Страница 1 от 1
firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 11:55
от kameliat
Zdraveite, iskam da vi popitam kogato ediniat ot sapruzite e sobstvenik na firma - ednolichen targovec. Sled vreme kogato se razvede, drugiat saprug ima pravo na dial ot firmata i tia moje li predi tova da bade predhvarlena na decata.
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 12:10
от ахил
Много се усложнява всичко. По икономически оправдано ще бъде ако основете едно ООД с 50 % дялово участие на децата, като тях ги представлява единия от родителите.В дружествения договор родителите могат да направят всякакви уговорки относно собствеността и управлението.
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 12:16
от kameliat
no decata veche sa palnoletni a ediniat saprug e ednolichen targovec - firmata e na negovo ime? Ideiata mi e firmata da ostane na imeto na ednolichnia targovec, no drugia saprug ima li prava varhu tazi fima, stroeja koito ste se pravi za nova sgrada i kupenata za tazi cel zemia - vsichko za ednolichnia targovec,t.e. negovata firma?
> "Много се усложнява всичко. По икономически оправдано ще бъде
> ако основете едно ООД с 50 % дялово участие на децата, като
> тях ги представлява единия от родителите.В дружествения
> договор родителите могат да направят всякакви уговорки
> относно собствеността и управлението."
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 13:25
от Emilya
Виж Тълкувателно решение № 2 от 27.12.2001 год. на ВКС по гр.дело № 2/2001 год. на ОСГК
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 13:40
от ахил
След развода, а и преди него решенията във връзка с ЕТ, се вземат от физическото лице, което се е регистрирало като ЕТ. В този смисъл фирмата е била и ще си остане на ФЛ. Що се касае за собствеността/ движима и недвижима/, то ако е придобита по време на брака си е на общо основание семейна имуществена общност. В този смисъл се изисква при прехвърлянето на недвижимия имот да се подпише и съпрога/та на ФЛ-ЕТ, освен ако няма генерално пълномощно и ли просто пълномощно което да го упълномощава да сключва сделки с недвижимите имоти на ЕТ без да присъствува при прехвърлянето и другия съпруг. За ЕТ, няма какво да се притеснявате, то си е и ще си остане на ФЛ-ЕТ, но собствеността е семейна имуществена общност. В този случай, след като искате да не влизате в съдружие с децата си, няма наистина никакъв проблем да прехвърлите дяловете си на децата. Ако обаче искате недвижимия имот да остане в полза на ЕТ, то рискувате децата Ви да се разпоредят с нея, не в интерес на ЕТ/ т.е. да останете без сграда/. В този смисъл, след като прехвърлите собствеността на децата сключете с тях дружествен договор или изгответе нотариалния акт с тежест при което те да бъдат задължени да търпят ползуването на сградата от ЕТ. При всички положения ЕТ, няма да може да се ползува от възможността ипотечен кредит свързан със сградата. След развода, всичко придобито като имущество на ЕТ, няма да има нищо общо с бившия съпруг/а. С това имущество ще може да се разпорежда единствено ФЛ-ЕТ.
Преди да предприемете каквото и да е действие, се консултирайте с адвоката си, защото може да има обстоятелство което да се използува и да бъде в интерес на ЕТ.
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 14:04
от kameliat
> kade moje da se vidi tova reshenie na VKS?
> " Тълкувателно решение № 2 от 27.12.2001 год. на ВКС по
> гр.дело № 2/2001 год. на ОСГК"
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 14:13
от Бай Ганьо
Между 10ч. и 12 ч. можеш да го видиш на Попа, а след 13.00ч. на пл.Света неделя!
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
08 Юни 2004, 14:45
от ахил
APIS- ЗАКОНИ-КОДЕКСИ-СЕМЕЕН КОДЕКС- ЧЛ.19-зеленото ъгълче в ляво до чл.19- Тълкувателно РЕШЕНИЕ №2
Re: firma v semeistvoto
Публикувано на:
09 Юни 2004, 13:26
от nikifor
Имуществото придобито от ЕТ не е СИО. Но има право на иск по чл.29 СК. Това става след развод (евентуално), така че предварително не може да се коментира разпореждане с това имущество.
Re: nikifor
Публикувано на:
10 Юни 2004, 13:36
от nevy
Има тълкувателно решение на ВС в този смисъл, но нотариусите изповядват подобни сделки изключително и само със съгласието на съпруга дадено лично пред тях или след представяне на пълномощно.
Re: nikifor
Публикувано на:
11 Юни 2004, 23:32
от nikifor
Това е пълна глупост. Нали ако имуществото на ЕТ е СИО търговският му оборот ще бъде затруднен максимално. Да продаде един бонбон ще трябва да пита жена си.