начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

решенията на българския съд няма да се признават в ЕС

Дискусии на тема съдебната власт в България


решенията на българския съд няма да се признават в ЕС

Мнениеот mdd » 23 Мар 2006, 12:36

Кой какво прави за себе си го прави. Това важи за смешната съдебна система. Хайде сега защитавайте я - големите експерти, конкурсното начало, доброто юридическо образование и най-вече добрите професионалисти. "Добър е - казва - този адвокат, който познава точните хора и върши работа." А каква я свършиха?!

Задействане на предпазната клауза срещу България заради съдебната система препоръчаха евроексперти. Те са изготвили доклада по глава 24 от договора ни с ЕС - "Правосъдие и вътрешен ред". Документът е резултат от приключилата партньорска проверка. Последните промени в конституцията и в Закона за съдебната власт са корено противоположни на това, което иска Европа, категорични са експертите на ЕС. Евентуалната предпазна клауза означава, че решенията на българския съд 3 години след членството ни няма да се признават в страните от ЕС.
Не стреляйте по пианиста, след като чуете какво ще ви кажа. С тези думи министърката на евроинтеграцията Меглена Кунева гузно застана вчера пред Висшия съдебен съвет. Тя не посмя да довърши фразата от американските уестърни: "Не стреляйте по пианиста, той толкова може." Половин час по-късно всички вече бяха в шок.
Докладът от последната партньорска проверка на ЕК от февруари пристигнал у нас късно във вторник. Все още се превежда. Кунева извадила от него само критиките за съдебната власт. И побързала да ги съобщи на ВСС. А те са унищожителни.

Радка Петрова
член на ВСС
- Г-жо Петрова, какво означава задействането на предпазната клауза по глава 24?
- Всичките икономически отношения са свързани с някакви спорове, а те се разрешават в последна сметка от съда. Това е свързано и с икономиката, а пък икономиката на страната е най-важното.
- Това означава ли, че решението на българския съд няма да се изпълнява на Запад?
- Естествено, че няма да се изпълнява. Чуждестранните търговци няма да имат интерес да развиват бизнес у нас, защото техните интереси няма да бъдат защитени от българското правосъдие. А когато станем членове на ЕС, ние искаме да се ползваме с пълните права, които имат всички членове на ЕС. И аз смятам, че няма смисъл нашето членство в Евросъюза, ако ние няма да бъдем пълноправни членове, а втора категория членове. Кой от българските граждани би искал това.
mdd
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 06 Окт 2004, 18:17

Мнениеот mdd » 23 Мар 2006, 13:03

Г-жо Петрова е наивница :) Чуждестранните търговци нямало да имат интерес да развиват бизнес у нас, защото техните интереси нямало да бъдат защитени от българското правосъдие. Усмивки! Колко сме заблудени и наивни?! Интересите на чуждестранните търговци ще бъдат защитени, Г-жо Петрова, но не от българското правосъдие. Никой не може да забрани на чуждестранните търговци да включат клауза за избор на съд в Англия, Франция или Германия. Нещо повече българските им партньори също ще имат интерес от такава клауза, защото ще получат решение, което ще може да бъде признато на територията на целия ЕС, включително и РБ :)
Българският съд се маргинализира, както и българската адвокатура. Натам водят корупцията и некадърността, която е характерна за тези две "институции".

П.С. Разбира се търговските спорове могат да бъдат решавани и от арбитри. Но, тези арбитражи също ще бъдат във Франция, Швейцария или Англия.
mdd
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 06 Окт 2004, 18:17

Мнениеот enigma » 23 Мар 2006, 13:49

Истината за съдебната система и некъдърниците законодатели и експерти окончателно лъсна.

Ще ви дам пример от законопроекта за ГПК - ВКС става извънредна инстанция - дотук добре - едно от основанията за обжалване се очертава да е наличието на противоречива практика - и дотук добре.

Ама никой не иска да се ангажира с твърдение, че решенията по такова допуснато обжалване ще са обвързващи за нисшестоящите съдилища и за самия ВКС. Тогава какво правим всъщност????? Къде е реформата, освен в разтоварването на ВКС от спорове.

Нито пък е помислено за обстоятелството, че в момента по всеки текст на законите има противоречива практика, което ще доведе до резултата, че всяко решение ще може да се обжалва и така на практика ще се заобикаля извънредността на инстанцията.
enigma
Потребител
 
Мнения: 869
Регистриран на: 22 Дек 2005, 15:19

Мнениеот ania » 23 Мар 2006, 13:54

Здравейте,
Положението на съдебната система е повече от трагично. От километри си личи, че и ВСС и НС треперят от страх. Защо? Защото има постъпление за вземане на мерки против ОГРОМНАТА корупция на високо ниво. И сега, когато БСП и НДСВ се гледат като котка и мишка, за да не разклатят крехкото равновесие в коалицията, а управляващи на местно ниво се чудят как да се измъкнат чисти, този проект в рамките на няколко дни наистина ще набере сила. Далече съм от мисълта, че е се "изчистим" от корупцията, но тя сега наистина не се търпи!
Така че, има начин да бъдат накарани бюрократи, администратори, дори магистрати, да се разработт ефективно, без да им се "бута" (поне не всеки път :D )
Вярвам в това и уважавам хората, които го направиха и внесоха!
ania
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 16 Мар 2006, 19:14

taka e

Мнениеот polipol » 23 Мар 2006, 14:17

Nishto novo i neochakano.Savsem iasno beshe che s takava sadebna sistema shte gledame EU prez kriv makaron.Da ne sa ludi da ni priemat v EU. Vseki den tsiala West Europa chete v internet kakvo stava v BG i kak nikoi ne e nakazan. Kakav biznes da praviat v BG kadeto mutrite upravliavat i edin chesten biznesmen e obrechen na falit sled edna vizita na deblite vratove. Ako chetete vav forumite im kakvo pishat za BG shte vi stane iasno zashto e taka. Kolko hora sa otishli i na pochivka ili po biznes s kola do BG i kak sashtata izchezva bezsledno i kak se optvat s kakvi li ne sredstava da sadeistvat na politsiata a poluchavat dori ne poluchavat normalno uvajenie a samo grubost. :roll:
polipol
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 09 Мар 2006, 23:24

Мнениеот kasidi » 23 Мар 2006, 14:24

Тъжно,Тъжно,тъжно!Жалко,жалко,жалко!
Толкова пари се наливат за реформи в съдебната система?!И докъде
стигнахме....
Не съм съгласна ,че М.Кунева е изненадала някого,тъй като преди още около месец ,ако не и повече се заговори за въпросната предпазна клауза.
Магистратите според мен противодействат по всякакви начини на реформи,които биха ги поставили по някакъв начин на точното им място.За депутатите да не говорим-юридическото лоби в парламента,което е и най-наясно,ако не единствено наясно какво следва да се направи,как да се направи ,ама така,ако може всичко да си продължава ,както досега.
Присъствах на едно съдебно заседание,където съдията отложи делото без страните да го желаят.А ищеца заяви-г-н съдия решавайте ми делото ,както си искате,защото каквото и да решите ще стигна до европейски съд,не вярвам на българското правосъдие.До тук добре,ама какво ще правят адвокатите,които не знаят западен език,а те на са никак малко.Освен това колко адвокати са запознати с европейското право,а и защо да се запознават като досега куфарния
адвокатлък така преуспява.Айде,стига толкова,то няма край....
kasidi
Потребител
 
Мнения: 327
Регистриран на: 24 Яну 2006, 19:00

Мнениеот ekostova » 23 Мар 2006, 15:41

Съдебната ни система е такава, каквото е законодателството ни. А законодателството ни е пълно с противоречия, неконституционни закони, с абсурди и липса на морал и човещина. За съжаление това само работещите юристи го знаят. За всичко са виновни ония в парламента. Така че не им е виновна снахата. Да си търсят повредата в техния телевизор. Ако имаше възможност,нито секунда повече не бих живяла в България. Това е Абсурдистан!
ekostova
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 02 Юли 2002, 14:50

Мнениеот enigma » 23 Мар 2006, 15:58

Даже не бих се и обърнал да се сбогувам.
enigma
Потребител
 
Мнения: 869
Регистриран на: 22 Дек 2005, 15:19

Връзкарство!

Мнениеот arabela » 23 Мар 2006, 16:25

На Европа всичко им ясно!
Наскоро чух, че и пари не може да станеш магистрат, само връзки!!!
Нали на всички магистрати децата и племенниците станаха вече такива !
arabela
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 21 Мар 2006, 00:47
Местоположение: Sofia

Re: Връзкарство!

Мнениеот mdd » 23 Мар 2006, 16:58

arabela написа:На Европа всичко им ясно!
Наскоро чух, че и пари не може да станеш магистрат, само връзки!!!
Нали на всички магистрати децата и племенниците станаха вече такива !


arabela, и на нас всичко ни е ясно. И какво? Кучетата си лаят керванът си върви, докога ще търпим тези неграмотници в съдебната власт и адвокатурата (разносвачите на подкупите). От тяхната работа страдат всички. Алчните негодници и многото некадърници в съда, прокуратурата и адвокатурата направиха "юрист" срамна професия.

Основният бизнес при нас вече е "пране на пари". Застреляха перач номер 1 на центъра на София - без да има нито едно дело срещу него и казаха, че е политическо убийство. Сега виж какво става на пазара на недвижими имоти - некви фондове, наричащи себе си чуждестранни инвестиционни фондове - надуха цените на недвижимите имоти. Сигурно, за да ги отдават под наем на богатите ни съгражадани?! или може би, за да ги продадат с малка загуба, и да си получат парите - вече чистички?

Кажат евроекспертите нещо, което е добре известно и ние казваме: "Браво!" Е, докога все така?! Докато не остане никой читав българин в Бълария ли?!
mdd
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 06 Окт 2004, 18:17

Мнениеот mdd » 29 Мар 2006, 15:15

Добре известни констатации за пореден път!

източник: http://www.mediapool.bg

Борис Велчев: Основната препоръка към нас е за прането на пари
29 Март 2006


Основната препоръка към прокуратурата, съдържаща се в доклада на европейските експерти, е свързана с работата на държавното обвинение по прането на пари. Това каза в сряда главният прокурор Борис Велчев, който призна, че у нас няма нито една, дори и оправдателна присъда за пране на пари.

В доклада от партньорската проверка през февруари по глава “Правосъдие и вътрешен ред” присъстват и по-общите констатации за недостатъчното противодействие на организираната престъпност и корупцията, каза Велчев.

В доклада, който разбуни духовете сред политиците, след като бе представен от министъра по европейските въпроси Меглена Кунева пред Висшия съдебен съвет преди седмица, се посочва: “След 8 години борба с прането на пари ня­ма нито един осъден, а сигналите, изпрате­ни от Бюрото за фи­нансово разузнаване (БФР) до прокуратурата ся­каш остават без последствия.”
mdd
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 06 Окт 2004, 18:17


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron