Страница 1 от 1

Вписано прехвърляне

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2004, 14:31
от Hellena
Според ТЗ до заличаване на ЕТ от търговския регистър се стига в определени случаи, сред които не е посочено вписаното прехвърляне на предприятието на търговеца. Следва ли да разбирам, че ако е извършено прехвърляне на предприятието без да е прехвърлена и фирмата на търговеца / не си го представям като възможно!/ ЕТ-то ще може да осъществява дейност и в бъдеще, понеже няма да е заличено от ТР? Мисля си, че щом имаме универсално правоприемство, дори и да не води автоматично до заличаване в ТР, вписаното прехвърляне на практика оставя фирмата на ЕТ като една куха форма, която формално само трябва да бъде заличена !? Пояснете, ако можете! Благодаря!

Re: Вписано прехвърляне

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2004, 16:09
от Иван
Хелена, Хелена!
Представи си че търговеца има две или повече предприятия. Прехвърля едното. Другите остават. Ето защо не е предвидено заличаване от ТР! Нищо кухо няма. Търговеца може да развие друга дейност. Като не иска, да си закрие регистрацията. Мисля, че ТЗ е пределно ясен.

Re: Вписано прехвърляне

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2004, 14:55
от Бай Георги
След като ЕТ-то прехвърли предприятието си, то вече няма никакви права, задължения или фактически отношения, т.е. все едно току-що е регистрирано и тепърва ще започне да развива дейност. А като искаш да го заличиш - пусни си молба.

до Иван

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2004, 15:35
от cinderella
Съласна съм с изложеното - аз също смятам, че предприемачът може да развива едновременно две или повече дейности, и всяка от тях е самостоятелно предприятие. Но никога не съм подготвяла такава сделка и не съм сигурна как технически се оценява всяко от предприятията - напр. за заверката на договора от Нотариуса (чл. 97 ЗННД).
И още нещо - в правната доктрина (а и самия ТЗ) винаги се говори за "предприятието" - ед. число, членувано с пълния член, което оставя впечатление, че независимо от броя на развиваните самостоятелно дейности, ако се извършват от един търговец, те съставляват едно - единствено предприятие. Бихте ли изложили допълнителни аргументи за тезата си (която споделям).

Re: до Иван

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2004, 15:45
от Todd
Предприятието на търговеца според мен е само едно-с отчуждаването му се прехвърлят всичките съществуващи към този момент права и задължения, които са включени в предприятието. Но това не означава, че ЕТ задължително се заличава от търговския регистър. Макар и след прехвърлянето на предприятие той да не е титуляр на търговски права и задължения, .ЕТ може да продължи дейността си като сключва търг. сделки, придобива права и се задължава-така той отново може да формира търг.предприятие.

Re: Вписано прехвърляне

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2004, 16:45
от лунатик
Иван е прав.
Който прочете и осмисли долните разпоредби от ТЗ сам ще стигне до отговора:
чл.1 ал.2 ТЗ: За търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие......
чл.7 ал.(1)ТЗ: Фирма е наименованието, под което търговецът упражнява занятието си и се подписва.
чл.11 ал.(1) ТЗ: 1) Фирмата може да се употребява само от търговеца, който я е регистрирал.
чл.15 ал.1 ТЗ:Предприятието като съвкупност от права, задължения и фактически отношения може да бъде прехвърлено чрез сделка, извършена писмено с нотариална заверка на подписите....
чл.16 ал.1ТЗ: Прехвърлянето на предприятие се вписва в търговския регистър по партидата на отчуждителя и на правоприемника
чл.56 ТЗ: Като едноличен търговец може да се регистрира всяко дееспособно физическо лице с местожителство в страната
чл.60 ТЗ: (1) Фирмата на едноличния търговец може да бъде прехвърлена на трето лице само заедно с предприятието му. Съгласието за прехвърлянето на фирмата трябва да бъде дадено съобразно чл. 15, ал. 1.
чл.60а ТЗ: Вписването на едноличния търговец се заличава от търговския регистър:
1. при прекратяване на дейността му....
-------------------------------------------
Извод: Предприятие и фирма на ЕТ са две различни неща. Предприятие на ЕТ се прехвърля и без да е необходимо прекратяване на фирмата на ЕТ. Фирмата на ЕТ се прехвърля задължително заедно с предприятието, при което се прекратява дейността на ЕТ.

Re: Вписано прехвърляне

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2004, 17:28
от cinderella
Това е безспорно - дори нещо повече - можем да го отнесем не само до предприятието и фирмата на едноличния търговец, а до предприятието и фирмата на всеки търговец въобще.
Но въпросът, по който ме интересуват становищата на колеги (тъй като нямам конкретен опит в съда, а имам спор с колеги), е: един търговец колко предприятия има по смисъла на чл. 15 и сл. ТЗ? Всяка отделна дейност отделно предприятие ли е, или съвкупността от всички дейности е едно-единствено предприятие? и ако всяка отделна дейност съставлява отделно предприятие, как се обособява това предприятие документално (счетоводно) за целите на сделката по продажбата му? Т. е. въпросите ми се оказаха 3.