността, чрез банков кредит от банка Б и след ....стандартното.
- договора не може да се прекратява едностранно, а само по взаимно съгласие.
- Продавача се задължава да представи всички изискуеми от кредитиращата банка документи
- Купувача се задължава да представи на продавача писмо от банката за кредита
Договора е изготвен от голяма столична агенция за НИ, има и подпис на неин представител
Подписан е и още един договор на цена Ц+20, за да послужи на купувачите пред банки
За пояснение - Детето към момента на сключване на договора е навършило 15 години, но агенцията и страните проспиват този факт и оформят договора само чрез Майката, никъде няма подпис на Детето. Освен това апартамента е на груб строеж от 97 година, но няма А15.
ІІ. Във връзка с липсата на пълнолетие е поискано разрешение от РС, но продавача представя договора за Ц+20 и съда естествено поставя тази цена в решението като условие за продажбата. Затова страните подписват още един договор на дата 30.01.06 със същите условия, но с цена Ц-10. От този договор на мен ми се представя копие, но вместо подпис на Майката, стои подпис на бащата. По този договор е поискано ново разрешение от РС. Едва тук, в молбата до РС стои Детето, което иска разрешение да продаде апартамента (описват че поради липсата на А16, който както личало нямало скоро да има, за Детето има интерес да продаде този имот). Решението е - да продаде, като в същия ден му се закупи друг имот.
ІІІ. Следват многократни опити на Купувача да намери кредитираща банка, но отговора , дори и на Банката посочена в договора и естествено партнираща на Агенцията, е - имота е рисков - няма кредит.(10 години няма Разрешение за ползване)
И страните подписват два анекса, както и две разписки , с които се правят допълнителни плащания и се удължава срока за изповядване.
Както и на Купувача дават ключ и той довършва апартамента и частично го мебелира.
ІV. Ден 30.06.06 - Купувача се опитва да отвори апартамента, но не може да отвори - бравата е разбита и подменена. Бащата на Детето казва, че ще си търсят друг купувач, същия е отговора от Агенцията.
V. Купувача идва при мен. Пускам:
- бързо за възстановяване на владението
- искова по 19,3 от ЗЗД - за договора от 01.01.06 при цена Ц. Вписвам я.
VІ. По бързото - съдийката, след като ме прави на идиот и ме праща в университета, чете определение, че сме държатели и ни отхвърля исканията за доказателства. Жаля го в тридневния, който тя ми дава. И ми праскат, че съм просрочила. Жаля и това и Градски се произнася, че няма спор в практиката, че сме владелци, но понеже РС не е събрал доказателства - кръц.
За пускане на ново не става - минали са повече от 6 месеца от отнемането на владението.
VІІ. Тръгва производството по 19, 3. Колегата, представляващ само Майката в това с.з. ми потвърждава договора и в следващото с.з. представя пълномощно и от Детето - с дата от предишното с.з.
Представят нотариална покана на адреса, посочен от Купувача в договора и който впоследствие той е сменил, в която заявяват че считат договора за прекратен понеже изтекъл срока за изповядването.
В хода на производството искам да се приложи делото на брачна колегия и туп - там са представили договора от 30.01.06 с подпис на Майката.
-----
Това са фактите, сега ставам, че денят започва....