начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

Въпрос относно Закон за обществени поръчки

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно Закон за обществени поръчки

Мнениеот mariana_66 » 25 Апр 2010, 23:31

Законово правен ли е казуса Възложителят да изисква от клиента да предостави отчет и баланс за предходните три години с положителен резултат? Не противоречи ли това на възможността за равен достъп на кандидатите за участие в процедурата и да не създава необосновани пречки пред конкуренцията?
mariana_66
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Апр 2010, 23:20

Re: Въпрос относно Закон за обществени поръчки

Мнениеот wladi » 07 Май 2010, 14:16

Дали е законно да се поставя подобно изискване, че разберам, когато някой реши да обжалва подобно изискване пред КЗК с мотива, че това не е съобразено със стойността и обекта на ОП.
Напоследък това изискване се превръща в трайна практика в 50% от поръчките.
Европейската практика е малко по различна - там може да се поиска 1 или 2 от последните 3 години да са на печалба.

Законовото основание се явява чл.50 от ЗОП:
(1) За доказване на икономическото и финансовото състояние на кандидатите или участниците възложителят може да изиска от тях да представят един или няколко от следните документи:
2. годишния финансов отчет или някоя от съставните му части
(3) (Доп. - ДВ, бр. 37 от 2006 г) Изискванията за икономическото и финансовото състояние на кандидатите или участниците, които възложителят определя, трябва да са съобразени със стойността и обекта на обществената поръчка


Мотивите на Възложителите са ясни: желаем кандидата за изпълнител да е в стабилно финансово състояние, който е редовно на загуба вероятно има и доста задължения.
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron