Колеги ,както често се случва клиента иска всичко да му е готово за ВЧЕРА .
От къде мога да изтегля "сламка" за проекто-устав на кооперация / фирма / партия - и той още не знае какво иска ,но трябва да се подадът документите в понеделник.
Ами сега.......БЛАГОДАРЯ НА ОГОВОРИЛИТЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО, целувам Ви навсякъде!!!!
- Дата и час: 30 Ное 2024, 23:40 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
ТРЯБВА ми СЛАМКА
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
8 мнения
• Страница 1 от 1
Re: ТРЯБВА ми СЛАМКА
Е, колега как може да не знае какво иска и ти да си готов до понеделник. С какво тогава ще си готов? Дай повече подробности
- мар
Re: ТРЯБВА ми СЛАМКА
ами напиши точно какво ти трябва и утре може и да ти пратя
- donna2
- Потребител
- Мнения: 992
- Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48
Re: ТРЯБВА ми СЛАМКА
Мерси за целувките навсякъде!На такъв ,който не умее да плува със сламка няма да му помогнеш.За хонорара забрави!
- удавник
Re: ТРЯБВА ми СЛАМКА
Устав на кооперация
УСТАВ
на Кооперация ..............................................
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Статут
Чл. 1. (1) Кооперацията е юридическо лице, отделно от членовете си, учредено съгласно разпоредбите на Закона за кооперациите, Устава и Решението на учредителното събрание.
(2) Кооперацията отговаря за задълженията си със своето имущество.
(3) Член-кооператорите не отговарят за задълженията на Кооперацията.
(4) Член-кооператорите отговарят за внасяне на дължимите вноски и са длъжни да спазват Устава и да изпълняват решенията на органите на Кооперацията.
2. Наименование
Чл. 2. (1) Наименованието на Кооперацията е ............................ .............................................................................
(2) В кореспонденцията на Кооперацията се посочват ..................... ..................
3. Седалище и адрес на управление
Чл. 3. Седалището на Кооперацията е гр. ....................., адрес на
управление: община ........................., ул. ...........................
........... № .....
4. Срок
Чл. 4. Кооперацията не е ограничена със срок или друго прекратително условие.
II. ЦЕЛ И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 5. Кооперацията има за цел задоволяването на икономически и социални интереси на член-кооператорите, като на основата на взаимопомощ и сътрудничество между тях осъществява търговска дейност и други дейности от взаимен интерес.
Чл. 6. (1) Кооперацията има за предмет: ................................ ............................................................................. ............................................................................. .....................................................................
(2) За задоволяване интересите на своите членове кооперацията ще осъществява следните социални (културни) дейности:
1. ....................................................................
2. ....................................................................
Чл. 7. (1) За осъществяване на дейността си Кооперацията може да придобива движимо и недвижимо имущество, да изгражда собствена материално-техническа база или да учредява кооперативни или междукооперативни предприятия.
(2) Кооперацията може да учредява или участва в кооперативни съюзи, изградени на териториален или отраслов принцип.
Чл. 8. Кооперацията осъществява дейността си съгласно настоящия Устав, Закона за кооперациите и действащото законодателство.
III. ЧЛЕНСТВО, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
1. Членство
Чл. 9. Член на Кооперацията може да бъде всеки гражданин, навършил 16 години, който не е поставен под пълно запрещение и е съгласен с Устава й. Ненавършилите пълнолетие лица и поставените под ограничено запрещение могат да членуват в Кооперацията с предварително писмено съгласие на родител или попечител.
2. Приемане на нови членове
Чл. 10. (1) Приемането на член-кооператор се извършва по писмена молба на желаещия с решение на Управителния съвет.
(2) Молбата се подава в канцеларията по седалището на Кооперацията и се вписва във входящата книга.
(3) Управителният съвет е длъжен да разгледа молбата на първото заседание след датата на подаването. Тя може да бъде разгледана и на второто заседание след тази дата, ако първото се е състояло преди да са изтекли 14 дни от подаването на молбата. Членството в кооперацията възниква от датата на решението на управителния съвет.
(4) Решението на Управителния съвет за приемане на член-кооператор се утвърждава от Общото събрание. При неутвърждаване на решението на управителния съвет членството се прекратява от деня на решението на общото събрание.
(5) Лицето, на което Управителният съвет е отказал членство може да иска отмяна на отказа от Общото събрание в 14-дневен срок от писменото уведомление. В случай, че Общото събрание отмени отказа, лицето се счита прието за член-кооператор от деня на решението на Общото събрание.
(6) Ако Общото събрание потвърди отказа на Управителния съвет, нова молба може да се подаде най-рано след една година.
(7) Приетият член на Кооперацията се вписва в книгата на кооператорите. В нея се вписват: трите пълни имена на кооператора, адреса му, данните по личната му карта, дата на възникване и прекратяване на членството му, основанията за прекратяване на членството, встъпителна вноска, размера на първоначалната дялова вноска, срока и начина на тяхното изплащане.
(8) За удостоверяване на членството Кооперацията издава на кооператора членска книжка.
3. Права и задължения на членовете
Чл. 11. (1) Всеки член на Кооперацията има право:
1. Да участва и да се ползва от дейността на Кооперацията;
2. Да участва и да гласува в Общото събрание на Кооперацията;
3. Да избира и да бъде избиран в органите на Кооперацията и в органите на кооперативните съюзи;
4. Да иска информация от органите на Кооперацията за изпълнението на приети решения и да иска сведения по въпроси, засягащи интересите му;
5. Да иска отмяна на незаконни, противоуставни и неправилни решения и действия на органите на Кооперацията;
6. Да получава дивиденти;
7. на социално и здравно осигуряване съгласно законодателството;
8. Да получава работа в Кооперацията съобразно своята квалификация и възраст;
9. Да получи дела си при прекратяване на членството дяловата си вноска, както и допълнителните и целеви вноски, актуализирани по установения нормативен ред, припадащия се дивидент, както и заемите, предоставени на кооперацията по реда на чл. 31, ал. 6 от Закона за кооперациите, включително припадащите се лихви. Вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на кооператора или на неговите наследници след приемане на годишния счетоводен отчет, ако е погасил всички свои задължения към кооперацията. В случай на непогасени задължения се извършва прихващане с вземанията на кооператора.
(2) Кооператор, предоставил с договор земеделска земя за ползване от Кооперацията запазва собствеността си върху земята в реални граници и има право:
1. Да получава рента;
2. Да получава рентата в натура като земеделска продукция, ако това е уредено в договора за ползване на земята.
(3) Редът и условията за сключване на договорите, както и начинът на ползване на земеделските земи от страна на Кооперацията се определя с Правилник, приет от Общото събрание на Кооперацията по предложение на Управителния съвет.
Чл. 12. (1) Кооператорът е длъжен:
1. Да спазва Устава на Кооперацията и решенията на органите на управление;
2. Да съдейства за изпълнение на целите на Кооперацията;
3. Да внася редовно определените с Устава дялови и други вноски;
Чл. 13. (1) За неизпълнение на задълженията на кооператор могат да се налагат следните наказания:
1. бележка;
2. предупреждение за изключване;
3. изключване от Кооперацията.
(2) Бележката и предупреждението за изключване се правят от Управителния съвет с мотивирана заповед след изслушване на обясненията на член - кооператора. Член - кооператорът се поканва писмено да присъства при вземане на решението, като поканата се връчва срещу подпис и в нея се посочва вида на извършеното нарушение, денят и мястото на провеждане на заседанието на Управителния съвет. Изискването за обяснения на член - кооператора не се прилага, когато той не е изслушан по негова вина.
(3) Кооператорът може да бъде изключен, когато:
1. не прави предвидените в Устава вноски;
2. системно или грубо нарушава Устава или решенията на органите на управление.
(4) Право да изключва член-кооператор има само Общото събрание по мотивирано предложение на Управителния съвет на Кооперацията.
4. Прекратяване на членство
Чл. 14. Членството в Кооперацията се прекратява при:
1. напускане на Кооперацията;
2. при преустройство на Кооперацията (разделяне, отделяне), когато член-кооператорът не желае да участва в новата кооперация;
3. изключване от Кооперацията;
4. смърт на кооператора;
5. заличаване на Кооперацията.
Чл. 15. При прекратяване на членството, делът или неговата равностойност се връща на бившия кооператор или на правоприемниците му след приемане на годишния финансов отчет от Общото събрание. В случай на непогасени задължения на член-кооператор към Кооперацията се извършва прихващане на вземанията му от Кооперацията.
IV. ОРГАНИ НА КООПЕРАЦИЯТА
1. Общо събрание
Чл. 16. (1) Общото събрание е върховен орган на Кооперацията и се състои от всички нейни членове. В случай, че член-кооператорите станат повече от двеста, Общото събрание се замества от Събрание на пълномощниците. Броят на пълномощниците не може да бъде по-малък от 70, като се използва следната норма на представителство: ....................................
(2) Събранието на пълномощниците има всички права на Общото събрание.
(3) Пълномощниците упражняват своя мандат до деня на избирането на пълномощници за следващото редовно събрание на кооперацията.
Чл. 17. (1) Общото събрание:
1. приема, изменя и допълва Устава на Кооперацията;
2. определя броя на членовете на Управителния и на Контролния съвет и ги избира и освобождава с тайно гласуване;
3. определя броя на подгласниците за попълване състава на управителния и контролния съвет и ги избира и освобождава с тайно гласуване;
4. избира и освобождава председател на кооперацията с тайно гласуване;
5. дава съгласие за сключване на договор с прокурист;
6. определя регистриран одитор или специализирано одиторско предприятие в случаите когото са налице условията на чл. 15, ал. 4, т. 3 от Закона за кооперациите;
7. одобрява отчета на Управителния съвет за годишната дейност, баланса и разпределението на печалбата, след изслушване заключението на Контролния съвет;
8. одобрява доклада на Контролния съвет;
9. одобрява годишния финансов отчет на Кооперацията;
10. определя средствата за дейността на контролния съвет на кооперацията;
11. взема решение за учредяване или членуване в кооперативен съюз, както и за прекратяване членството в него;
12. взема решение за участие в търговски дружества;
13. опрощава парични задължения към Кооперацията и отсрочва или разсрочва изпълнението им;
14. взема решения за разпореждане с недвижими имоти или кооперативни предприятия на Кооперацията;
15. утвърждава решенията на Управителния съвет за приемане на нови членове;
16. изключва членове на Кооперацията;
17. взема решение за доброволно събиране на допълнителни и целеви парични вноски от членовете;
18. отменя решенията и действията на другите органи на Кооперацията, които противоречат на закона и Устава или са неправилни;
19. взема решение с тайно гласуване по резултатите от финансовите ревизии на Кооперацията и търсене на отговорност от виновните лица;
20. взема решение за преустройството и прекратяване на Кооперацията и обявяването й в ликвидация;
21. определя броя и избира ликвидаторите;
22. освобождава от отговорност председателя на кооперацията и членовете на управителния и контролния съвет;
23. избира комисия по социалната дейност в кооперацията и утвърждава нейните правомощия по предложение на управителния съвет;
24. определя възнаграждението на председателя на кооперацията по предложение на Управителния съвет;
25. определя възнаграждението на членовете на управителния и контролния съвет по предложение на председателя на кооперацията.
26. определя размера на гаранцията за управление на председателя и членовете на управителния съвет, която не може да бъде по - малка от размера на едномесечното им брутно възнаграждение, получавано от кооперацията;
27. утвърждава вътрешни правилници за работата на Кооперацията
(2) Общото събрание обсъжда и взема решения по всички въпроси, свързани с Кооперацията и нейната дейност, и когато законът или Уставът не предвиждат изрично това.
Чл. 18. (1) Общото събрание се свиква от Управителния съвет с писмена покана, в която се вписват въпросите по дневния ред, датата, часът и мястото на неговото провеждане. Поканата се публикува в два ежедневника най-малко 14 дни преди събранието, поставя се на общодостъпни места в управлението на Кооперацията или по друг подходящ начин, определен от Управителния съвет;
(2) Общото събрание се свиква:
1. редовно - веднъж в годината най-късно до ........................... и на него се отчита дейността на Кооперацията;
2. извънредно - по решение на Управителния съвет, както и по искане на Председателя на кооперацията, Контролния съвет, на една трета от членовете на Кооперацията или пълномощниците или на Управителния съвет на кооперативния съюз, в който членува Кооперацията, отправено до Управителния съвет. Събранието се свиква в 14-дневен срок от постъпване на искането.
Чл. 19. На Общото събрание се разглеждат само въпросите, вписани като дневен ред в поканата. То може да вземе решение и по въпроси, невписани в поканата, само ако на събранието присъстват всички членове и те са съгласни с това.
Чл. 20. (1) Общото събрание се открива от Председателя на Кооперацията, а в негово отсъствие - от член на Управителния съвет, определен с решение на Управителния съвет.
(2) По предложение на откриващия Общото събрание избира ръководство на събранието в състав - председател и протоколчик.
Чл. 21. (1) Общото събрание е законно, ако на него присъстват повече от половината членове. Необходимо е присъствието на повече от 2/3 от членовете, когато Общото събрание:
1. приема, изменя и допълва Устава;
2. взема решение за преустройството на Кооперацията;
3. взема решение за ликвидация на Кооперацията.
(2) Когато не се явят необходимия брой членове, събранието се провежда един час по-късно, независимо от броя на присъстващите.
Чл. 22. (1) Общото събрание взема решения с обикновено мнозинство на присъстващите членове.
(2) Общото събрание решава с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове следните въпроси:
1. приемане, изменение и допълнение на Устава;
2. опрощаване на парични задължения към Кооперацията или разсрочването и отсрочването им;
3. взема решение за създаване на кооперативно или междукооперативно предприятие;
4. взема решение за разпореждане с недвижимите имоти или кооперативни предприятия на Кооперацията;
5. взема решение за преустройство и прекратяване на Кооперацията и за обявяването й в ликвидация.
Чл. 23. (1) Гласуването на Общото събрание е явно, освен ако в закона, Устава или решение на Общото събрание не е предвидено гласуването да бъде тайно.
(2) Всеки член на Кооперацията независимо от дяловата си вноска има право на един глас. Едно лице може да представлява не повече от трима член-кооператори въз основа на нотариално заверено пълномощно.
Чл. 24. За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който се подписва от председателя и протоколчика на събранието. Взетите решения задължително се вписват в протокола и се прочитат в края на заседанието. Председателят на Кооперацията отговаря за редовното водене на протоколната книга за заседанията на Общото събрание.
2. Управителен съвет
Чл. 25. (1) Управителният съвет се избира между членовете на Кооперацията от Общото събрание.
(2) Управителният съвет се състои от ............. души и се избира за срок от ........ години, но не за повече от три години.
(3) При всеки редовен избор най-малко 1/3 от състава на Управителния съвет задължително се подменя.
(4) В Управителния съвет и за подгласници не могат да бъдат избирани лица, които:
1. са под 18 години или са поставени под запрещение;
2. са лишени от правото да заемат ръководна, отчетническа или материално отговорна длъжност;
3. се намират с член на Управителния или Контролния съвет в брак, в родство по права линия или са братя или сестри;
4. са били освободени от състава на управителния съвет поради системно неизпълнение на функциите си;
5. са в производство за обявяване в несъстоятелност или са невъзтановени в правата си обявени в несъстоятелност длъжници еднолични търговци или съдружници в събирателни дружества;
6. са осъждани за умишлени престъпления от общ характер и не са реабилитирани.
Чл. 26. Управителният съвет:
1. организира и осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
2. отчита дейността на Кооперацията и своята дейност пред Общото събрание;
3. направлява цялостната дейност на Кооперацията;
4. приема щата от работници и служители на Кооперацията;
5. приема вътрешни правилници за работата на Кооперацията, включително и на помощните си органи, които изгражда за подпомагане на дейността си;
6. ръководи и контролира дейността на изградените от него помощни органи - комисии, съвети и др.;
7. утвърждава правилник за устройството и дейността на кооперативното предприятие и назначава неговия директор, като определя възнаграждението му;
8. дава предложение пред общото събрание за размера на възнаграждението на председателя на кооперацията;
9. дава предложение пред общото събрание за освобождаване от длъжност на председателя на кооперацията при наличие на обстоятелствата по чл. 30, ал. 5, т. 2, 3, 4, и 5 от Устава.
10. разглежда решенията на Контролния съвет в 15-дневен срок от постъпването им. Ако в този срок Управителният съвет не обсъди предложенията на Контролния съвет, се счита, че те са приети и стават задължителни за изпълнение;
11. спира изпълнението или отменя действията на председателя на кооперацията. В такъв случай той е длъжен в срок от един месец да свика Общото събрание, което решава спора.
Чл. 27. (1) Заседанието на Управителния съвет е законно, ако на него присъстват най-малко 2/3 от всичките му членове. То се свиква от Председателя на кооперацията с писмена покана, в която са отбелязани мястото, датата и часът на провеждането му, както и дневния ред.
(2) Решенията на Управителния съвет се вземат с явно гласуване и обикновено мнозинство, освен ако на заседанието се реши друго.
(3) Заседанията на Управителния съвет се провеждат редовно най-малко един път в месеца и се ръководят от Председателя на кооперацията.
(4) Заседание на Управителния съвет се свиква и по искане на 1/3 от неговите членове или на контролния съвет. Тогава Председателят го свиква в 7-дневен срок от постъпване на искането. Ако той не стори това, Управителният съвет се свиква от Контролния съвет.
(5) По време на заседанието на Управителния съвет се води протокол, който се подписва от присъствалите членове на Управителния съвет.
Чл. 28. (1) За причинени вреди на Кооперацията в резултат от дейността им членовете на Управителния съвет отговарят солидарно.
(2) Председателят на кооперацията и членовете на управителния съвет дават гаранция за своето управление в размер, определен от общото събрание, но не по - малък от едномесечното им брутно възнаграждение, получено от кооперацията.
Чл. 29. Член на Управителния съвет може да прекрати участието си в него като отправи мотивирано писмено предизвестие в ......................... срок до Общото събрание чрез Председателя на кооперацията. В този случай или при смърт на член на Управителния съвет съставът на съвета се попълва от избраните подгласници по реда на тяхното избиране. Новите членове упражняват остатъка от мандата на Управителния съвет.
3. Председател на кооперацията
Чл. 30. (1) Председателят на кооперацията се избира измежду членовете на кооперацията за срок от три години. Той е председател и на управителния съвет и участва в неговата работа с равен глас.
(2) Председателят на кооперацията има следните правомощия:
1. организира изпълнението на решенията на Общото събрание и на Управителния съвет;
2. ръководи текущата дейност на Кооперацията и я представлява;
3. наема и освобождава работници и служители;
4. дава предложение пред общото събрание за размера на възнаграждението на членовете на управителния и контролния съвет;
5. извършва сделки на разпореждане с имущество на Кооперацията въз основа на предварително решение на Управителния съвет или на решение на Общото събрание.
(3) Председателят на кооперацията подписва всички заповеди и други документи, излизащи от името на Кооперацията и свързани с представителната му функция.
(4) Председателят на Кооперацията изпълнява и други функции, възложени му от Общото събрание и Управителния съвет.
(5) Пълномощията на председателя на кооперацията се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка;
2. при трайна обективна невъжможност да изпълнява задълженията си;
3. когато системно не изпълнява или нарушава изискванията на закона и устава;
4. когато злоупотребява с доверието и уронва доброто име на кооперацията;
5. при причинени вреди от неговите действия.
(6) Когато Председателят кооперацията по негово желание прекрати функциите си като такъв, той е длъжен да отправи мотивирано предизвестие до управителния съветв срок ........................, но не по-малък от три месеца.
4. КОНТРОЛЕН СЪВЕТ
Чл. 31. (1) Контролният съвет на Кооперацията се състои от ........... членове, избрани от Общото събрание измежду членовете на Кооперацията за срок от три години.
(2) Не могат да бъдат избрани за членове на Контролния съвет и за подгласници към него лица, посочени в чл. 25, ал. 4 от този Устав, както и кооператори, които заемат или са заемали през предходната година материално отговорна или отчетническа длъжност в коооперацията, или са били членове на Управителния съвет.
(3) Контролният съвет избира от своя състав с явно гласуване и обикновено мнозинство председател, който ръководи дейността му.
(4) Контролният съвет приема правилник за работата си.
(5) Контролният съвет проверява дейността на Кооперацията и отчита своята работа пред Общото събрание.
(6) Членовете на Контролния съвет могат да участват в заседанията на Управителния съвет с право на съвещателен глас.
(7) Контролният съвет свиква Общото събрание, когато установи съществени нарушения на закона или Устава, допуснати от Управителния съвет или Председателя на кооперацията.
(8) Контролният съвет може да иска свикване на извънредно Общо събрание, както и да го свика, ако Управителният съвет не стори това.
(9) Контролният съвет може да свика Управителния съвет на заседание по искане на 1/3 от членовете на Управителния съвет, ако председателят не го стори в 7-дневен срок от искането.
(10) Контролният съвет може да прави предложения пред Управителния съвет.
(11) За резултатите от извършените проверки Контролният съвет се отчита пред Общото събрание, като предлага приемането на решения за подобряване работата в Кооперацията и вземане на конкретни мерки срещу нарушителите на закона и Устава.
Чл. 32. За причинени вреди на Кооперацията от дейността им членовете на Контролния съвет отговарят солидарно.
Чл. 33. (1) Заседанията си Контролният съвет провежда по реда, предвиден за провеждане на заседанията на Управителния съвет. Те се свикват и ръководят от председателя на Контролния съвет.
(2) Член на Контролния съвет може да прекрати участието си в него като отправи мотивирано писмено предизвестие в ......................... срок до Общото събрание чрез Председателя на кооперацията. В този случай или при смърт на член на Контролния съвет съставът му се попълва от избраните подгласници по реда на тяхното избиране. Новите членове упражняват остатъка от мандата на Контролния съвет.
V. ИМУЩЕСТВО, РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДОХОДИТЕ
1. Имущество
Чл. 34. (1) Имуществото на Кооперацията се състои от право на собственост и други вещни права върху движими и недвижими имоти, вземания, права върху търговски марки, промишлени образци, лицензии, ценни книги, дялови участия в търговски дружества, встъпителни и дялови вноски на кооператорите и други права и задължения.
(2) Всеки член-кооператор притежава дялови вноски. Сумата от дяловите вноски образува дяловия капитал на кооперацията.
2. Източници на средства
Чл. 35. Източници на средства на Кооперацията са:
1. встъпителни вноски на членовете;
2. дялови вноски на членовете;
3. допълнителни и целеви вноски на членовете;
4. доходи от дейността;
5. заеми;
6. други постъпления.
3. Вноски на членовете
Чл. 36. (1) Всеки член на Кооперацията прави задължително встъпителна и дялова вноска.
(2) Встъпителната вноска е в размер на .......... лева. Тя се внася към момента на приемането на член-кооператора.
(3) Всеки член-кооператор е длъжен да внесе най-малко ............% от дяловата си вноска в срок до ................... след приемането му, а останалата част се внася в срок до ........... месеца. Управителният съвет може да реши внасянето на останалата част да стане на равни части за срок не по-дълъг от ................. месеца.
(4) Минималният размер на една дялова вноска е равен на .......... лева. Когато дяловата вноска е непарична, тя се оценява от три вещи лица, определени от управителния съвет на кооперацията.
(5) Членовете на кооперацията отговарят за задълженията й до размера на дяловите си вноски.
Чл. 37. По решение на Общото събрание кооператорите могат да правят допълнителни вноски за определена цел (целеви вноски) под формата на заем при условията на чл. 31, ал. 6 и 7 от Закона за кооперациите. В решението си Общото събрание определя и размера на лихвите.
4. Разпределение на печалбата и загубите. Фондове
Чл. 38. Счетоводната дейност на Кооперацията се осъществява в съответствие със Закона за счетоводството.
Чл. 39. (1) Кооперацията образува следните фондове:
1. фонд "Резервен", чийто размер не може да бъде по-малък от 20 на сто от размера на дяловия капитал;
2. фонд "Инвестиции" чието размер не може да бъде по-малък от 10 на сто от размера на дяловия капитал;
3. други фондове, образувани по решение на Общото събрание.
(2) Конкретният размер на всички видове фондове и начинът за формирането и изразходването им се определя с Правилник, приет от Общото събрание по предложение на управителния съвет.
Чл. 40. (1) Чистата печалба се разпределя както следва:
1. ......% за фонд "Резервен";
2. ......% за фонд "Инвестиции";
3. за възнаграждения на председателя на кооперацията и членовете на Управителния и Контролния съвет;
4. други отчисления, за които е взето решение от Общото събрание.
(2) Конкретният размер на отчисленията по т. 3 и 4 от предходната алинея се решава от Общото събрание, когато се приема годишният отчет на Кооперацията. Общата сума на тези отчисления не трябва да бъде повече от ........ на сто от чистата печалба на Кооперацията.
(3) Остатъкът от чистата печалба, но не по-малко от ........ на сто от нея, се разпределя за дивиденти по решение на Общото събрание.
Чл. 41. Когато Кооперацията приключи дейността си със загуба, по решение на Общото събрание тя се покрива със средства от фонд "Резервен" и от другите фондове на Кооперацията, а след тяхното изчерпване - от дяловия капитал или остава за погасяване през следващата година.
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА КООПЕРАЦИЯТА
Чл. 42. Кооперацията се прекратява:
1. по решение на Общото събрание;
2. при условия, посочени в Закона за кооперациите.
VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. За неуредени в този Устав въпроси се прилагат разпоредбите на Закона за кооперациите и нормативните актове, отнасящи се до дейността на кооперациите.
§ 2. Този Устав е приет на Учредителното събрание на Кооперация "...... .......................", със седалище село (град) .......................... на ............ 20.... година.
Подписи на учредителите:
1. ........................................ ......................
2. ........................................ ......................
3. ........................................ ......................
4. ........................................ ......................
5. ........................................ ......................
6. ........................................ ......................
7. ........................................ ......................
УСТАВ
на Кооперация ..............................................
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Статут
Чл. 1. (1) Кооперацията е юридическо лице, отделно от членовете си, учредено съгласно разпоредбите на Закона за кооперациите, Устава и Решението на учредителното събрание.
(2) Кооперацията отговаря за задълженията си със своето имущество.
(3) Член-кооператорите не отговарят за задълженията на Кооперацията.
(4) Член-кооператорите отговарят за внасяне на дължимите вноски и са длъжни да спазват Устава и да изпълняват решенията на органите на Кооперацията.
2. Наименование
Чл. 2. (1) Наименованието на Кооперацията е ............................ .............................................................................
(2) В кореспонденцията на Кооперацията се посочват ..................... ..................
3. Седалище и адрес на управление
Чл. 3. Седалището на Кооперацията е гр. ....................., адрес на
управление: община ........................., ул. ...........................
........... № .....
4. Срок
Чл. 4. Кооперацията не е ограничена със срок или друго прекратително условие.
II. ЦЕЛ И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 5. Кооперацията има за цел задоволяването на икономически и социални интереси на член-кооператорите, като на основата на взаимопомощ и сътрудничество между тях осъществява търговска дейност и други дейности от взаимен интерес.
Чл. 6. (1) Кооперацията има за предмет: ................................ ............................................................................. ............................................................................. .....................................................................
(2) За задоволяване интересите на своите членове кооперацията ще осъществява следните социални (културни) дейности:
1. ....................................................................
2. ....................................................................
Чл. 7. (1) За осъществяване на дейността си Кооперацията може да придобива движимо и недвижимо имущество, да изгражда собствена материално-техническа база или да учредява кооперативни или междукооперативни предприятия.
(2) Кооперацията може да учредява или участва в кооперативни съюзи, изградени на териториален или отраслов принцип.
Чл. 8. Кооперацията осъществява дейността си съгласно настоящия Устав, Закона за кооперациите и действащото законодателство.
III. ЧЛЕНСТВО, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
1. Членство
Чл. 9. Член на Кооперацията може да бъде всеки гражданин, навършил 16 години, който не е поставен под пълно запрещение и е съгласен с Устава й. Ненавършилите пълнолетие лица и поставените под ограничено запрещение могат да членуват в Кооперацията с предварително писмено съгласие на родител или попечител.
2. Приемане на нови членове
Чл. 10. (1) Приемането на член-кооператор се извършва по писмена молба на желаещия с решение на Управителния съвет.
(2) Молбата се подава в канцеларията по седалището на Кооперацията и се вписва във входящата книга.
(3) Управителният съвет е длъжен да разгледа молбата на първото заседание след датата на подаването. Тя може да бъде разгледана и на второто заседание след тази дата, ако първото се е състояло преди да са изтекли 14 дни от подаването на молбата. Членството в кооперацията възниква от датата на решението на управителния съвет.
(4) Решението на Управителния съвет за приемане на член-кооператор се утвърждава от Общото събрание. При неутвърждаване на решението на управителния съвет членството се прекратява от деня на решението на общото събрание.
(5) Лицето, на което Управителният съвет е отказал членство може да иска отмяна на отказа от Общото събрание в 14-дневен срок от писменото уведомление. В случай, че Общото събрание отмени отказа, лицето се счита прието за член-кооператор от деня на решението на Общото събрание.
(6) Ако Общото събрание потвърди отказа на Управителния съвет, нова молба може да се подаде най-рано след една година.
(7) Приетият член на Кооперацията се вписва в книгата на кооператорите. В нея се вписват: трите пълни имена на кооператора, адреса му, данните по личната му карта, дата на възникване и прекратяване на членството му, основанията за прекратяване на членството, встъпителна вноска, размера на първоначалната дялова вноска, срока и начина на тяхното изплащане.
(8) За удостоверяване на членството Кооперацията издава на кооператора членска книжка.
3. Права и задължения на членовете
Чл. 11. (1) Всеки член на Кооперацията има право:
1. Да участва и да се ползва от дейността на Кооперацията;
2. Да участва и да гласува в Общото събрание на Кооперацията;
3. Да избира и да бъде избиран в органите на Кооперацията и в органите на кооперативните съюзи;
4. Да иска информация от органите на Кооперацията за изпълнението на приети решения и да иска сведения по въпроси, засягащи интересите му;
5. Да иска отмяна на незаконни, противоуставни и неправилни решения и действия на органите на Кооперацията;
6. Да получава дивиденти;
7. на социално и здравно осигуряване съгласно законодателството;
8. Да получава работа в Кооперацията съобразно своята квалификация и възраст;
9. Да получи дела си при прекратяване на членството дяловата си вноска, както и допълнителните и целеви вноски, актуализирани по установения нормативен ред, припадащия се дивидент, както и заемите, предоставени на кооперацията по реда на чл. 31, ал. 6 от Закона за кооперациите, включително припадащите се лихви. Вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на кооператора или на неговите наследници след приемане на годишния счетоводен отчет, ако е погасил всички свои задължения към кооперацията. В случай на непогасени задължения се извършва прихващане с вземанията на кооператора.
(2) Кооператор, предоставил с договор земеделска земя за ползване от Кооперацията запазва собствеността си върху земята в реални граници и има право:
1. Да получава рента;
2. Да получава рентата в натура като земеделска продукция, ако това е уредено в договора за ползване на земята.
(3) Редът и условията за сключване на договорите, както и начинът на ползване на земеделските земи от страна на Кооперацията се определя с Правилник, приет от Общото събрание на Кооперацията по предложение на Управителния съвет.
Чл. 12. (1) Кооператорът е длъжен:
1. Да спазва Устава на Кооперацията и решенията на органите на управление;
2. Да съдейства за изпълнение на целите на Кооперацията;
3. Да внася редовно определените с Устава дялови и други вноски;
Чл. 13. (1) За неизпълнение на задълженията на кооператор могат да се налагат следните наказания:
1. бележка;
2. предупреждение за изключване;
3. изключване от Кооперацията.
(2) Бележката и предупреждението за изключване се правят от Управителния съвет с мотивирана заповед след изслушване на обясненията на член - кооператора. Член - кооператорът се поканва писмено да присъства при вземане на решението, като поканата се връчва срещу подпис и в нея се посочва вида на извършеното нарушение, денят и мястото на провеждане на заседанието на Управителния съвет. Изискването за обяснения на член - кооператора не се прилага, когато той не е изслушан по негова вина.
(3) Кооператорът може да бъде изключен, когато:
1. не прави предвидените в Устава вноски;
2. системно или грубо нарушава Устава или решенията на органите на управление.
(4) Право да изключва член-кооператор има само Общото събрание по мотивирано предложение на Управителния съвет на Кооперацията.
4. Прекратяване на членство
Чл. 14. Членството в Кооперацията се прекратява при:
1. напускане на Кооперацията;
2. при преустройство на Кооперацията (разделяне, отделяне), когато член-кооператорът не желае да участва в новата кооперация;
3. изключване от Кооперацията;
4. смърт на кооператора;
5. заличаване на Кооперацията.
Чл. 15. При прекратяване на членството, делът или неговата равностойност се връща на бившия кооператор или на правоприемниците му след приемане на годишния финансов отчет от Общото събрание. В случай на непогасени задължения на член-кооператор към Кооперацията се извършва прихващане на вземанията му от Кооперацията.
IV. ОРГАНИ НА КООПЕРАЦИЯТА
1. Общо събрание
Чл. 16. (1) Общото събрание е върховен орган на Кооперацията и се състои от всички нейни членове. В случай, че член-кооператорите станат повече от двеста, Общото събрание се замества от Събрание на пълномощниците. Броят на пълномощниците не може да бъде по-малък от 70, като се използва следната норма на представителство: ....................................
(2) Събранието на пълномощниците има всички права на Общото събрание.
(3) Пълномощниците упражняват своя мандат до деня на избирането на пълномощници за следващото редовно събрание на кооперацията.
Чл. 17. (1) Общото събрание:
1. приема, изменя и допълва Устава на Кооперацията;
2. определя броя на членовете на Управителния и на Контролния съвет и ги избира и освобождава с тайно гласуване;
3. определя броя на подгласниците за попълване състава на управителния и контролния съвет и ги избира и освобождава с тайно гласуване;
4. избира и освобождава председател на кооперацията с тайно гласуване;
5. дава съгласие за сключване на договор с прокурист;
6. определя регистриран одитор или специализирано одиторско предприятие в случаите когото са налице условията на чл. 15, ал. 4, т. 3 от Закона за кооперациите;
7. одобрява отчета на Управителния съвет за годишната дейност, баланса и разпределението на печалбата, след изслушване заключението на Контролния съвет;
8. одобрява доклада на Контролния съвет;
9. одобрява годишния финансов отчет на Кооперацията;
10. определя средствата за дейността на контролния съвет на кооперацията;
11. взема решение за учредяване или членуване в кооперативен съюз, както и за прекратяване членството в него;
12. взема решение за участие в търговски дружества;
13. опрощава парични задължения към Кооперацията и отсрочва или разсрочва изпълнението им;
14. взема решения за разпореждане с недвижими имоти или кооперативни предприятия на Кооперацията;
15. утвърждава решенията на Управителния съвет за приемане на нови членове;
16. изключва членове на Кооперацията;
17. взема решение за доброволно събиране на допълнителни и целеви парични вноски от членовете;
18. отменя решенията и действията на другите органи на Кооперацията, които противоречат на закона и Устава или са неправилни;
19. взема решение с тайно гласуване по резултатите от финансовите ревизии на Кооперацията и търсене на отговорност от виновните лица;
20. взема решение за преустройството и прекратяване на Кооперацията и обявяването й в ликвидация;
21. определя броя и избира ликвидаторите;
22. освобождава от отговорност председателя на кооперацията и членовете на управителния и контролния съвет;
23. избира комисия по социалната дейност в кооперацията и утвърждава нейните правомощия по предложение на управителния съвет;
24. определя възнаграждението на председателя на кооперацията по предложение на Управителния съвет;
25. определя възнаграждението на членовете на управителния и контролния съвет по предложение на председателя на кооперацията.
26. определя размера на гаранцията за управление на председателя и членовете на управителния съвет, която не може да бъде по - малка от размера на едномесечното им брутно възнаграждение, получавано от кооперацията;
27. утвърждава вътрешни правилници за работата на Кооперацията
(2) Общото събрание обсъжда и взема решения по всички въпроси, свързани с Кооперацията и нейната дейност, и когато законът или Уставът не предвиждат изрично това.
Чл. 18. (1) Общото събрание се свиква от Управителния съвет с писмена покана, в която се вписват въпросите по дневния ред, датата, часът и мястото на неговото провеждане. Поканата се публикува в два ежедневника най-малко 14 дни преди събранието, поставя се на общодостъпни места в управлението на Кооперацията или по друг подходящ начин, определен от Управителния съвет;
(2) Общото събрание се свиква:
1. редовно - веднъж в годината най-късно до ........................... и на него се отчита дейността на Кооперацията;
2. извънредно - по решение на Управителния съвет, както и по искане на Председателя на кооперацията, Контролния съвет, на една трета от членовете на Кооперацията или пълномощниците или на Управителния съвет на кооперативния съюз, в който членува Кооперацията, отправено до Управителния съвет. Събранието се свиква в 14-дневен срок от постъпване на искането.
Чл. 19. На Общото събрание се разглеждат само въпросите, вписани като дневен ред в поканата. То може да вземе решение и по въпроси, невписани в поканата, само ако на събранието присъстват всички членове и те са съгласни с това.
Чл. 20. (1) Общото събрание се открива от Председателя на Кооперацията, а в негово отсъствие - от член на Управителния съвет, определен с решение на Управителния съвет.
(2) По предложение на откриващия Общото събрание избира ръководство на събранието в състав - председател и протоколчик.
Чл. 21. (1) Общото събрание е законно, ако на него присъстват повече от половината членове. Необходимо е присъствието на повече от 2/3 от членовете, когато Общото събрание:
1. приема, изменя и допълва Устава;
2. взема решение за преустройството на Кооперацията;
3. взема решение за ликвидация на Кооперацията.
(2) Когато не се явят необходимия брой членове, събранието се провежда един час по-късно, независимо от броя на присъстващите.
Чл. 22. (1) Общото събрание взема решения с обикновено мнозинство на присъстващите членове.
(2) Общото събрание решава с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове следните въпроси:
1. приемане, изменение и допълнение на Устава;
2. опрощаване на парични задължения към Кооперацията или разсрочването и отсрочването им;
3. взема решение за създаване на кооперативно или междукооперативно предприятие;
4. взема решение за разпореждане с недвижимите имоти или кооперативни предприятия на Кооперацията;
5. взема решение за преустройство и прекратяване на Кооперацията и за обявяването й в ликвидация.
