Страница 1 от 1

За авторското право

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2002, 15:52
от Доротея
ISKAM SAMO O6TE VEDNAJ DA SE VARNA NA AVTORSKOTO PRAVO,ZA6TOTOT NE MOJAH DA RAZBERA NQKOI OTGOVORI.NE E YASNO SLED SMARTTA NA AVTORA TVORENIETO MU NE E LI DOSTOYANIE...SPORED TEB IZLIZA , CHE TO E ZASEKRETENO I NIKOY NE E CHUVAL ZA NEGO DOKATO NE MINAT 50 GODINI .....AVTORSKOTO PRAVO NE E SLAGANE NA NADPIS "SEKRETNO" VARHU DADENO TVORENIE, A E NACHIN DA STANE YASNO KOY E SAZDATELYAT MU BEZ DA SE NAKARNYAVAT NEGOVITE INTERESI....

RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2002, 00:16
от znajko
По каква дисциплина ти е домашното? Защото изводите, които правиш относно авторското право... Не се заяждам /нищо че ми се носи слава/, обясни подробно какво точно не ти е ясно:))))

RE: RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2002, 14:50
от Доротея
Ами домашното е в областта на "собственост".А точния въпрос е "Защо авторското право е ограничено само до 50 години след смъртта на автора?"Но не мога да разбера след смъртта на автора,творението му не е ли достояние?А сащо и въпросите по-горе.

RE: RE: RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2002, 22:58
от Ковачев
Здравейте, колежке! Все още не ми е ясно каква точно е областта "собственост" - говорим за вещното право на собственост или за интелектуална собственост? А що се отнася до авторското право, ще споделя няколко неща с Вас. Не се считам за специалист в материята, но ги приемете за сведение. Дано Ви бъдат полезни. Когато имаме право на собственост върху вещ, то може да съществува, докато съществува и самата вещ, независимо кой е неговият титуляр. При обект на авторското право имаме нещо неовеществено, дори, когато информацията е закрепена върху някакъв материален носител. Този невеществен обект е пряко свързан именно със създателя си - автора. Логиката на ограничаването според мен се крие и в това, че авторското право се наследява, но не безкрайно, т.е. не може да става дума за упражняване на правомощия от страна на наследници на наследниците на автора. Представяте ли си каква ситуация би възникнала, ако лице, твърдящо, че е роднина от 64-а степен по съребрена линия на Шекспир, би упражнявало авторските му правомощия? Освен това не бива да се забравя, че част от правомощията са безсрочни и следва да се спазват от всички (чл. 34 ЗАПСП). Така че неограничената закрила в определен момент не би била нито справедлива, нито би било възможно тя да се адресира достатъчно точно към определени носители на правото през неопределено число поколения след съответния автор.

RE: RE: RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2002, 00:58
от znajko
Не знам за какво "достояние" говориш, но мисля, че ако се понапънеш да прочетеш какво е авторско право ще ти се подредят нещата в главата.

RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2002, 11:29
от hebigatsu
Правото на собственост върху материалният носител на произведението като вещ е различно от авторското право върху самото произведение. Авторските права са от категорията на личните права. Те са два вида - имуществени и неимуществени. В добавка - срокът за защита на правата на автора след смъртта му е 70, а не 50 г.(виж.чл.27 ал.1 от ЗАПСП има изм. ВД бр.28/2000 г.). Относно видовете имуществени и неимуществени права вижте съответно чл.15 - 17 и чл.18 - 22 от ЗАПСП.

RE: RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2002, 11:32
от hebigatsu
Допуснах грешка / ВД да се чете ДВ(държавен вестник)

RE: RE: RE: RE: За авторското право

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2002, 14:40
от Доротея
Благодаря Ви Ковачев!Точно този отговор ми трябваше-да разбера защо изобщо има някякво ограничение на авторското право в години?! :)