Здравейте!
МНОГО СПЕШНО ми е да съставя Учредителен протокол на юридическо лице с нестопанска цел, което ще се регистрира в частна полза. БИХТЕ ЛИ МИ КАЗАЛИ КАКЪВ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ТЕКСТА?
А НА КОИ ЛИЦА ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕДСТАВИ ОБРАЗЕЦ НА ПОДПИСА? МОЖЕ ЛИ ТОВА ДА Е САМО НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА УС ИЛИ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР?
БЛАГОДАРЯ МНОГО НА ВСИЧКИ И СЕ НАДЯВАМ ДА МИ ОТГОВОРИТЕ СКОРО!
- Дата и час: 02 Дек 2024, 21:58 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
11 мнения
• Страница 1 от 1
Re: МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
Надявам се да ти свърши работа! Успех
УСТАВ НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
УСТАВ на „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ..........................................."
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ................„, наричано по-долу за краткост „сдружението", е юридическо лице, регистрирано съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
(2) „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ ........................" е отделно от членовете си и отговаря за задълженията си със своето имущество. Членовете на сдружението отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените в този Устав имуществени вноски.
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл. 2. (1) Сдружението ще осъществява дейността си под наименованието „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ...............", което може допълнително да се изписва и на чужд език.
(2) Всяко писмено изявление от името на сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, данни за регистрацията, включително БУЛСТАТ номер.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС
Чл. 3. Седалището на „СДРУЖЕНИЕ .................................„ е гр. ......................, Район ....................., а адресът на неговото управление е: ул. „.......................... " № .............
ЦЕЛИ
Чл. 4. Основни цели на сдружението са: ...
Забележка: Посочените цели следва да са в логическа връзка с посочените в чл. 38, ал. 1ЗЮЛНЦ дейности в смисъл определената дейност да води и да има за своя последица реализирането на целите на сдружението.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл. 5. Средствата, с които сдружението ще постига своите цели са: ...
Забележка: Посочените средства следва да очертават дейностите и начините, по които сдружението ще реализира посочените в предходния член свои цели.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗВЪРШВАНАТА ДЕЙНОСТ
Чл. 6. Сдружението осъществява дейност в обществена полза, като ще разходва имуществото си за: Посочват се дейности съобразно предвидените в чл. 38, ал. 1 ЗЮЛНЦ например в областта на здравеопазването и по-специално профилактика и лечение на определен вид заболявания.
ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 7. Предметът на дейност на сдружението е: ...
Забележка: Препоръчително е да се изброят онези дейности и мероприятия, чрез които ще се постигат целите на организацията. Например: набиране и разпространение на информация за причините за възникване на даден вид заболяване, провеждане на проучвания и научни изследвания, участие в международни програми в тази област, подпомагане на правителствени и други неправителствени организации, работещи по същите проблеми, организиране и провеждане на профилактични периодични прегледи, снабдяване с медикаменти и пр. всичко онова, което сдружението предвижда да извършва за осъществяване на целите си.
СРОК
Чл. 8. Сдружението не е ограничено със срок.
ЧЛЕНСТВО
Чл. 9. Членове на сдружението могат да бъдат дееспособни физически и юридически лица, които желаят да допринесат за постигане целите на сдружението.
Придобиване на членство
Чл. 10. (1) Членството в сдружението е доброволно.
(2) Кандидатът подава писмена молба до управителния съвет, в която декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав. Кандидатите юридически лица представят с молбата преписи от документите си за регистрация и от решението на управителните си органи за членство в сдружението.
(3) Управителният съвет внася молбата за гласуване задължително на следващото заседание на общото събрание. Членството се придобива от датата на решението на общото събрание.
Права и задължения на членовете
Чл. 11. Членовете на сдружението имат следните права:
да участват в управлението на сдружението;
да бъдат информирани за неговата дейност;
да ползват имуществото на сдружението само доколкото това е свързано с упражняване на дейности и функции в неговите управителни органи или такива, възложени с решение на тези органи;
да се ползват резултатите от дейността на сдружението съгласно разпоредбите на този Устав.
Чл. 12. Членовете на сдружението са длъжни:
да спазват разпоредбите на този Устав и да изпълняват решенията на ръководните органи на сдружението;
да участват в дейността на сдружението и да работят за осъществяване на целите му;
да издигат авторитета на сдружението, да спомагат за увеличаване на неговото имущество и да не извършват действия и бездействия, които противоречат на целите му и го злепоставят;
да внасят в срок предвидените в настоящия Устав имуществени вноски.
Чл. 13. Членствените права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.
Чл. 14. Членовете на сдружението имат право да овластят трето лице да упражнява техните права и да изпълнява задълженията им, което се извършва писмено и произвежда действие след писмено уведомяване на управителния съвет. В тези случаи те носят отговорност за неизпълнението на техните задължения от страна на овластеното лице.
Чл. 15. За задълженията на сдружението неговите членове носят отговорност само до размера на предвидените в настоящия устав имуществени вноски и кредиторите нямат право да предявяват права към личното им имущество над този размер.
Прекратяване на членство
Чл. 16. Членството в сдружението се прекратява:
с едностранно писмено волеизявление, отправено до управителния съвет на сдружението;
със смъртта или поставяне под пълно запрещение, респ. , прекратяване юридическата личност на член на сдружението;
с изключването;
с прекратяване на сдружението;
при отпадане поради невнасяне на установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността на сдружението.
Чл. 17. (1) Член на сдружението може да бъде изключен с решение на общото събрание по предложение на управителния съвет, когато:
нарушава предвидените в чл.12 задължения;
извърши други действия, които правят по-нататъшното му членство в сдружението несъвместимо.
(2) При маловажни случаи на нарушения по чл.12 управителният съвет определя с решение срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазване на който прави предложението за изключване.
Чл. 18. (1) Отпадането се счита настъпило с вземането на решение за това от общото събрание, когато член на сдружението:
1. не е направил встъпителната си или вноска по чл. 52 и/или чл. 54 в предвидения срок;
2. не е внесъл или е просрочил ... последователни вноски по членския си внос;
3. е преустановил участието си в дейността на сдружението, като не е присъствал на повече от ... последователни заседания на общото събрание и др.
Забележка: Общото събрание е в правомощията си да вземе решение за какви и колко на брой вноски, колко отсъствия за какъв период от време и пр. обстоятелства са основание за отпадане на член на сдружението.
(2) Горните обстоятелства се констатират от управителния съвет по документите на сдружението, който докладва отпадането на общото събрание и го отразява в документацията на сдружението.
Чл. 19. При прекратяване на членството сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски. Прекратилия членството си член на сдружението е длъжен да направи просрочените имуществени вноски за периода на членството му.
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 20. Върховен орган на сдружението е общото събрание, негов управителен орган е управителният съвет.
ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 21. (1) Общото събрание се състои от всички членове на сдружението.
(2) Юридическите лица участват в събранието чрез лицата, които ги представляват.
(3) Членовете на сдружението могат да упълномощят с изрично писмено пълномощно физическо лице да ги представлява на едно или неограничен брой заседания на общото събрание. Пълномощниците нямат право да представляват повече от трима членове едновременно и да преупълномощават с правата си трети лица.
Забележка: Може да се предвиди събрание на пълномощниците, които ще представляват членовете на сдружението по предвидени в Устава ред и норма на представителство.
Компетентност на общото събрание
Чл. 22. Общото събрание:
1. изменя и допълва Устава;
2. приема (правилник за дейността на управителния съвет, правилник за извършване и отчитане на стопанската дейност, декларации и пр.);
3. избира и освобождава членовете на управителния съвет и определя възнаграждението им;
4. приема и изключва членове;
5. взема решение за откриване и закриване на клонове;
6. взема решение за участие в други организации;
7. взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението;
8. приема основните насоки и програма за дейността на сдружението;
9. приема бюджета на сдружението;
10. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски;
11. приема отчета за дейността на управителния съвет;
12. отменя решенията на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;
13. взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящият Устав.
Свикване
Чл. 23. Общото събрание се свиква на заседание от управителния съвет на сдружението. Заседанието следва да се проведе в подходящо помещение в населеното място по седалището на сдружението.
Чл. 24. Инициатива за свикването му има управителния съвет. Една трета от членовете на сдружението имат право да поискат управителния съвет да свика общо събрание и ако той не отправи писмена покана в месечен срок от датата на писменото поискване, събранието се свиква от съда по седалището по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.
Право на сведения
Чл. 25. Поканата следва да бъде писмена и да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на общото събрание, както и указание по чия инициатива същото се свиква. Поканата се обнародва в „Държавен вестник" и се поставя на мястото за обявления на адреса на управление на сдружението най-малко един месец преди насрочения ден.
Чл. 26. Към датата на обнародване на покана по предходния член писмените материали, свързани с дневния ред на заседанието, трябва да са на разположение на адреса на управление на сдружението и да се предоставят на всеки член при поискване.
Кворум
Чл. 27. (1) Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се счита за редовно, колкото и членове да се явят.
(2) Кворумът се установява от председателствуващия събранието по списък, в които се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
Забележка: Чл. 27 от закона дава възможност в устава да се предвидят и други изисквания за кворум, например: общото събрание да е законно, ако присъстват 2/3 от членовете, спадащият кворум също да бъде ограничен и пр.
Гласуване
Чл. 28. При гласуване всеки член на сдружението има право на един глас.
Конфликт на интереси
Чл. 29. Член на сдружението нямат право на глас при решаване на въпроси, отнасящи се до:
1. него, негов съпруг или роднини по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен, или по сватовство до втора степен включително;
2. юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
Решения
Чл. 30. Решенията на общото събрание се вземат с обикновено мнозинство (50 % плюс 1 гласа) от присъстващите. Решенията по чл. 22, т. 1 и 7 се вземат с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
Чл. 31. Общото събрание не може да взема решения, които не са включени в обявения в поканата дневен ред на заседанието.
Протокол
Чл. 32. (1) За всяко заседание на общото събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на общото събрание, се завежда в нарочна книга.
(3) Всеки член, присъствал на общото събрание има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.
Контрол
Чл. 33. Всеки член на сдружението, управителният съвет и прокурорът, могат да сезират съда по регистрацията на сдружението да се произнесе относно законосъобразността на решение на общото събрание или съответствието му с този Устав. Това следва да стане в едномесечен срок от узнаване на решението, но не по-късно от една година от датата на приемането му.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл. 34. Управителният съвет се състои от ... лица членове на сдружението. Членовете на сдружението, които са юридически лица, могат да посочат за членове на управителния съвет лица, нечленуващи в сдружението.
Забележка: Управителният съвет се състои най малко от три лица. При посочване на по голям брой членове, желателно е техният брой да бъде нечетен за избягване риска от невъзможност да се формира мнозинство.
Мандат
Чл. 35. Управителният съвет се избира за срок от ... години, като неговите членове могат да бъдат преизбирани неограничено.
Забележка: Членовете на управителния съвет се избират за срок до 5 години.
Правомощия
Чл. 36. Управителният съвет:
1. представлява сдружението и определя обема на представителната власт на членовете си;
Забележка: Може да се предвиди сдружението да бъде представлявано само от председателя на управителния съвет.
2. осигурява изпълнението на решенията на общото събрание;
3. разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване изискванията на този Устав;
4. подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет;
5. подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на сдружението;
6. определя реда и организира извършването на дейността на сдружението, включително тази в обща полза, и носи отговорност за това;
7. определя адреса на сдружението;
8. приема правила за работата си;
9. взема решения по всички други въпроси, освен тази които са от компетентността на общото събрание на сдружението.
Заседания
Чл. 37. Заседанията на управителния съвет се свикват от председателя по негова инициатива, но не по-рядко от веднъж на ... месеца, както и по писмено искане на всеки от неговите членове. Ако председателят не свика заседание в седемдневен срок от писменото поискване, такова се свиква от всеки от заинтересуваните членове.
Чл. 38. (1) Заседанието е редовно, ако на него присъстват повече от половината от членовете на управителния съвет. За присъстващо се счита лицето, с което има двустранна телефонна връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения, което се удостоверява в протокола от председателствуващия заседанието.
(2) Редовно решение може да бъде взето и без да се провежда заседание, ако протоколът за това бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на управителния съвет.
(3) Относно протоколите за заседанията на управителния съвет се прилагат разпоредбите на чл.32.
Чл. 39. Заседанията се ръководят от председателя на управителния съвет, а в негово отсъствие от избран от управителния съвет негов член.
Решения
Чл. 40. Управителният съвет взема решенията си с мнозинство от присъстващите, а тези по чл. 36, т. 3 и 6 и чл. 14, ал. 2 ЗЮЛНЦ с мнозинство от всички членове.
Забележка: Освен императивно определеното в закона мнозинство, в устава може да се предвиди редица решения да се вземат с друго мнозинство.
Контрол
Чл. 41. Всеки заинтересуван член на сдружението може да оспори пред общото събрание решение на управителния съвет, което е взето в противоречие със закона, този Устав или предходно решение на общото събрание. Това следва да бъде направено в едномесечен срок от узнаването, на не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
Отговорност на членовете на управителния съвет
Чл. 42. Членовете на управителния съвет носят солидарна отговорност за действията си, увреждащи имуществото и интересите на сдружението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 43. Управителният съвет избира от своя състав председател, като с решението си определя неговите функции.
Забележка: Може да се предвиди председателят на управителния съвет да се избира от общото събрание, което е уместно, особено ако в правомощията му влиза представителството на сдружението.
Чл. 44. Председателят на управителния съвет няма право да извършва разпоредителни действия и да обременява с тежести недвижимите имоти на сдружението.
КЛОНОВЕ
Чл. 45. С решение на общото събрание на сдружението могат да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на сдружението.
Чл. 46. Клоновете не са юридически лица, ръководят се от управител и извършват дейностите, определени с решението на общото събрание за откриването им. Със същото решение се определят и ограниченията в правомощията и представителната власт на управителя.
Чл. 47. Клоновете водят книги за дейността си и най-малко веднъж годишно управителят на клона представя пред управителния съвет на сдружението отчет за дейността на клона и разходваните средства.
Чл. 48. Управителният съвет на сдружението заявява пред съда, в района на който се намира седалището на клона, наименованието, седалището и адреса на сдружението, седалището и адреса на клона, неговия управител и ограниченията на неговите правомощия и представителна власт. На заявяване подлежат и промените в горепосочените обстоятелства. Заявяването се извършва в 7-дневен срок от датата на решението на общото събрание.
ИМУЩЕСТВО
Чл. 49. Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху движимо и недвижимо имущество, вземания, други права, регламентирани от закона.
ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА
Чл. 50. Източници на средства на сдружението са имуществените вноски на членовете, стопанската дейност, предвидена в настоящия Устав, дарения от физически и юридически лица, спонсорство.
Имуществени вноски на членовете
Чл. 52. Имуществените вноски на членовете се определят по вид и размер от общото събрание, което посочва в решението си и начина на внасянето им.
Чл. 53. Всички членове на сдружението дължат месечен/годишен членски внос в размер на ... , платим до ..., като за забава дължат лихва в размер на ... .
Чл. 54. При приключване на годишния баланс със загуба общото събрание може да вземе решение за допълнителни вноски на членовете за покриването Ј с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
Забележка: Може да се предвидят и други предпоставки за вземане на решение за допълнителни имуществени вноски.
Стопанска дейност
Чл. 55. (1) Сдружението извършва следната допълнителна стопанска дейност: ...
Забележка: Стопанската дейност трябва да се изброи по видове, като трябва да е свързана с предмета на дейност, за която сдружението се регистрира.
(2) Сдружението няма да извършва стопанска дейност, която не е свързана с предмета на основна дейност, предвиден в настоящия Устав, и ще ползва приходите от нея само за постигане целите на сдружението.
(3) Извършването на дейността по алинея първа се подчинява на условията и реда, определени със законите, които я регулират.
(4) Сдружението не разпределя печалба.
Разходване на имущество
Чл. 56. (1) Сдружението може безвъзмездно да разходва имущество и да осъществява дейността, насочена за реализиране на целите, определени по реда на този Устав и ЗЮЛНЦ.
(2) За безвъзмездно разходване имуществото на сдружението в полза на лицата по чл. 41, ал. 3 ЗЮЛНЦ общото събрание взема мотивирано решение с квалифицирано мнозинство 2/3 от всички негови членове.
(3) Сдружението подбира лицата и начина на тяхното подпомагане в зависимост от целите и финансовите си възможности съгласно обявения ред и правилата за осъществяване на дейността. Информацията за реда, по който се извършва подборът, е общодостъпна и се вписва в централния регистър.
(4) Сдружението не може да сключва сделки с лицата по чл. 41, ал. 3 ЗЮЛНЦ, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на сдружението или са сключени при общи условия, публично обявени.
ЕЖЕГОДЕН КОНТРОЛ
Чл. 57. (1) В срок до ... на всяка година управителният съвет съставя годишен счетоводен отчет и го предоставя за заверка на лицензиран експерт-счетоводител, определен от общото събрание.
(2) В същия срок изготвя доклад за дейността на сдружението със съдържанието по чл. 40, ал. 2 ЗЮЛНЦ.
(3) В срок до 31 май на всяка година управителният съвет заявява за вписване в централния регистър за вписване и представя заверен годишен счетоводен отчет, доклада си по предходната алинея и другите предвидени в чл. 46, ал. 2 ЗЮЛНЦ документи.
КНИГИ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 58. Общото събрание и управителният съвет на сдружението водят книги за протоколите от всички проведени заседания. Председателстващите заседанията и лицата, изготвили протоколите, ги удостоверяват с подписите си и отговарят за верността на съдържанието им.
0ПРЕОБРАЗУВАНЕ
Чл. 59. Сдружението не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.
ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл. 60. Сдружението се прекратява:
1. по решение на Общото събрание;
2. по решение на окръжния съд по седалището в случаите на чл. 13, ал. 1, т. 3 ЗЮЛНЦ.
ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 61. (1) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, за която се прилагат разпоредбите на Търговския закон.
(2) Ликвидацията се извършва от управителния съвет, а в случаите на чл. 13, ал. 4 и чл. 14, ал. 3 ЗЮЛНЦ ликвидаторът се определя от окръжния съд по седалището.
(3) Ликвидаторът е длъжен да удовлетвори кредиторите на сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно чрез осребряване първо на движимото и едва след това на недвижимото имущество на сдружението. Той няма право по какъвто и да е начин да прехвърля имущество на лицата по чл. 43, ал. 2 ЗЮЛНЦ.
Имущество след ликвидацията
Чл. 62. (1) Имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическо лице с нестопанска цел, определено да извършва общественополезна дейност със същата или близка на сдружението нестопанска цел. Ако имуществото не бъде предоставено по този ред, то се предава на общината по седалището на прекратеното сдружение.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Този Устав е приет на учредително събрание за създаване на „СДРУЖЕНИЕ ...", проведено на ... год. в гр. ... .
§ 2. Списъкът на учредителите, подписали Устава да се счита неразделна част от този Устав.
§ 3. За неуредените в този Устав случаи, както и относно тълкуването и прилагането на неговите разпоредби се прилагат разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Разпоредбите на този Устав, в случай, че противоречат на закона, се заместват по право от повелителните му правила.
УЧРЕДИТЕЛИ:
(или Списък на учредителите, подписали устава, когато учредителите са много на брой).
УСТАВ НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
УСТАВ на „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ..........................................."
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ................„, наричано по-долу за краткост „сдружението", е юридическо лице, регистрирано съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
(2) „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ ........................" е отделно от членовете си и отговаря за задълженията си със своето имущество. Членовете на сдружението отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените в този Устав имуществени вноски.
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл. 2. (1) Сдружението ще осъществява дейността си под наименованието „СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ...............", което може допълнително да се изписва и на чужд език.
(2) Всяко писмено изявление от името на сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, данни за регистрацията, включително БУЛСТАТ номер.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС
Чл. 3. Седалището на „СДРУЖЕНИЕ .................................„ е гр. ......................, Район ....................., а адресът на неговото управление е: ул. „.......................... " № .............
ЦЕЛИ
Чл. 4. Основни цели на сдружението са: ...
Забележка: Посочените цели следва да са в логическа връзка с посочените в чл. 38, ал. 1ЗЮЛНЦ дейности в смисъл определената дейност да води и да има за своя последица реализирането на целите на сдружението.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл. 5. Средствата, с които сдружението ще постига своите цели са: ...
Забележка: Посочените средства следва да очертават дейностите и начините, по които сдружението ще реализира посочените в предходния член свои цели.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗВЪРШВАНАТА ДЕЙНОСТ
Чл. 6. Сдружението осъществява дейност в обществена полза, като ще разходва имуществото си за: Посочват се дейности съобразно предвидените в чл. 38, ал. 1 ЗЮЛНЦ например в областта на здравеопазването и по-специално профилактика и лечение на определен вид заболявания.
ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 7. Предметът на дейност на сдружението е: ...
Забележка: Препоръчително е да се изброят онези дейности и мероприятия, чрез които ще се постигат целите на организацията. Например: набиране и разпространение на информация за причините за възникване на даден вид заболяване, провеждане на проучвания и научни изследвания, участие в международни програми в тази област, подпомагане на правителствени и други неправителствени организации, работещи по същите проблеми, организиране и провеждане на профилактични периодични прегледи, снабдяване с медикаменти и пр. всичко онова, което сдружението предвижда да извършва за осъществяване на целите си.
СРОК
Чл. 8. Сдружението не е ограничено със срок.
ЧЛЕНСТВО
Чл. 9. Членове на сдружението могат да бъдат дееспособни физически и юридически лица, които желаят да допринесат за постигане целите на сдружението.
Придобиване на членство
Чл. 10. (1) Членството в сдружението е доброволно.
(2) Кандидатът подава писмена молба до управителния съвет, в която декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав. Кандидатите юридически лица представят с молбата преписи от документите си за регистрация и от решението на управителните си органи за членство в сдружението.
(3) Управителният съвет внася молбата за гласуване задължително на следващото заседание на общото събрание. Членството се придобива от датата на решението на общото събрание.
Права и задължения на членовете
Чл. 11. Членовете на сдружението имат следните права:
да участват в управлението на сдружението;
да бъдат информирани за неговата дейност;
да ползват имуществото на сдружението само доколкото това е свързано с упражняване на дейности и функции в неговите управителни органи или такива, възложени с решение на тези органи;
да се ползват резултатите от дейността на сдружението съгласно разпоредбите на този Устав.
Чл. 12. Членовете на сдружението са длъжни:
да спазват разпоредбите на този Устав и да изпълняват решенията на ръководните органи на сдружението;
да участват в дейността на сдружението и да работят за осъществяване на целите му;
да издигат авторитета на сдружението, да спомагат за увеличаване на неговото имущество и да не извършват действия и бездействия, които противоречат на целите му и го злепоставят;
да внасят в срок предвидените в настоящия Устав имуществени вноски.
Чл. 13. Членствените права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.
Чл. 14. Членовете на сдружението имат право да овластят трето лице да упражнява техните права и да изпълнява задълженията им, което се извършва писмено и произвежда действие след писмено уведомяване на управителния съвет. В тези случаи те носят отговорност за неизпълнението на техните задължения от страна на овластеното лице.
Чл. 15. За задълженията на сдружението неговите членове носят отговорност само до размера на предвидените в настоящия устав имуществени вноски и кредиторите нямат право да предявяват права към личното им имущество над този размер.
Прекратяване на членство
Чл. 16. Членството в сдружението се прекратява:
с едностранно писмено волеизявление, отправено до управителния съвет на сдружението;
със смъртта или поставяне под пълно запрещение, респ. , прекратяване юридическата личност на член на сдружението;
с изключването;
с прекратяване на сдружението;
при отпадане поради невнасяне на установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността на сдружението.
Чл. 17. (1) Член на сдружението може да бъде изключен с решение на общото събрание по предложение на управителния съвет, когато:
нарушава предвидените в чл.12 задължения;
извърши други действия, които правят по-нататъшното му членство в сдружението несъвместимо.
(2) При маловажни случаи на нарушения по чл.12 управителният съвет определя с решение срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазване на който прави предложението за изключване.
Чл. 18. (1) Отпадането се счита настъпило с вземането на решение за това от общото събрание, когато член на сдружението:
1. не е направил встъпителната си или вноска по чл. 52 и/или чл. 54 в предвидения срок;
2. не е внесъл или е просрочил ... последователни вноски по членския си внос;
3. е преустановил участието си в дейността на сдружението, като не е присъствал на повече от ... последователни заседания на общото събрание и др.
Забележка: Общото събрание е в правомощията си да вземе решение за какви и колко на брой вноски, колко отсъствия за какъв период от време и пр. обстоятелства са основание за отпадане на член на сдружението.
(2) Горните обстоятелства се констатират от управителния съвет по документите на сдружението, който докладва отпадането на общото събрание и го отразява в документацията на сдружението.
Чл. 19. При прекратяване на членството сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски. Прекратилия членството си член на сдружението е длъжен да направи просрочените имуществени вноски за периода на членството му.
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 20. Върховен орган на сдружението е общото събрание, негов управителен орган е управителният съвет.
ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 21. (1) Общото събрание се състои от всички членове на сдружението.
(2) Юридическите лица участват в събранието чрез лицата, които ги представляват.
(3) Членовете на сдружението могат да упълномощят с изрично писмено пълномощно физическо лице да ги представлява на едно или неограничен брой заседания на общото събрание. Пълномощниците нямат право да представляват повече от трима членове едновременно и да преупълномощават с правата си трети лица.
Забележка: Може да се предвиди събрание на пълномощниците, които ще представляват членовете на сдружението по предвидени в Устава ред и норма на представителство.
Компетентност на общото събрание
Чл. 22. Общото събрание:
1. изменя и допълва Устава;
2. приема (правилник за дейността на управителния съвет, правилник за извършване и отчитане на стопанската дейност, декларации и пр.);
3. избира и освобождава членовете на управителния съвет и определя възнаграждението им;
4. приема и изключва членове;
5. взема решение за откриване и закриване на клонове;
6. взема решение за участие в други организации;
7. взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението;
8. приема основните насоки и програма за дейността на сдружението;
9. приема бюджета на сдружението;
10. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски;
11. приема отчета за дейността на управителния съвет;
12. отменя решенията на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;
13. взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящият Устав.
Свикване
Чл. 23. Общото събрание се свиква на заседание от управителния съвет на сдружението. Заседанието следва да се проведе в подходящо помещение в населеното място по седалището на сдружението.
Чл. 24. Инициатива за свикването му има управителния съвет. Една трета от членовете на сдружението имат право да поискат управителния съвет да свика общо събрание и ако той не отправи писмена покана в месечен срок от датата на писменото поискване, събранието се свиква от съда по седалището по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.
Право на сведения
Чл. 25. Поканата следва да бъде писмена и да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на общото събрание, както и указание по чия инициатива същото се свиква. Поканата се обнародва в „Държавен вестник" и се поставя на мястото за обявления на адреса на управление на сдружението най-малко един месец преди насрочения ден.
Чл. 26. Към датата на обнародване на покана по предходния член писмените материали, свързани с дневния ред на заседанието, трябва да са на разположение на адреса на управление на сдружението и да се предоставят на всеки член при поискване.
Кворум
Чл. 27. (1) Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се счита за редовно, колкото и членове да се явят.
(2) Кворумът се установява от председателствуващия събранието по списък, в които се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
Забележка: Чл. 27 от закона дава възможност в устава да се предвидят и други изисквания за кворум, например: общото събрание да е законно, ако присъстват 2/3 от членовете, спадащият кворум също да бъде ограничен и пр.
Гласуване
Чл. 28. При гласуване всеки член на сдружението има право на един глас.
Конфликт на интереси
Чл. 29. Член на сдружението нямат право на глас при решаване на въпроси, отнасящи се до:
1. него, негов съпруг или роднини по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен, или по сватовство до втора степен включително;
2. юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
Решения
Чл. 30. Решенията на общото събрание се вземат с обикновено мнозинство (50 % плюс 1 гласа) от присъстващите. Решенията по чл. 22, т. 1 и 7 се вземат с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
Чл. 31. Общото събрание не може да взема решения, които не са включени в обявения в поканата дневен ред на заседанието.
Протокол
Чл. 32. (1) За всяко заседание на общото събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на общото събрание, се завежда в нарочна книга.
(3) Всеки член, присъствал на общото събрание има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.
Контрол
Чл. 33. Всеки член на сдружението, управителният съвет и прокурорът, могат да сезират съда по регистрацията на сдружението да се произнесе относно законосъобразността на решение на общото събрание или съответствието му с този Устав. Това следва да стане в едномесечен срок от узнаване на решението, но не по-късно от една година от датата на приемането му.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл. 34. Управителният съвет се състои от ... лица членове на сдружението. Членовете на сдружението, които са юридически лица, могат да посочат за членове на управителния съвет лица, нечленуващи в сдружението.
Забележка: Управителният съвет се състои най малко от три лица. При посочване на по голям брой членове, желателно е техният брой да бъде нечетен за избягване риска от невъзможност да се формира мнозинство.
Мандат
Чл. 35. Управителният съвет се избира за срок от ... години, като неговите членове могат да бъдат преизбирани неограничено.
Забележка: Членовете на управителния съвет се избират за срок до 5 години.
Правомощия
Чл. 36. Управителният съвет:
1. представлява сдружението и определя обема на представителната власт на членовете си;
Забележка: Може да се предвиди сдружението да бъде представлявано само от председателя на управителния съвет.
2. осигурява изпълнението на решенията на общото събрание;
3. разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване изискванията на този Устав;
4. подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет;
5. подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на сдружението;
6. определя реда и организира извършването на дейността на сдружението, включително тази в обща полза, и носи отговорност за това;
7. определя адреса на сдружението;
8. приема правила за работата си;
9. взема решения по всички други въпроси, освен тази които са от компетентността на общото събрание на сдружението.
Заседания
Чл. 37. Заседанията на управителния съвет се свикват от председателя по негова инициатива, но не по-рядко от веднъж на ... месеца, както и по писмено искане на всеки от неговите членове. Ако председателят не свика заседание в седемдневен срок от писменото поискване, такова се свиква от всеки от заинтересуваните членове.
Чл. 38. (1) Заседанието е редовно, ако на него присъстват повече от половината от членовете на управителния съвет. За присъстващо се счита лицето, с което има двустранна телефонна връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения, което се удостоверява в протокола от председателствуващия заседанието.
(2) Редовно решение може да бъде взето и без да се провежда заседание, ако протоколът за това бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на управителния съвет.
(3) Относно протоколите за заседанията на управителния съвет се прилагат разпоредбите на чл.32.
Чл. 39. Заседанията се ръководят от председателя на управителния съвет, а в негово отсъствие от избран от управителния съвет негов член.
Решения
Чл. 40. Управителният съвет взема решенията си с мнозинство от присъстващите, а тези по чл. 36, т. 3 и 6 и чл. 14, ал. 2 ЗЮЛНЦ с мнозинство от всички членове.
Забележка: Освен императивно определеното в закона мнозинство, в устава може да се предвиди редица решения да се вземат с друго мнозинство.
Контрол
Чл. 41. Всеки заинтересуван член на сдружението може да оспори пред общото събрание решение на управителния съвет, което е взето в противоречие със закона, този Устав или предходно решение на общото събрание. Това следва да бъде направено в едномесечен срок от узнаването, на не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
Отговорност на членовете на управителния съвет
Чл. 42. Членовете на управителния съвет носят солидарна отговорност за действията си, увреждащи имуществото и интересите на сдружението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 43. Управителният съвет избира от своя състав председател, като с решението си определя неговите функции.
Забележка: Може да се предвиди председателят на управителния съвет да се избира от общото събрание, което е уместно, особено ако в правомощията му влиза представителството на сдружението.
Чл. 44. Председателят на управителния съвет няма право да извършва разпоредителни действия и да обременява с тежести недвижимите имоти на сдружението.
КЛОНОВЕ
Чл. 45. С решение на общото събрание на сдружението могат да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на сдружението.
Чл. 46. Клоновете не са юридически лица, ръководят се от управител и извършват дейностите, определени с решението на общото събрание за откриването им. Със същото решение се определят и ограниченията в правомощията и представителната власт на управителя.
Чл. 47. Клоновете водят книги за дейността си и най-малко веднъж годишно управителят на клона представя пред управителния съвет на сдружението отчет за дейността на клона и разходваните средства.
Чл. 48. Управителният съвет на сдружението заявява пред съда, в района на който се намира седалището на клона, наименованието, седалището и адреса на сдружението, седалището и адреса на клона, неговия управител и ограниченията на неговите правомощия и представителна власт. На заявяване подлежат и промените в горепосочените обстоятелства. Заявяването се извършва в 7-дневен срок от датата на решението на общото събрание.
ИМУЩЕСТВО
Чл. 49. Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху движимо и недвижимо имущество, вземания, други права, регламентирани от закона.
ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА
Чл. 50. Източници на средства на сдружението са имуществените вноски на членовете, стопанската дейност, предвидена в настоящия Устав, дарения от физически и юридически лица, спонсорство.
Имуществени вноски на членовете
Чл. 52. Имуществените вноски на членовете се определят по вид и размер от общото събрание, което посочва в решението си и начина на внасянето им.
Чл. 53. Всички членове на сдружението дължат месечен/годишен членски внос в размер на ... , платим до ..., като за забава дължат лихва в размер на ... .
Чл. 54. При приключване на годишния баланс със загуба общото събрание може да вземе решение за допълнителни вноски на членовете за покриването Ј с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
Забележка: Може да се предвидят и други предпоставки за вземане на решение за допълнителни имуществени вноски.
Стопанска дейност
Чл. 55. (1) Сдружението извършва следната допълнителна стопанска дейност: ...
Забележка: Стопанската дейност трябва да се изброи по видове, като трябва да е свързана с предмета на дейност, за която сдружението се регистрира.
(2) Сдружението няма да извършва стопанска дейност, която не е свързана с предмета на основна дейност, предвиден в настоящия Устав, и ще ползва приходите от нея само за постигане целите на сдружението.
(3) Извършването на дейността по алинея първа се подчинява на условията и реда, определени със законите, които я регулират.
(4) Сдружението не разпределя печалба.
Разходване на имущество
Чл. 56. (1) Сдружението може безвъзмездно да разходва имущество и да осъществява дейността, насочена за реализиране на целите, определени по реда на този Устав и ЗЮЛНЦ.
(2) За безвъзмездно разходване имуществото на сдружението в полза на лицата по чл. 41, ал. 3 ЗЮЛНЦ общото събрание взема мотивирано решение с квалифицирано мнозинство 2/3 от всички негови членове.
(3) Сдружението подбира лицата и начина на тяхното подпомагане в зависимост от целите и финансовите си възможности съгласно обявения ред и правилата за осъществяване на дейността. Информацията за реда, по който се извършва подборът, е общодостъпна и се вписва в централния регистър.
(4) Сдружението не може да сключва сделки с лицата по чл. 41, ал. 3 ЗЮЛНЦ, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на сдружението или са сключени при общи условия, публично обявени.
ЕЖЕГОДЕН КОНТРОЛ
Чл. 57. (1) В срок до ... на всяка година управителният съвет съставя годишен счетоводен отчет и го предоставя за заверка на лицензиран експерт-счетоводител, определен от общото събрание.
(2) В същия срок изготвя доклад за дейността на сдружението със съдържанието по чл. 40, ал. 2 ЗЮЛНЦ.
(3) В срок до 31 май на всяка година управителният съвет заявява за вписване в централния регистър за вписване и представя заверен годишен счетоводен отчет, доклада си по предходната алинея и другите предвидени в чл. 46, ал. 2 ЗЮЛНЦ документи.
КНИГИ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 58. Общото събрание и управителният съвет на сдружението водят книги за протоколите от всички проведени заседания. Председателстващите заседанията и лицата, изготвили протоколите, ги удостоверяват с подписите си и отговарят за верността на съдържанието им.
0ПРЕОБРАЗУВАНЕ
Чл. 59. Сдружението не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.
ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл. 60. Сдружението се прекратява:
1. по решение на Общото събрание;
2. по решение на окръжния съд по седалището в случаите на чл. 13, ал. 1, т. 3 ЗЮЛНЦ.
ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 61. (1) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, за която се прилагат разпоредбите на Търговския закон.
(2) Ликвидацията се извършва от управителния съвет, а в случаите на чл. 13, ал. 4 и чл. 14, ал. 3 ЗЮЛНЦ ликвидаторът се определя от окръжния съд по седалището.
(3) Ликвидаторът е длъжен да удовлетвори кредиторите на сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно чрез осребряване първо на движимото и едва след това на недвижимото имущество на сдружението. Той няма право по какъвто и да е начин да прехвърля имущество на лицата по чл. 43, ал. 2 ЗЮЛНЦ.
Имущество след ликвидацията
Чл. 62. (1) Имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическо лице с нестопанска цел, определено да извършва общественополезна дейност със същата или близка на сдружението нестопанска цел. Ако имуществото не бъде предоставено по този ред, то се предава на общината по седалището на прекратеното сдружение.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Този Устав е приет на учредително събрание за създаване на „СДРУЖЕНИЕ ...", проведено на ... год. в гр. ... .
§ 2. Списъкът на учредителите, подписали Устава да се счита неразделна част от този Устав.
§ 3. За неуредените в този Устав случаи, както и относно тълкуването и прилагането на неговите разпоредби се прилагат разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Разпоредбите на този Устав, в случай, че противоречат на закона, се заместват по право от повелителните му правила.
УЧРЕДИТЕЛИ:
(или Списък на учредителите, подписали устава, когато учредителите са много на брой).
- marsidi
- Потребител
- Мнения: 153
- Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45
Re: МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
BLAOGDARQ TI MNOGO MARSIDI!!! Obache tova e Ustav, a Uchreditelniq protokol bi trqbvalo da e s drugi sadarjanie i da predstavlqva neshto ot vida- Dnes, (data), na Uchreditelno sabranie se vze reshneie za sazdavane na organizaciqta s nestopanska cel (ime) i beshe priet ustava na sdrujenieto. I otdolu se podpisvat uchreditelite. AMA NE SAM SIGUREN DALI E TAKA? ):
- BARZASHTIQ
Re: МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
надявам се сглобиш нещо от двете
УЧРЕДИТЕЛЕН АКТ ЗА УЧРЕДЯВАНЕ НА ФОНДАЦИЯ С НАИМЕНОВАНИЕ
„...................................... "
На............ г. подписаният .............. (трите имена (, от град ........, ул. „.......... " № ........., с ЕГН ............ , л. к. № ......... изд. на ........ г. от МВР град ....... с настоящия учредителен акт предоставям сумата от. ........ лв. (с думи/ за учредяване на фондация с наименование Фондация „..." със седалище град ...и адрес на управление: ул. „...",№...,вх. ..., ет. ...,ап. .... ,която да използва предоставеното имущество с цел... (напр. откриване на лечение на рака) ,чието устройство и дейност се уреждат от следните разпоредби :
1. Определение на дейността на фондацията
Определям фондацията като организация за осъществяване на дейност в обществена полза по смисъла на чл. 2 и чл. 38 ,ал. 1 от ЗЮЛНЦ.
2. Органи на фондацията
А/ Фондацията има следните органи :
1. Колективен управителен орган в състав от трима членове ;
2. Събрание в състав от седем души,което е върховен орган на фондацията;
Б/ Попълване на състава на органите
1. Колективният управителен орган се състои от:
................... (име, адрес, данни по л. карта, ЕГН);
....................
....................
2. Събранието на фондацията се състои от:
... (име, адрес, данни по л. карта, ЕГН);
... ( име, адрес, данни по л. карта, ЕГН) в качеството му на представител на ЮЛ (пълни данни);
................. ;
................. ;
................. ;
............... ;
............... ;
................
В/ Правомощия на органите.
Събранието:
1. изменя и допълва Учредителния акт;
2. приема...... (правилник за дейността на управителния съвет, правилник за извършване и отчитане на стопанската дейност, декларации и пр. );
3. освобождава членовете на управителния съвет и попълва неговия състав;
4. определя възнаграждението на членовете на управителния съвет;
5. взема решение за откриване и закриване на клонове;
6. взема решение за участие в други организации;
7. взема решение за преобразуване или прекратяване на фондацията;
8. приема основните насоки и програма за дейността на фондацията;
9. приема бюджета;
10. взема решения относно начина на финансиране;
11. приема отчета за дейността на управителния съвет;
12. отменя решенията на управителния съвет, които противоречат на закона, Учредителния акт или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на фондацията;
13. взема решения по всички други въпроси, които не са предоставени за решаване на управителния съвет;
14. взема решения за предявяване на искове срещу членове на управителния съвет;
15. дава разрешение за разпореждане с недвижими имоти на фондацията, както и със суми, надвишаващи ... лева;
16. води книги за протоколите от заседанията си.
Управителният съвет:
1. представлява фондацията и определя обема на представителната власт на членовете си;
Забележка: Може да се предвиди фондацията да бъде представлявана само от председателя на управителния съвет.
2. осигурява изпълнението на решенията на събранието;
3. разпорежда се с имуществото на фондацията при спазване изискванията на този Учредителен акт;
4. подготвя и внася в събранието проект за бюджет;
5. подготвя и внася в събранието отчет за дейността на фондацията;
6. определя реда и организира извършването на дейността на фондацията, включително тази в обща полза, и носи отговорност за това;
7. определя адреса на фондацията;
8. приема правила за работата си;
9. веднъж годишно осигурява извършването на проверка на дейността на фондацията от лицензиран експерт-счетоводител;
10. води книги за протоколите от заседанията си;
11. изготвя доклад за дейността на фондацията в съответствие с чл. 40,ал. 2 от ЗЮЛНЦ.
3. Запазени права на учредителя.
Учредителят си запазва правото да проверява документите на фондацията, да отстранява членове на управителния съвет, да има решаващ глас в случаите, когато не може да се вземе решение от събранието или управителния съвет поради невъзможност да се формира мнозинство.
4. Срок.
Фондацията се учредява безсрочно.
5. Стопанска дейност.
Стопанската дейност на фондацията има за предмет: ... .
Забележка: Стопанската дейност трябва да отговаря на предмета на дейност на фондацията и се посочва по видове.
Стопанската дейност на фондацията е допълнителна спрямо основната и служи само за осъществяване на целите й. За нея не могат да се изразходват повече от 40 % от средствата на фондацията.
6. Особени разпоредби.
А/Разходите за възнаграждение на членовете на управителния съвет не могат да надвишават месечно сумата от ... лева.
Б/Фондацията не може безвъзмездно да разходва имуществото си, когато това е в полза на членовете на нейните органи или на техни роднини.
В/В случай на прекратяване на фондацията ликвидаторът се назначава от съда.
УЧРЕДИТЕЛ:
(подпис)
(нотариална заверка на подписа)
УЧРЕДИТЕЛЕН АКТ ЗА УЧРЕДЯВАНЕ НА ФОНДАЦИЯ С НАИМЕНОВАНИЕ
„...................................... "
На............ г. подписаният .............. (трите имена (, от град ........, ул. „.......... " № ........., с ЕГН ............ , л. к. № ......... изд. на ........ г. от МВР град ....... с настоящия учредителен акт предоставям сумата от. ........ лв. (с думи/ за учредяване на фондация с наименование Фондация „..." със седалище град ...и адрес на управление: ул. „...",№...,вх. ..., ет. ...,ап. .... ,която да използва предоставеното имущество с цел... (напр. откриване на лечение на рака) ,чието устройство и дейност се уреждат от следните разпоредби :
1. Определение на дейността на фондацията
Определям фондацията като организация за осъществяване на дейност в обществена полза по смисъла на чл. 2 и чл. 38 ,ал. 1 от ЗЮЛНЦ.
2. Органи на фондацията
А/ Фондацията има следните органи :
1. Колективен управителен орган в състав от трима членове ;
2. Събрание в състав от седем души,което е върховен орган на фондацията;
Б/ Попълване на състава на органите
1. Колективният управителен орган се състои от:
................... (име, адрес, данни по л. карта, ЕГН);
....................
....................
2. Събранието на фондацията се състои от:
... (име, адрес, данни по л. карта, ЕГН);
... ( име, адрес, данни по л. карта, ЕГН) в качеството му на представител на ЮЛ (пълни данни);
................. ;
................. ;
................. ;
............... ;
............... ;
................
В/ Правомощия на органите.
Събранието:
1. изменя и допълва Учредителния акт;
2. приема...... (правилник за дейността на управителния съвет, правилник за извършване и отчитане на стопанската дейност, декларации и пр. );
3. освобождава членовете на управителния съвет и попълва неговия състав;
4. определя възнаграждението на членовете на управителния съвет;
5. взема решение за откриване и закриване на клонове;
6. взема решение за участие в други организации;
7. взема решение за преобразуване или прекратяване на фондацията;
8. приема основните насоки и програма за дейността на фондацията;
9. приема бюджета;
10. взема решения относно начина на финансиране;
11. приема отчета за дейността на управителния съвет;
12. отменя решенията на управителния съвет, които противоречат на закона, Учредителния акт или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на фондацията;
13. взема решения по всички други въпроси, които не са предоставени за решаване на управителния съвет;
14. взема решения за предявяване на искове срещу членове на управителния съвет;
15. дава разрешение за разпореждане с недвижими имоти на фондацията, както и със суми, надвишаващи ... лева;
16. води книги за протоколите от заседанията си.
Управителният съвет:
1. представлява фондацията и определя обема на представителната власт на членовете си;
Забележка: Може да се предвиди фондацията да бъде представлявана само от председателя на управителния съвет.
2. осигурява изпълнението на решенията на събранието;
3. разпорежда се с имуществото на фондацията при спазване изискванията на този Учредителен акт;
4. подготвя и внася в събранието проект за бюджет;
5. подготвя и внася в събранието отчет за дейността на фондацията;
6. определя реда и организира извършването на дейността на фондацията, включително тази в обща полза, и носи отговорност за това;
7. определя адреса на фондацията;
8. приема правила за работата си;
9. веднъж годишно осигурява извършването на проверка на дейността на фондацията от лицензиран експерт-счетоводител;
10. води книги за протоколите от заседанията си;
11. изготвя доклад за дейността на фондацията в съответствие с чл. 40,ал. 2 от ЗЮЛНЦ.
3. Запазени права на учредителя.
Учредителят си запазва правото да проверява документите на фондацията, да отстранява членове на управителния съвет, да има решаващ глас в случаите, когато не може да се вземе решение от събранието или управителния съвет поради невъзможност да се формира мнозинство.
4. Срок.
Фондацията се учредява безсрочно.
5. Стопанска дейност.
Стопанската дейност на фондацията има за предмет: ... .
Забележка: Стопанската дейност трябва да отговаря на предмета на дейност на фондацията и се посочва по видове.
Стопанската дейност на фондацията е допълнителна спрямо основната и служи само за осъществяване на целите й. За нея не могат да се изразходват повече от 40 % от средствата на фондацията.
6. Особени разпоредби.
А/Разходите за възнаграждение на членовете на управителния съвет не могат да надвишават месечно сумата от ... лева.
Б/Фондацията не може безвъзмездно да разходва имуществото си, когато това е в полза на членовете на нейните органи или на техни роднини.
В/В случай на прекратяване на фондацията ликвидаторът се назначава от съда.
УЧРЕДИТЕЛ:
(подпис)
(нотариална заверка на подписа)
- marsidi
- Потребител
- Мнения: 153
- Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45
Re: МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
BLAGODARQ TI!!!!! VAL6EBEN SI! :))
SPORED TEB DALI TRQBVA DA PI6A TEZI NE6TA ZA USTROISTVOTO PRI POLOJEIE, 4E PRILAGAM USTAVA?
P.S. Pratih ti mail predi da vidq, 4e pak simiotgovoril- izvinqvai :)
SPORED TEB DALI TRQBVA DA PI6A TEZI NE6TA ZA USTROISTVOTO PRI POLOJEIE, 4E PRILAGAM USTAVA?
P.S. Pratih ti mail predi da vidq, 4e pak simiotgovoril- izvinqvai :)
- BARZASHTIQ
Re: МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
Колега, устав имат само сдруженията, а фондациите се учредяват с учредителен акт - вторият изпратен ви документ. Всичко зависи от това какъв вид ЮЛ с нестопанска цел ще учредявате. В първия случай Ви е необходим учредителен протокол от общо събрание на членовете на сдружението. Задължително прилагате и Устав. Във втория - ако учредявате фондация, достатъчен е учредителния акт, в който задължително фигурират и управителните органи.
Ами, това е, мога да Ви кажа и детайли, пишете ми на krkamenova@ mail.bg.
Ами, това е, мога да Ви кажа и детайли, пишете ми на krkamenova@ mail.bg.
- krkamenova..
Re: МНОГО СПЕШНО- Учредителен протокол по ЗЮЛНЦ
Прочети това което колежката - krkamenova ти е написала! A аз между другото съм колежка. Ако имаш пак питания пиши. Още веднъж успех...
- marsidi
- Потребител
- Мнения: 153
- Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45
Re: МНОГО СПЕШНО-Uchreditelen protokol na sdrujenie (chastna
Zdraveite kolejke! :)
Blagodarq za otgovora.
Stava duma za registraciq na sdrujenie v chastna polza. Po ukazaniqta, koito imam izliza, che uchreditelniqt protkol trqbva obshto vzeto da sadarja glavnite tochki ot Ustava, taka li e?
Az si misleh, che uchreditelite samo deklarirat, che osnovavat sdrujenie i kazvat che piemat ustava mu, no qvno trqbva da vklucha i momenti ot ustava.
Shte se radvam da mi pomognete! :)
Sardechni pozdravi
Blagodarq za otgovora.
Stava duma za registraciq na sdrujenie v chastna polza. Po ukazaniqta, koito imam izliza, che uchreditelniqt protkol trqbva obshto vzeto da sadarja glavnite tochki ot Ustava, taka li e?
Az si misleh, che uchreditelite samo deklarirat, che osnovavat sdrujenie i kazvat che piemat ustava mu, no qvno trqbva da vklucha i momenti ot ustava.
Shte se radvam da mi pomognete! :)
Sardechni pozdravi
- BARZASHTIQ
Re: МНОГО СПЕШНО-Uchreditelen protokol na sdrujenie (chastna
Колега вече си тръгвам така, че ако не си толкова на зор до утре.
- marsidi
- Потребител
- Мнения: 153
- Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45
11 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта