fani_i написа:Все пак пълномощното дава само права, не и задължения за упражняването им, но важат общите изисквания при упражняване на правата да действа в интерес на упълномощителя, като е предвидена и съответната отговорност при вреди. Може да е налице злоупотреба на доверие (чл. 217, ал.2 НК) - вижте си конкретните обстоятелства все пак. За мен трудно се вписва в качеството "длъжностно лице".
При договор за мандат се включва и задължение, тогава вече може да се приеме (и пак според конкретните обстоятелства и текста на самия договор), че му е възложено да изпълнява определена работа по смисъла на чл. 93, т.1 НК.
Не се позовавам на практика, възможно е и такава да съществува, лично мнение с оглед особеностите на упълномощаването и мандата като правни сделки.
Именно заради чл. 93, т.1 НК ми е питането. Аз също не съм чела съдебна практика, но явно ще ми се наложи. И питането ми е свързано с правната квалификация на няколко вида деяния, едното от които е точно 217, ал. 2 НК
Питам за длъжностно лице с оглед на това дали е налице обикновено обсебване или длъжностно присвояване? В конкретния слуай съществува единствено и само пълномощно, дадено с оглед личността на упълномощения.