riyva_evro написа:Ако в търсачката напишете Съд за малки граждански спорове ще излезне много нещо за четене. Така, че не упреквайте човека - и аз отначало останах като втрещен. Едно време преди 10.11.1989 г. имаше едни Другарски съдилищата. Първо за тях се сетих, ама се оказа, че са съвсем различни понятия.
През 2002 г., с подкрепата на фондация “Отворено общество”, БАГОПИ реализира проект за недържавен съд за разглеждане на граждански спорове с имуществен интерес до 5000 лева. Създаването на съда имаше за цел да даде на спорещите граждани и/или юридически лица възможност да решават споровете си бързо и ефективно, без да правят разноски по делата, както и да разтовари съдебната система от дела с ниска цена на иска.
1.Статия
СЪД ЗА МАЛКИ ГРАЖДАНСКИ СПОРОВЕ
Съдът за малки граждански спорове (СМГС) към Българската асоциация за гражданско общество и правни инициативи (БАГОПИ) е независима правораздавателна институция, чиито устав и правилник съответстват на изискванията на ЗМТА. Съдът се намира в гр. София, бул. «Евлоги Георгиев» № 47, тел. 653914. Съдът разглежда и решава граждански имуществени спорове в рамките на разрешената от ГПК компетентност, включително и спорове за попълване на празноти в договор или приспособяването му към нововъзникнали обстоятелства, между физически и/или юридически лица с местожителство или седалище в Република България, от които поне едното не е търговец, с цена на иска до 5 000 (пет хиляди) лева, ако споровете са му възложени със споразумение на страните. Спорове за вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или право по трудово правоотношение не могат да бъдат предмет на разглеждане и разрешаване от съда. В списъка на съдиите са вписани д-р Мира Величкова и Николай Ибришимов.
Производството пред СМГС е освободено от такси и разноски. Всички деловодни разходи и възнагражденията на вещите лица са за сметка на съда. Това е възможно благодарение на осигурено целево финансиране за 2002 г. от Фондация “Отворено общество”.
Правилникът на съда предвижда две процедури: посредничество и исково производство, организирани и проведени в максимално кратки срокове.
ПОСРЕДНИЧЕСТВО: Ако страните със споразумение са предвидили отнасяне на съществуващ или бъдещ спор за разглеждане и решаване чрез посредничеството на СМГС, всяка от тях може да започне процедурата като подаде писмена молба. Когато няма споразумение за посредничество, процедурата се открива с писмена молба на заинтересованата страна. Другата страна разполага със 7-дневен срок за отговор, с който може да приеме или отклони предложението за посредничество. Посредникът може да се среща с всяка страна поотделно и да изисква от нея доказателства във връзка със спора, след което насрочва съвместна среща, на която страните имат последна възможност да представят доказателства и становища. Ако обсъждането на спора стигне до фаза, при която сближаването на позициите на страните е затруднено, посредникът може да проведе отделни срещи с всяка от страните и след това да свика нова съвместна среща. Посредникът се стреми да сближи позициите на страните с цел постигане на споразумение. Посредничеството приключва с подписване на споразумение от страните, което има сила на извънсъдебна спогодба, или с протокол за безрезултатно финализиране на производството.
ИСКОВО ПРОИЗВОДСТВО: Производството започва с искова молба, към която се прилагат преписи за ответниците и съда, споразумението за съд и документи за идентификация на страните – юридически лица. При обективно съединяване на искове цената на всеки един от предявените искове не може да надхвърля 5 000 лева. При увеличение на иска в хода на производството, цената след увеличението не може да надхвърля 5 000 лева. Съдът изпраща на ответника препис от исковата молба с приложенията. В 7-дневен срок ответникът може да представи отговор с доказателства и да предяви насрещен иск или възражение за прихващане, ако спорът относно неговото право е от компетентността на съда.
Спорът се разглежда и решава от един съдия. Всяка страна може да поиска отвод на съдия, вещо лице или преводач ако се съмнява в неговата безпристрастност или съществуват данни, че той е заинтересуван от изхода на спора. Делото се разглежда в едно или повече заседания с призоваване на страните, които участват лично или чрез упълномощени представители. По съгласие на страните, делото може да се разгледа и реши в закрито заседание въз основа на представените писмени доказателства и писмени становища. Делото се разглежда без призоваване, ако ответникът в отговора на исковата молба признава иска. Производството завършва с постановяване на мотивирано, окончателно и задължително за страните решение, което подлежи на доброволно изпълнение. При липса на доброволно изпълнение, може да се търси принудително изпълнение по реда на ГПК. Решението се обявява непосредствено след последното заседание или в срок до 7 дни след заседанието. На страните и третите лица се връчват заверени преписи. Всяка от страните може да поиска поправка, тълкуване и допълване на решението.