начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст

Мнениеот rosss_ » 08 Юни 2014, 10:27

Здравейте,
Искам да ползвам неплатен отпуск по член 167 а, за период от 2 месеца, като досега не съм ползвала такъв. Имам три деца и най-малкото е навършило 3 години, имам няколко въпроса: Ще мога да ли да ползвам платения си отпуск непосредствено преди неплатения? Писмено ли се заявява това искане и имали формуляр? Какви документи ще са ми необходими?
Благодаря предварително.
Поздрави,
rosss_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юни 2014, 10:08

Re: неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възра

Мнениеот xaoc1973 » 08 Юни 2014, 11:25

ПРОЦЕДУРА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА НЕПЛАТЕН ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО 8-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ
Гошо Мушкаров - д-р по икономика
1. Приложима нормативна уредба
* Кодекс на труда – чл. 165, чл. 167а, чл. 414, ал. 1
* Наредба за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) – чл. 45 - 47, чл. 48, ал. 3, чл. 49 - 49д

2. Цел на процедурата
Да опише правото и реда за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.

3. Страни по процедурата
Работодателят и работникът/служителят, който има право на тези отпуски, а именно:
* Родителите на детето.
* Осиновителят на детето.
* Настойникът на детето.
* Един от родителите на майката или бащата на детето.
* Лицето, при което детето е настанено за отглеждане по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (без осиновяване).

4. Осъществяване на процедурата
а) Неплатеният отпуск на основание чл. 165 от КТ се ползва от майките на четвърто и следващо дете, които имат право на платен отпуск за отглеждане на малко дете само в размер на 6 месеца. Докато детето навърши 2 години, те имат право на неплатен отпуск по чл. 165 от КТ. От това право се ползват и осиновителите и другите лица по чл. 164, ал. 3 от КТ, които отглеждат четвърто и следващо дете.
Неплатеният отпуск по чл. 165 от КТ се ползва по реда на чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО).
* Майката (осиновителката или другото лице по чл. 164, ал. 3 от КТ) подава писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7 към НРВПО
* Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.
Отпускът по чл. 165 от КТ на майката се прекратява, когато детето:
* бъде дадено за осиновяване,
* бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка,
* бъде настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето
* почине.
Отпускът по чл. 165 на осиновителката се прекратява, когато:
* детето бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка,
* детето бъде настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето
* детето почине.
* при прекратяване на осиновяването от съда.

б) Неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст се ползва, след като детето навърши 2 години. Този отпуск има целеви характер. Право на него при определените в КТ условия имат работещите по трудово правоотношение майка и баща на детето, настойник и с негово съгласие - един от родителите на майката или бащата на детето, при следните особености:
* Когато за детето е бил ползван изцяло неплатеният отпуск по действалия дотогава чл. 165 от КТ за отглеждането му до 3-годишна възраст, за това дете не може да се ползва отпуск по чл. 167а от КТ.
* Когато отпускът по чл. 167а, ал. 1 от КТ се ползва от родителите, респективно осиновителите, продължителността му е по 6 месеца за всеки един от тях.
* При ползване на отпуска по чл. 167а от КТ от настойника размерът му е до 12 месеца (чл. 167а, ал. 2 и 3 КТ). Когато родителите са ползвали част от отпуска по чл. 167а КТ, настойникът ползва остатъка от неизползвания отпуск до 12 месеца.
* При ползване от един от родителите на майката или бащата на детето отпускът е в размер 12 месеца. Ако настойникът е ползвал част от отпуска, остатъкът от неизползвания отпуск в размер до 12 месеца може да се ползва от един от родителите на майката или бащата на детето.
* При ползване на този отпуск от родител (осиновител), който сам се грижи за детето си, продължителността на отпуска е 12 месеца. Това са случаите, когато родителят не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него; другият родител е лишен от родителски права или е починал.
* Когато са налице условията за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ, работодателят издава заповед по образец за ползване на отпуска. Ако лицето няма право на такъв отпуск, работодателят писмено го уведомява за това с писмо по образец (чл. 49, ал. 1 от НРВПО).
* Работодателят отчита използвания отпуск по чл. 167а КТ в специална книга (чл. 49, ал. 7 НРВПО).

в) Обща процедура за ползване на неплатения отпуск по чл. 167а от КТ
Упражняването на правото на неплатен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст става по следната обща процедура:
* Правоимащото лице писмено уведомява работодателя най-малко 10 работни дни преди предвижданата дата, от която ще започне ползването на отпуска.
* Полагащият се на правоимащото лице размер на отпуска може да се ползва изцяло или на части с продължителност най-малко 5 работни дни.
За ползване на отпуска на работодателя се представят следните документи (чл. 49 от НРПВО):
* Писмено заявление по образец от работника/служителя за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, в което задължително се посочват началната дата, от която правоимащото лице желае да ползва неплатения отпуск, и продължителността му в календарни дни. Заявлението се подава най-малко 10 дни преди началото на отпуска. Когато отпускът се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.
* Декларация, че детето не е настанено в детско заведение. Декларацията може да се направи и в заявлението за ползване на отпуска.
* Акт за раждане на детето.

г) Ползване на отпуска по чл. 167а от КТ за първи път
Когато неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ за отглеждане на същото дете се ползва за първи път, работодателят въз основа на представено копие от акта за раждане на детето издава удостоверение по образец съгласно Приложение № 4 към НРВПО. То се представя пред всеки работодател, при когото се иска отпуск по чл. 167а КТ, и служи за ползване на съответната част от отпуска, докато детето навърши 8 години. Затова при прекратяване на трудовото правоотношение това удостоверение се предава задължително на работника или служителя. Удостоверението се предава на лицето и когато е необходимо да се ползва отпуск по чл. 167а КТ от някое друго от правоимащите лица. Предоставянето на удостоверението на работника или служителя се отбелязва от работодателя в специалната книга по чл. 49, ал. 7 от НРВПО.

д) Ползване на отпуска по чл. 167а от КТ за дете, навършило 2 години преди 01.08.2004 г.
Когато детето е навършило 2-годишна възраст преди влизане в сила на новия чл. 167а от КТ (т.е. преди 01.08.2004 г.), размерът на отпуска, който може да бъде ползван на това основание, зависи от това дали за същото дете е ползван неплатен отпуск по действалия до тази дата текст на чл. 165 от КТ за неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3-годишна възраст.
В такива случаи работникът/служителят представя на работодателя и следните документи:
* Декларация по образец по Приложение № 5 към НРВПО за ползване на отпуска по чл. 167а, ал. 1 КТ от майката/бащата (осиновителката/осиновителя). Декларация от родителите дали са давали съгласие за ползване на отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ в редакцията му до 01.08.2004 г. от други лица и колко месеца и дни се ползвани от този отпуск.
* Служебна бележка по образец от работодателите, при които работникът или служителят е работил след навършване на 2-годишна възраст на детето, за размера на ползвания отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ преди изменението му от 01.08.2004 г.

е) Ползване на отпуска по чл. 167а от КТ от настойник
Когато неплатеният отпуск по чл. 167а КТ се ползва от настойник, се подават и следните документи (чл. 49в, ал. 2 от НРВПО):
* Заявление по образец за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
* Документ за настойничество.
Когато и двамата родители на детето са починали, след като то е навършило 2-годишна възраст, настойникът представя документите, посочени в чл. 49г, ал. 2 от НРВПО:
* Заявление по образец за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
* Документ за настойничество.
* Служебни бележки по образец от работодателите, при които са работили родителите на детето след навършване на 2-годишната му възраст, относно това дали и в какъв размер е ползван отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ преди изменението му от 01.08.2004 г. и по чл. 167а от КТ след тази дата (само когато заявлението се подава от настойника за първи път в предприятието, където работи).

ж) Ползване на отпуска по чл. 167а от КТ при починали и двамата родители
Когато неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ се ползва от един от родителите на майката или бащата на детето, пред работодателя се представят следните документи (чл. 49в, ал. 3 НРВПО):
* Заявление по образец за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
* Документ за настойничество.
* Писмено съгласие по образец на настойника за ползване на отпуска по чл. 167а от КТ от родителя на бащата или на майката на детето.
* Служебна бележка по образец от работодателите на родителите на детето, при които са работили след навършване на 2-годишната му възраст, за това дали и в какъв размер е ползван отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ преди изменението му от 01.08.2004 г. и по чл. 167а от КТ след тази дата.
* Служебна бележка по образец от работодателите на настойника на детето, при които е работил след навършване на 2-годишната му възраст, за това дали и в какъв размер е ползван отпуск по чл. 167а, ал. 3 от КТ.

з) Ползване на отпуска по чл. 167а от КТ от родител, който сам се грижи за детето си
Когато отпускът по чл. 167а от КТ се ползва от родител или осиновител, който сам се грижи за детето си, той представя на работодателя следните документи (чл. 49д от НРВПО):
* Писмено заявление по образец от работника/служителя за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
* Декларация, че детето не е настанено в детско заведение.
* Акт за раждане на детето.
* Служебна бележка по образец от работодателите, при които работникът или служителят е работил след навършване на 2-годишна възраст на детето, за размера на ползвания отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ преди изменението му от 01.08.2004 г. - само за дете, родено преди тази дата.
* Декларация по образец - Приложение № 6 към НРВПО - за ползван отпуск по чл. 167а, ал. 4 от КТ от родител, който сам се грижи за отглеждане на детето.
* Копие от акт за смърт на другия родител или решение на съда, ако другият родител е лишен от родителски права.

5. Отговорност за нарушаване на процедурата
При нарушение на процедурата за ползване на неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от правоимащите работници и служители ползваният отпуск не се зачита за трудов стаж, а работодателят и виновното длъжностно лице носят обща отговорност по реда на чл. 414, ал. 1 от КТ. На работодателя може да бъде наложена имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 5000 лв., а при повторно нарушение - от 3000 до 10 000 лв. На виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание, се налага глоба в размер от 250 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 500 до 2000 лв.

6. Документи
Прилагането на процедурата е свързано със създаването на следните документи
* Заявление от правоимащо лице по образец за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
* Акт за раждане на детето
* Акт за осиновяване на детето
* Удостоверение от работодател по образец за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ
* Декларация по образец за ползване на отпуск по чл. 167а, ал. 1 от КТ от майката/бащата (осиновителя/осиновителката)
* Декларация по образец за ползване на отпуска по чл. 167а, ал. 4 от КТ от родител, който сам се грижи за отглеждането на детето
* Служебна бележка по образец за размера на ползвания отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ преди изменението му от 01.08.2004 г.
* Служебна бележка по образец относно ползвания отпуск по чл. 165, ал. 1 от КТ преди изменението му от 01.08.2004 г. и по чл. 167а от КТ
* Служебна бележка по образец за размера на ползвания отпуск по чл. 167, ал. 3 от КТ
* Съгласие на единия родител за ползване на отпуска по чл. 167а от КТ от другия родител
* Съгласие по образец на настойника по чл. 49в, ал. 3 от НРВПО
* Заповед от работодателя за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ
* Уведомително писмо от работодател за липса на право за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ.
KAPITALISMUS MACHT FREI!
xaoc1973
Потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: 10 Яну 2010, 09:25
Местоположение: София

Re: неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възра

Мнениеот rosss_ » 08 Юни 2014, 16:29

Благодаря Ви!
rosss_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юни 2014, 10:08


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта


cron