Страница 1 от 1

Извършени престъпления по чл. 209 от НК

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2023, 22:59
от ilian_todorov
Лицето Димитър въвежда в заблуждения лицата Кирил и Иван, че ще им закупи стоки и взима пари от тях, над 2000 лева. Около два месеца им обещава, че или ще им достави стоките или ще им върне парите, но накрая престава да си вдига телефона и заминава да работи в Нидерландия. Срещу него Кирил и Иван пускат сигнал като се оплакват заради извършените измами, както и за предполагаеми данъчни престъпления - за укриване на данъци и осигуровки и източване на ДДС, тъй като Димитър има еднолична фирма, която извършва ремонти. Майсторите които е наемал не са били на трудов договор при него, а на името на фирмата му са закупувани от други лица стоки и материали, чиито фактури може би са ползвани за теглене на данъчни кредити. Прокурорът разпорежда да се извърши проверка от Икономически отдел на РПУ. В това разпореждане изрично е посочено, че трябва да бъдат разпитани всички посочени в сигнала лица, включително Димитър, който е предполагаем извършител на престъпления. Димитър обаче няма как да бъде разпитан, тъй като вече не живее в България. Какво следва от тук нататък? :?: Има ли право да образува ДП, без да бъде разпитан Димитър? Има ли право да поиска за него европейска заповед за арест? :?:

Re: Извършени престъпления по чл. 209 от НК

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2023, 23:37
от ivanov_p
Следва каквото реши прокурора след като прочете показанията.

Re: Извършени престъпления по чл. 209 от НК

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2023, 23:44
от ilian_todorov
ivanov_p написа:Следва каквото реши прокурора след като прочете показанията.

То туй е ясно, само че въпросът ми е друг. След като заподозреният не е разпитан това пречка ли да бъде образувано ДП? Според мен не е. Навремето брат ми го разследваха с години без да го потърсят да го разпитат. Потърсиха го да го привлекат като обвиняем, след като бяха събрали доказателства. :idea: Тук обаче прокурорът държи заподозреният да бъде разпитан.

Re: Извършени престъпления по чл. 209 от НК

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2023, 12:02
от dimist
Това са първоначалните указания на прокурора. Ако , при изпълнение на част от останалите му указания се съберат достатъчно данни за извършеното престъпление , може да бъде привлечен задочно, и след това би могла да се издаде ЕЗА. Ако не е привлечен като обвиняем, на тоя етап може да го обявят за национално издирване за връчване на призовка, и да го разпитат. Имайте предвид, че от кофишопа традиционно отказват изпълнение на ЕЗА, защото условията в местата за задържане у нас не отговаряли на европейските стандарти.

Re: Извършени престъпления по чл. 209 от НК

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2023, 12:08
от bvoykov
На теория може и двете. Доколкото разбирам още няма образувано ДП, има полицейска проверка. Ако в нея се съберат достатъчно данни за съпричастността на лица към извършени престъпления, може да се образува ДП и без да бъде разпитано лицето, находящо се в чужбина. При извършването на полицейската проверка реално не се правят "разпити", а "беседи" или им се дават на съответните лица, които нямат никакво процесуално качество към него момент, да напишат обяснения на някаква бланка за това какво знаят по случая. Вече за европейска заповед за арест, зависи от много фактори. Първо, трябва да има образувано наказателно производство, т.е. най-малко да е образувано досъдебно такова. Второ, прокурорът следва да прецени дали е налице необходимост от задържането на "заподозрения". Такава ще е налице, ако престъплението е особено тежко и предвижда сурово наказание, ако най-вероятно ще му се наложи да изтърпи ефективно наказание лишаване от свобода при евентуалното му осъждане, ако има опасност да извърши и други престъпления, т.е. ако приемем, че е някакъв "сериен измамник", и други обстоятелства. Не всяко извършване на престъпление, противно на вижданията на обществото и медиите, предполага като необходимост задържането на лицето. Измамата е тежко престъпление по смисъла на чл. 93, т. 7 НК, като съгласно разпоредбата на чл. 269, ал. 1 НПК присъствието на обвиняемия в съдебното заседание е задължително. Разбира се, няма пречка делото да се гледа в негово отсъствие, включително и да бъде привлечен задочно към наказателна отговорност, ако са налице предпоставките на чл. 269, ал. 3 НПК и най-вече ако се е установил да живее трайно в чужбина и не се знае точно къде е.

Re: Извършени престъпления по чл. 209 от НК

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2023, 05:33
от tendonlymph
Не, не мисля така. Години наред полицията разглеждаше случая на брат ми, без изобщо да го разпитва. В случай, че при изпълнението на някои от оставащите му указания бъдат открити достатъчно доказателства за престъплението, той ще може да бъде арестуван в негово отсъствие и ще му бъде издадена ЕЗАthe backrooms. Това зависи от множество условия. Противно на общоприетото схващане и медийните изображения, лишаването от свобода не винаги е необходимо, когато е извършено престъпление.