Чл. 23. (1) Гласуването на Общото събрание е явно, освен ако в закона, Устава или решение на Общото събрание не е предвидено гласуването да бъде тайно.
(2) Всеки член на Кооперацията независимо от дяловата си вноска има право на един глас. Едно лице може да представлява не повече от трима член-кооператори въз основа на нотариално заверено пълномощно.
Чл. 24. За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който се подписва от председателя и протоколчика на събранието. Взетите решения задължително се вписват в протокола и се прочитат в края на заседанието. Председателят на Кооперацията отговаря за редовното водене на протоколната книга за заседанията на Общото събрание.
2. Управителен съвет
Чл. 25. (1) Управителният съвет се избира между членовете на Кооперацията от Общото събрание.
(2) Управителният съвет се състои от ............. души и се избира за срок от ........ години, но не за повече от три години.
(3) При всеки редовен избор най-малко 1/3 от състава на Управителния съвет задължително се подменя.
(4) В Управителния съвет и за подгласници не могат да бъдат избирани лица, които:
1. са под 18 години или са поставени под запрещение;
2. са лишени от правото да заемат ръководна, отчетническа или материално отговорна длъжност;
3. се намират с член на Управителния или Контролния съвет в брак, в родство по права линия или са братя или сестри;
4. са били освободени от състава на управителния съвет поради системно неизпълнение на функциите си;
5. са в производство за обявяване в несъстоятелност или са невъзтановени в правата си обявени в несъстоятелност длъжници еднолични търговци или съдружници в събирателни дружества;
6. са осъждани за умишлени престъпления от общ характер и не са реабилитирани.
Чл. 26. Управителният съвет:
1. организира и осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
2. отчита дейността на Кооперацията и своята дейност пред Общото събрание;
3. направлява цялостната дейност на Кооперацията;
4. приема щата от работници и служители на Кооперацията;
5. приема вътрешни правилници за работата на Кооперацията, включително и на помощните си органи, които изгражда за подпомагане на дейността си;
6. ръководи и контролира дейността на изградените от него помощни органи - комисии, съвети и др.;
7. утвърждава правилник за устройството и дейността на кооперативното предприятие и назначава неговия директор, като определя възнаграждението му;
8. дава предложение пред общото събрание за размера на възнаграждението на председателя на кооперацията;
9. дава предложение пред общото събрание за освобождаване от длъжност на председателя на кооперацията при наличие на обстоятелствата по чл. 30, ал. 5, т. 2, 3, 4, и 5 от Устава.
10. разглежда решенията на Контролния съвет в 15-дневен срок от постъпването им. Ако в този срок Управителният съвет не обсъди предложенията на Контролния съвет, се счита, че те са приети и стават задължителни за изпълнение;
11. спира изпълнението или отменя действията на председателя на кооперацията. В такъв случай той е длъжен в срок от един месец да свика Общото събрание, което решава спора.
Чл. 27. (1) Заседанието на Управителния съвет е законно, ако на него присъстват най-малко 2/3 от всичките му членове. То се свиква от Председателя на кооперацията с писмена покана, в която са отбелязани мястото, датата и часът на провеждането му, както и дневния ред.
(2) Решенията на Управителния съвет се вземат с явно гласуване и обикновено мнозинство, освен ако на заседанието се реши друго.
(3) Заседанията на Управителния съвет се провеждат редовно най-малко един път в месеца и се ръководят от Председателя на кооперацията.
(4) Заседание на Управителния съвет се свиква и по искане на 1/3 от неговите членове или на контролния съвет. Тогава Председателят го свиква в 7-дневен срок от постъпване на искането. Ако той не стори това, Управителният съвет се свиква от Контролния съвет.
(5) По време на заседанието на Управителния съвет се води протокол, който се подписва от присъствалите членове на Управителния съвет.
Чл. 28. (1) За причинени вреди на Кооперацията в резултат от дейността им членовете на Управителния съвет отговарят солидарно.
(2) Председателят на кооперацията и членовете на управителния съвет дават гаранция за своето управление в размер, определен от общото събрание, но не по - малък от едномесечното им брутно възнаграждение, получено от кооперацията.
Чл. 29. Член на Управителния съвет може да прекрати участието си в него като отправи мотивирано писмено предизвестие в ......................... срок до Общото събрание чрез Председателя на кооперацията. В този случай или при смърт на член на Управителния съвет съставът на съвета се попълва от избраните подгласници по реда на тяхното избиране. Новите членове упражняват остатъка от мандата на Управителния съвет.
3. Председател на кооперацията
Чл. 30. (1) Председателят на кооперацията се избира измежду членовете на кооперацията за срок от три години. Той е председател и на управителния съвет и участва в неговата работа с равен глас.
(2) Председателят на кооперацията има следните правомощия:
1. организира изпълнението на решенията на Общото събрание и на Управителния съвет;
2. ръководи текущата дейност на Кооперацията и я представлява;
3. наема и освобождава работници и служители;
4. дава предложение пред общото събрание за размера на възнаграждението на членовете на управителния и контролния съвет;
5. извършва сделки на разпореждане с имущество на Кооперацията въз основа на предварително решение на Управителния съвет или на решение на Общото събрание.
(3) Председателят на кооперацията подписва всички заповеди и други документи, излизащи от името на Кооперацията и свързани с представителната му функция.
(4) Председателят на Кооперацията изпълнява и други функции, възложени му от Общото събрание и Управителния съвет.
(5) Пълномощията на председателя на кооперацията се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка;
2. при трайна обективна невъжможност да изпълнява задълженията си;
3. когато системно не изпълнява или нарушава изискванията на закона и устава;
4. когато злоупотребява с доверието и уронва доброто име на кооперацията;
5. при причинени вреди от неговите действия.
(6) Когато Председателят кооперацията по негово желание прекрати функциите си като такъв, той е длъжен да отправи мотивирано предизвестие до управителния съветв срок ........................, но не по-малък от три месеца.
4. КОНТРОЛЕН СЪВЕТ
Чл. 31. (1) Контролният съвет на Кооперацията се състои от ........... членове, избрани от Общото събрание измежду членовете на Кооперацията за срок от три години.
(2) Не могат да бъдат избрани за членове на Контролния съвет и за подгласници към него лица, посочени в чл. 25, ал. 4 от този Устав, както и кооператори, които заемат или са заемали през предходната година материално отговорна или отчетническа длъжност в коооперацията, или са били членове на Управителния съвет.
(3) Контролният съвет избира от своя състав с явно гласуване и обикновено мнозинство председател, който ръководи дейността му.
(4) Контролният съвет приема правилник за работата си.
(5) Контролният съвет проверява дейността на Кооперацията и отчита своята работа пред Общото събрание.
(6) Членовете на Контролния съвет могат да участват в заседанията на Управителния съвет с право на съвещателен глас.
(7) Контролният съвет свиква Общото събрание, когато установи съществени нарушения на закона или Устава, допуснати от Управителния съвет или Председателя на кооперацията.
(8) Контролният съвет може да иска свикване на извънредно Общо събрание, както и да го свика, ако Управителният съвет не стори това.
(9) Контролният съвет може да свика Управителния съвет на заседание по искане на 1/3 от членовете на Управителния съвет, ако председателят не го стори в 7-дневен срок от искането.
(10) Контролният съвет може да прави предложения пред Управителния съвет.
(11) За резултатите от извършените проверки Контролният съвет се отчита пред Общото събрание, като предлага приемането на решения за подобряване работата в Кооперацията и вземане на конкретни мерки срещу нарушителите на закона и Устава.
Чл. 32. За причинени вреди на Кооперацията от дейността им членовете на Контролния съвет отговарят солидарно.
Чл. 33. (1) Заседанията си Контролният съвет провежда по реда, предвиден за провеждане на заседанията на Управителния съвет. Те се свикват и ръководят от председателя на Контролния съвет.
(2) Член на Контролния съвет може да прекрати участието си в него като отправи мотивирано писмено предизвестие в ......................... срок до Общото събрание чрез Председателя на кооперацията. В този случай или при смърт на член на Контролния съвет съставът му се попълва от избраните подгласници по реда на тяхното избиране. Новите членове упражняват остатъка от мандата на Контролния съвет.
V. ИМУЩЕСТВО, РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДОХОДИТЕ
1. Имущество
Чл. 34. (1) Имуществото на Кооперацията се състои от право на собственост и други вещни права върху движими и недвижими имоти, вземания, права върху търговски марки, промишлени образци, лицензии, ценни книги, дялови участия в търговски дружества, встъпителни и дялови вноски на кооператорите и други права и задължения.
(2) Всеки член-кооператор притежава дялови вноски. Сумата от дяловите вноски образува дяловия капитал на кооперацията.
2. Източници на средства
Чл. 35. Източници на средства на Кооперацията са:
1. встъпителни вноски на членовете;
2. дялови вноски на членовете;
3. допълнителни и целеви вноски на членовете;
4. доходи от дейността;
5. заеми;
6. други постъпления.
3. Вноски на членовете
Чл. 36. (1) Всеки член на Кооперацията прави задължително встъпителна и дялова вноска.
(2) Встъпителната вноска е в размер на .......... лева. Тя се внася към момента на приемането на член-кооператора.
(3) Всеки член-кооператор е длъжен да внесе най-малко ............% от дяловата си вноска в срок до ................... след приемането му, а останалата част се внася в срок до ........... месеца. Управителният съвет може да реши внасянето на останалата част да стане на равни части за срок не по-дълъг от ................. месеца.
(4) Минималният размер на една дялова вноска е равен на .......... лева. Когато дяловата вноска е непарична, тя се оценява от три вещи лица, определени от управителния съвет на кооперацията.
(5) Членовете на кооперацията отговарят за задълженията й до размера на дяловите си вноски.
Чл. 37. По решение на Общото събрание кооператорите могат да правят допълнителни вноски за определена цел (целеви вноски) под формата на заем при условията на чл. 31, ал. 6 и 7 от Закона за кооперациите. В решението си Общото събрание определя и размера на лихвите.
4. Разпределение на печалбата и загубите. Фондове
Чл. 38. Счетоводната дейност на Кооперацията се осъществява в съответствие със Закона за счетоводството.
Чл. 39. (1) Кооперацията образува следните фондове:
1. фонд "Резервен", чийто размер не може да бъде по-малък от 20 на сто от размера на дяловия капитал;
2. фонд "Инвестиции" чието размер не може да бъде по-малък от 10 на сто от размера на дяловия капитал;
3. други фондове, образувани по решение на Общото събрание.
(2) Конкретният размер на всички видове фондове и начинът за формирането и изразходването им се определя с Правилник, приет от Общото събрание по предложение на управителния съвет.
Чл. 40. (1) Чистата печалба се разпределя както следва:
1. ......% за фонд "Резервен";
2. ......% за фонд "Инвестиции";
3. за възнаграждения на председателя на кооперацията и членовете на Управителния и Контролния съвет;
4. други отчисления, за които е взето решение от Общото събрание.
(2) Конкретният размер на отчисленията по т. 3 и 4 от предходната алинея се решава от Общото събрание, когато се приема годишният отчет на Кооперацията. Общата сума на тези отчисления не трябва да бъде повече от ........ на сто от чистата печалба на Кооперацията.
(3) Остатъкът от чистата печалба, но не по-малко от ........ на сто от нея, се разпределя за дивиденти по решение на Общото събрание.
Чл. 41. Когато Кооперацията приключи дейността си със загуба, по решение на Общото събрание тя се покрива със средства от фонд "Резервен" и от другите фондове на Кооперацията, а след тяхното изчерпване - от дяловия капитал или остава за погасяване през следващата година.
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА КООПЕРАЦИЯТА
Чл. 42. Кооперацията се прекратява:
1. по решение на Общото събрание;
2. при условия, посочени в Закона за кооперациите.
VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. За неуредени в този Устав въпроси се прилагат разпоредбите на Закона за кооперациите и нормативните актове, отнасящи се до дейността на кооперациите.
§ 2. Този Устав е приет на Учредителното събрание на Кооперация "...... .......................", със седалище село (град) .......................... на ............ 20.... година.
Подписи на учредителите:
1. ........................................ ......................
2. ........................................ ......................
3. ........................................ ......................
4. ........................................ ......................
5. ........................................ ......................
6. ........................................ ......................
7. ........................................ ......................
- donna
- Старши потребител
- Мнения: 5350
- Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
- Местоположение: Свищов
Re: ТРЯБВА ми СЛАМКА
За donna , ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ -целувам те навсякъде!!!!!!!!!!!!!!!
Ако си една и съща във форумите, изглеждаш и умна..........СУПЕР СИ !!!
Ако си една и съща във форумите, изглеждаш и умна..........СУПЕР СИ !!!
- Спешен кабинет
8 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта