- Дата и час: 24 Ное 2024, 00:21 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
наследство в чужбина
|
|
6 мнения
• Страница 1 от 1
наследство в чужбина
Много моля да ми отговорите-баща ми живееше и работеше в чужбина,но преди два месеца почина.Предвид недобрите ми отношения с настоящата му съпруга, нямам никаква информация и документация.Фирмата му е в Словакия.Как да се свържа с адвокат в Словакия или може чрез Посолството да се уреди нещо?По същите причини не мога са си уредя да получавам пенсия ,нито да претендирам за наследство тук,тъй като навсякъде ми искат нотариални актове.Благодаря!
- rosgros
- Младши потребител
- Мнения: 11
- Регистриран на: 02 Авг 2007, 23:09
Re: наследство в чужбина
rosgros написа:Много моля да ми отговорите-баща ми живееше и работеше в чужбина,но преди два месеца почина.Предвид недобрите ми отношения с настоящата му съпруга, нямам никаква информация и документация.Фирмата му е в Словакия.Как да се свържа с адвокат в Словакия или може чрез Посолството да се уреди нещо?По същите причини не мога са си уредя да получавам пенсия ,нито да претендирам за наследство тук,тъй като навсякъде ми искат нотариални актове.Благодаря!
За наследството в чужбина ,първо се свържете с българския консул на място ,ако баща ви има бг гражданство ....... може да ви помогнат и адвокат ще ви препоръчат.
За наследството в България първо проверете в общинска служба "Местни данъци и такси "какво е декларирал , може да има наследство недвижими имоти, може някое МПС да има .
Също така проверете и в служба вписвания към районния съд където са имотите , ако има недвижими имоти може НА да са още на името на наследодателите на баща ви ,така че с тия актове и удостоверението за наследници ще се легитимирате като собственик.Успех
- donna
- Старши потребител
- Мнения: 5350
- Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
- Местоположение: Свищов
Благодаря много, но днес говарих с Посолството в Братислава.Не можело да се направи нищо,защото въпросът бил от частен характер.Български гражданин беше.Някъде в интернет ми се мярна наредба за такса издирване и откриване на наследство в чужбина.Значи може,но....Трябвало да си наемем адвокат в Словакия
За имотите в България всичко проверих-няма тежести,няма завещания-проблемът е намирането на номерата на нотариалните актове.Иначе не дават данъчна оценка за да заведа дело.
За имотите в България всичко проверих-няма тежести,няма завещания-проблемът е намирането на номерата на нотариалните актове.Иначе не дават данъчна оценка за да заведа дело.
- rosgros
- Младши потребител
- Мнения: 11
- Регистриран на: 02 Авг 2007, 23:09
rosgros написа:Благодаря много, но днес говарих с Посолството в Братислава.Не можело да се направи нищо,защото въпросът бил от частен характер.Български гражданин беше.Някъде в интернет ми се мярна наредба за такса издирване и откриване на наследство в чужбина.Значи може,но....Трябвало да си наемем адвокат в Словакия
За имотите в България всичко проверих-няма тежести,няма завещания-проблемът е намирането на номерата на нотариалните актове.Иначе не дават данъчна оценка за да заведа дело.
Трябва да говорите с бг- консула ,той се занимава с въпроси от частен характер ....... не съм на мнение ,че не може да се напрви нищо,поне адвокат може да препоръчат .
Проверете в местни данъци и такаси ,после в служба вписвания и ще намерите НА ,няма проблем .
Ето ви част от нормативния ак за който питате
ТАРИФА № 3 за таксите, които се събират за консулско обслужване в системата на Министерството на външните работи по Закона за държавните такси
Одобрена с ПМС № 49 от 4.04.2000 г., обн., ДВ, бр. 30 от 11.04.2000 г., в сила от 11.04.2000 г., изм. и доп., бр. 52 от 27.06.2000 г., в сила от 27.06.2000 г., доп., бр. 49 от 17.05.2002 г., в сила от 17.05.2002 г., изм. и доп., бр. 34 от 15.04.2003 г.
Раздел I
Общи разпоредби
Чл. 1. (1) Такси в съответствие с тарифата се събират от местни и чуждестранни лица и от лица без гражданство за всички действия по консулско обслужване, извършвани в страната от дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи и в чужбина - от дипломатическите и консулските представителства на Република България.
(2) Таксите по тарифата се събират от чуждестранните лица в еднакъв размер независимо от гражданството на физическите лица и от страната на регистрация на юридическите лица.
(3) Лицата без гражданство се приравняват към гражданите на държавата, в която имат разрешено дългосрочно пребиваване.
Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2003 г.) (1) Предвидените в тарифата такси се събират в левове на територията на Република България.
(2) В чужбина таксите се събират в евро, в щатски долари или в местна валута, като размерът им се определя по официалния курс на валутата спрямо еврото.
Чл. 3. Таксите за консулско обслужване, извършвано от дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи, се събират в държавни таксови марки, а от дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина (с изключение на таксите за визи) - чрез издаване на документ, удостоверяващ събирането на таксата.
Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2003 г.) Таксите, преизчислени в местна валута, се определят от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства със заповед, която периодично се осъвременява в зависимост от промените на курса на местната валута по отношение на еврото.
(2) Дипломатическите и консулските представителства на Република България информират редовно Министерството на външните работи за всяко изменение на таксите за консулско обслужване, които приемащата страна събира от чуждите граждани.
Чл. 5. Когато размерът на таксите за консулско обслужване, които други държави събират от български физически и юридически лица, значително надвишава определените от тарифата такси, министърът на външните работи съгласувано с министъра на финансите прави предложение по установения ред за изменяне на размера на таксите за съответните държави.
Чл. 6. (1) Таксите за консулско обслужване се заплащат с 50 на сто увеличение, когато по искане на гражданите и юридическите лица услугата се извършва в срок до 8 работни часа.
(2) За извършване на действия по консулско обслужване извън работно време или в дни, когато дипломатическите и консулските представителства не работят, както и извън техните помещения се събират съответните такси със 100 на сто увеличение.
Чл. 7. Таксите се заплащат от лицата при предявяване на искането.
Чл. 8. Освобождават се от такси по тарифата:
1. чуждестранните лица - на основата на взаимност и на международни договори, по които Република България е страна;
2. чужденците - от такси за издаване на визи въз основа на решение на Министерския съвет;
3. чужденците - по предложение на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България, след съгласуване с дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи и при условията на реципрочност;
4. българските граждани - за издаване на документи за гражданско състояние, предназначени за първична регистрация;
5. българските граждани - за превод и заверка на чуждестранни актове за гражданско състояние, предназначени за първична регистрация;
6. местните и чуждестранните лица - за превод и заверка на съдебни поръчки по наказателни дела от общ характер.
Раздел II
Такси за молби и за издаване на документи
Чл. 9. За молби до Министерството на външните работи и до дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина се събират следните такси:
в страната
в чужбина
1.
за молба от общ характер
3,00 лв.
(ДВ, 34/2003 - в сила три дни след 15.04.2003) 3,00 евро;
2.
за молба за издирване и препращане на вещи
3,00 лв.
(ДВ, 34/2003 - в сила три дни след 15.04.2003) 3,00 евро;
3.
за молба за издирване, установяване и реализиране на наследство в чужбина
4,00 лв.
(ДВ, 34/2003 - в сила три дни след 15.04.2003) 4,00 евро;
4.
за молба за издирване на български гражданин или чужденец, пребиваващ в чужбина
2,00 лв.
(ДВ, 34/2003 - в сила три дни след 15.04.2003) 2,00 евро;
5.
за молба за сключване на брак
-
(ДВ, 34/2003 - в сила три дни след 15.04.2003) 4,00 евро;
6.
за издаване на дубликат на актове за гражданско състояние
-
(ДВ, 34/2003 - в сила три дни след 15.04.2003) 2,00 евро
Последна промяна donna на 03 Авг 2007, 00:22, променена общо 2 пъти
- donna
- Старши потребител
- Мнения: 5350
- Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
- Местоположение: Свищов
Благодаря за експресните отговори!Съдейки по тази наредба ,това издирване вероятно влиза в задълженията на консулството?Още повече си мисля,че там няма да съм обявен като наследник.За тази цел дадох за превод и заверка удостоверението за наследници,но пак стои въпроса на кого да го пратя и как.Дали ще ме свържат да говоря лично с консула?
- rosgros
- Младши потребител
- Мнения: 11
- Регистриран на: 02 Авг 2007, 23:09
rosgros написа:Благодаря за експресните отговори!Съдейки по тази наредба ,това издирване вероятно влиза в задълженията на консулството?Още повече си мисля,че там няма да съм обявен като наследник.За тази цел дадох за превод и заверка удостоверението за наследници,но пак стои въпроса на кого да го пратя и как.Дали ще ме свържат да говоря лично с консула?
Не мога да ви отговоря дали ще ви свържат ,но по принцип са длъжни ,но вие настоявайте ,поискайте и телефон ,ако може вие лично да се свържете .Успех
- donna
- Старши потребител
- Мнения: 5350
- Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
- Местоположение: Свищов
6 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта